Numizmatyka, na czym polega i o czym warto pamiętać?

Zbieranie wyjątkowych monet z różnych zakątków świata oraz epok historycznych to niezwykle ciekawe i interesujące hobby. Przeszukiwanie internetu w celu znalezienia najcenniejszych numizmatów, a także wycieczki na targi staroci to bardzo wciągająca i interesująca forma spędzania wolnego czasu, a zdobycie upragnionego przedmiotu daje ogromną satysfakcję. Jednak ta pasja może także okazać się udaną i korzystną inwestycją. Z treści tego artykułu dowiesz się czym tak naprawdę jest numizmatyka oraz jak zacząć pielęgnować to hobby.

Numizmatyka, czyli kolekcjonowanie monet

 

Numizmatyka - co to jest?

Pojęcie to pochodzi od greckiego słowa "nomisma" oznaczającego pieniądze. Jest to nauka zajmująca się nie tylko badaniem i kolekcjonowaniem monet, ale także banknotów i medali. Stanowi również jedną z dyscyplin badawczych, które bardzo pomagają historykom, ponieważ jej pasjonaci nie tylko zbierają numizmaty, ale także je klasyfikują i ustalają ich pochodzenie. Dzięki temu hobby można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat różnych epok i bliżej poznać codzienność naszych przodków. Niezwykle interesujące jest również to, że kolekcjonowanie monet swoje początki ma już w renesansie i datowane jest na XIV wiek. Do Polski nauka ta przybyła oficjalnie dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się w naszym kraju pierwsze stowarzyszenia zrzeszające znawców monet. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę w tej dziedzinie, warto zacząć od przejrzenia sprawdzonych, godnych zaufania źródeł. Szukaj miejsc, które mają na celu skup monet - Dom aukcyjny numimarket jest jednym z nich. Znajdziesz tam wszystko to, co jest niezbędne do postawienia pierwszych kroków w numizmatyce, a dobry początek to gwarancja sukcesu.

Które monety stanowią must have w mojej kolekcji?

Przedmioty określane tym pojęciem to rzeczy niezbędne, które po prostu muszą znaleźć się w Twoich zbiorach, jeśli zależy Ci na zysku. Według ekspertów warto zainwestować w tzw. monety bulionowe, czyli takie wykonane z metali szlachetnych. Poleca się również zbierać całe kolekcje bilonów, ponieważ wtedy znacznie łatwiej o intratną transakcję w przyszłości. Obecnie do najbardziej poszukiwanych serii monet należą np: ,, Skarby Stanisława Augusta", ,,Zwierzęta świata", a w niej np. ,,Konik Polski". Słynne monety wydawane w niskim nakładzie to świetny sposób na zbudowanie swojej kolekcji oraz uzyskanie z niej niemałych przychodów. Nie zapominajmy również o tym, że bardzo istotną kwestią jest również stan monet, ponieważ wtedy znacznie łatwiej będzie je później sprzedać.

 

Na czym polega numizmatyka?
Na czym polega numizmatyka

Skąd kupować monety?

Wiesz już jakie monety warto posiadać w swojej kolekcji. Teraz pozostaje pytanie o źródła ich pozyskania. Jeśli chodzi o nowe emisje, są one dostępne przede wszystkim w oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Numizmaty można również zakupić za pośrednictwem sprawdzonych dystrybutorów, dostępnych w Internecie. Bilony często można znaleźć również stacjonarnie, najczęściej w antykwariatach, na pchlich targach bądź w zasobach numizmatycznych. Najważniejsza jest jednak cierpliwość, którą musimy wykazać nie tylko w poszukiwaniach, ale i przy przeprowadzeniu ekspertyzy. Cenne numizmaty możesz także znaleźć na aukcjach internetowych czy w zbiorach osób prywatnych, jednak w tego typu poszukiwaniach trzeba być niezwykle ostrożnym, ponieważ szansa pojawienia się falsyfikatów jest znacznie większa. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych źródeł, które są wiarygodn

artykuł partnerski