Ramy na zamówienie czyli jak dobrać odpowiednią oprawę do obrazu lub lustra

Podczas wyboru ramy do obrazu warto przede wszystkim zadbać o ich spójność stylistyczną. Ramę dobieramy do charakteru - stylistyki pracy, którą zamierzamy w nią ująć. Nowoczesne prace, w stylu abstrakcyjnym najkorzystniej zaprezentują się w prostych ramach pozbawionych zdobień, które wyeksponują kształty kompozycji. Klasyczne malarstwo pięknie zaprezentuje się w tradycyjnej, drewnianej ramie ze złotymi zdobieniami lub bogatą ornamentyką. Sprawdź jak dobrać najlepszą oprawę.

Ozdobna rama rzeźbiona

Rama do obrazu jest bardzo ważnym elementem, mającym wpływ na odbiór dzieła i jego ekspozycję. Obramienie powinno korespondować z obrazem. Właściwie dobrana oprawa podnosi walory estetyczne oraz pogłębia perspektywę kompozycji, a odpowiedni rozmiar ramy ma niebagatelne znaczenie. Pełni nie tylko funkcję estetyczną i dekoracyjną ale również praktyczną - chroni obraz przed uszkodzeniami z zewnątrz i stabilizuje jego płaszczyznę. Odpowiedni dobór ramy do obrazu lub lustra nie jest łatwym zadaniem. Przy wyborze należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.

Jak dobrać właściwy rozmiar i kolor ramy do obrazu

Poszukiwania idealnej oprawy dla obrazu należy rozpocząć od ustalenia jego wymiarów oraz wymiarów ściany, na której ma zawisnąć. W przypadku gdy obraz jest w niestandardowym rozmiarze warto zamówić ramę na wymiar.

Grubość ramy również ma niebagatelne znaczenie. Większe prace z reguły wymagają proporcjonalnie głębszej oprawy. Jednakże tutaj ważna jest tematyka i styl pracy. Klasyczne malarstwo dobrze zaprezentuje się w grubej pięknie rzeźbionej, drewnianej ramie. Obrazy olejne o bogatej fakturze farby wymagają wykorzystania ramy o głębszym profilu. 

Przy wyborze ramy ogromną rolę pełni kolorystyka pomieszczenia oraz pracy, która wymaga oprawy. Kolor ramy powinien korespondować z barwami, które dominują na kompozycji. Przed wyborem odpowiedniego obramienia warto więc ustalić czy dominuje na niej zimna czy ciepła tonacja. Przy wyborze koloru ramy do obrazu należy unikać kontrastu, który odwróci uwagę od samego dzieła ale również unikać zbyt dopasowanych kolorystycznie zestawień by rama nie zlewała się z obrazem. Profesjonale doradztwo w tej kwestii świadczy https://wojciechnowakowski.com 

Dekoracyjna rama z pracowni
Dekoracyjna rama z pracowni

Jak dobrać rodzaj oprawy do stylu obrazu

Dopełnieniem sztuki dawnej kojarzonej z klasyczną elegancją będą ramy lakierowane na połysk, srebrzone lub złocone szlagmetalem. Pejzaże ujęte w drewniane bielone lub postarzone ramy będą wspaniałą ozdobą wnętrza.

Przy oprawie malarstwa olejnego warto zwrócić uwagę na fakturę pracy. Gładka powierzchnia obrazu może być wzbogacona ramą z ornamentalnymi detalami. Fakturę chropowatą, bogatą w impasty - warstwy grubo nałożonej farby warto uspokoić i jednocześnie uwypuklić gładkim obramieniem. Tutaj sprawdzą się ramy drewniane lub złote o uniwersalnym charakterze.

Jak oprawić zdjęcia i prace na papierze

Prace wykonane na papierze wymagają specjalistycznej oprawy. W przypadku prac wykonanych akwarelą, pastelami, ołówkiem i wszelkiego rodzaju rysunków niezbędna jest szyba. Ważne by nie miała bezpośredniego kontaktu z powierzchnią pracy. W tym przypadku sprawdzi się passe partout - kartonowa ramka umieszczana pomiędzy papierem, a szybą. Ramy wykonane z materiałów bez kwasowych, które mogą prowadzić do odbarwień papieru.

Oprawa plakatów również wymaga użycia szyby. Plakaty idealnie zaprezentują się w prostych metalowych ramach. W przypadku wyboru ramki na zdjęcie decydujący jest charakter wnętrza, które mają ozdobić. Zdjęcia pięknie prezentują się zarówno w ramkach klasycznych jak i nowoczesnych.

Pracownia ramiarska - warsztat
Pracownia ramiarska - warsztat

Jak dobrać ramę do lustra

Estetycznie oprawione lustro w ramie to niebanalna ozdoba pomieszczenia. Lustro przestało pełnić rolę jedynie użytkową, jest bardzo istotnym elementem przy aranżacji wnętrz. Przy wyborze odpowiedniej oprawy bierzemy pod uwagę wymiary tafli lustra oraz jej kształt. Należy zadbać o to by oprawa była spójna z wnętrzem, w którym ma zawisnąć tak by była jego dopełnieniem.

Do wnętrz w duchu minimalizmu pasują proste oprawy w klasycznym, stonowanym wykończeniu. Dla miłośników dekoracyjnych detali we wnętrzach sprawdzą się obramienia zwieńczone fantazyjnymi ornamentami. Ciężkie, zdobione z przepychem, rzeźbione drewniane ramy dodadzą blasku klasycznym, ponadczasowo eleganckim wnętrzom. Odpowiednio dobrane lustra w ramach optycznie powiększą przestrzeń. 

Ramy na zamówienie 

Ramiarstwo to wciąż żywe rzemiosło. Sztuka i zwierciadła wymagają niebanalnej oprawy. Ręcznie rzeźbione ramy do obrazów  to dzieła sztuki same w sobie. Rama wykonana na dowolny wymiar zaspokoi najbardziej wyrafinowane gusta. Kształty, styl oraz rozmiary takich ram są nieograniczone, wszystko zależy od wyobraźni zamawiającego. Proces powstawania zależy od zaplanowanej wcześniej koncepcji. Ramy wyposażone są w odpowiednie systemy zawieszeń obrazów co umożliwia natychmiastową ścienną ekspozycję. Ramy do obrazów na wymiar lub ramki na zdjęcia to alternatywa dla ram dostępnych w sieciówkach. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oryginalność i unikatowe przedmioty z duszą. 

Warto pamiętać, że ceny ram na zamówienie nie zależą jedynie od ich rozmiaru ale pracy rzemieślnika włożonej w jej rzeźbienie oraz sposobu wykańczania jej powierzchni. Ramy są zdobione przez wykorzystanie różnorakich technik malarskich i zdobniczych.

Artykuł zewnętrzny