Jakie biurko do biura wybrać?

Biurko stanowi centralny element przestrzeni biurowej. Jest stanowiskiem, przy którym pracownik spędza co najmniej 8 godzin dziennie, pisząc, wypełniając dokumenty lub korzystając z komputera. Ważne, aby było to stanowisko wygodne i funkcjonalne. Dla spójnej aranżacji nie bez znaczenia jest również design biurka. W jaki sposób wybrać model odpowiedni do biura?

Jakie biurko wybrać do biura?

Czynniki, które powinny przesądzić o wyborze biurka

Dla osób spędzających przy biurkowych blatach wiele godzin dziennie jednym z najważniejszych czynników, które należy uwzględnić, dokonując wyboru mebla, jest komfort jego użytkowania. Nie ma jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, które biurka są najwygodniejsze. Wiele zależy bowiem od miejsca, w którym mają zostać umieszczone czy charakteru wykonywanej przy nich pracy. Z tego względu warto rozważyć takie kwestie, jak:

  • dopasowanie rozmiarów i rodzaju biurka do dostępnej przestrzeni - biurko do niewielkiego biura powinno być meblem minimalistycznym, bez dodatkowych ozdób, jednak zapewniającym odpowiednią ergonomię pracy;
  • spójność aranżacji całego pomieszczenia (pożądana jest podobna kolorystyka, kolor i design wszystkich mebli biurowych);
  • rodzaj wykonywanej przy biurku pracy (czy przechowujemy duże ilości dokumentów, czy korzystamy z laptopa, czy komputera stacjonarnego z dużym monitorem itp.).

Wybierając biurko, warto uwzględnić również tak indywidualne czynniki, jak wzrost lub wiek przyszłego użytkownika.

Dostępne rodzaje biurek

Biurka produkowane są w wielu rodzajach, różniących się rozmiarami, stylem i funkcjonalnością. Najprostsze, minimalistyczne biurka komputerowe przypominają proste, wąskie stoliki, ewentualnie z wysuwaną szufladą na klawiaturę komputerową lub podstawką na monitor. Bardziej rozbudowane meble wyposażone są w dodatkowe szafli na dokumenty i szuflady na przybory do pisania lub inne akcesoria biurowe. Dostępne są również biurka narożne oraz biurka dwustronne, przy których zorganizować można dwa osobne stanowiska pracy dla dwóch osób.

Dodatkowo biurka różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Poza meblami z litego drewna oraz płyty meblowej wybierać można również spośród modeli o blatach wykonanych ze szkła hartowanego, na metalowych nóżkach.

Biurko dopasowane do przestrzeni i potrzeb

Biurko, aby było w pełni funkcjonalne i zapewniło optymalne warunki pracy, musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb. W przypadku pracowników korzystających ze stacjonarnych komputerów przyda się nadstawka na monitor, dzięki której ekran znajdzie się na odpowiedniej dla wzroku wysokości, nie zajmując przy tym miejsca w obszarze roboczym. Jeśli natomiast na biurku ma być używany jedynie niewielki laptop, można zdecydować się na mebel zdecydowanie mniejszy.

Ciekawym rozwiązaniem są również biurka przeznaczone do pracy w pozycji stojącej. Wiele osób uważa to rozwiązanie dla korzystne dla zdrowia. Kluczem do sukcesu i właściwego dobrania biurka jest dokładne przeanalizowanie indywidualnych potrzeb wybranego stanowiska pracy.

Artykuł sponsorowany