Patroni kategorii

Atelier Juliusza Verne'a - czyli wnętrze w stylu Steampunk

Styl w architekturze wnętrz jest zmienny i dynamiczny, dokładnie tak samo jak moda. W każdym sezonie na topie są inne fasony, inne kolory. Niekiedy jak w renesansie, wracają inspiracje z poprzednich lat. Lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte. Granice w modzie i wnętrzach bardzo się zacierają. To, co możemy oglądać na wybiegu z powodzeniem zastosujemy w swoim domu, jak i na odwrót. Wystarczy nam odrobina wyobraźni.

Profesjonalni projektanci wnętrz, w swojej pracy także operują wieloma stylami, które wyróżnia się w tej dziedzinie. Urządzając własne mieszkanie możemy z nich do woli korzystać. Minimalizm, styl skandynawski, rustykalny, vintage, angielski, prowansalski. Jak widać, jest w czym wybierać. Nieprzebrane odmęty internetu, oferują nam wiele inspiracji w postaci zdjęć i projektów.

Zegar w stylu Steampunk

Steampunk - zarys historyczny i czasy obecne


Jednym z bardziej odważnych rozwiązań jest styl Steampunk. Bardzo podobnymi do niego nurtami są też Cyberpunk i Dieselpunk. Jednak w artykule skupimy się jedynie na klasycznym Steampunku. Historia tego dziwnie brzmiącego pojęcia, bierze swój początek w literaturze Juliusza Verne'a i Huberta Gorge'a Wellsa. Wymienieni pisarze, bardzo obrazowo ubarwiali swoje dzieła surrealistycznymi wynalazkami. Słynnym przykładem jest również film o tytule: "Bardzo dziki zachód". W tym właśnie obrazie, można było zauważyć niecodzienne maszyny na parę, wyposażone w skomplikowane mechanizmy z kół zębatych, tłoków i śrub. Natomiast kreacje bohaterów były zaprojektowane na styl wiktoriański. I tym właśnie jest Steampunk. Połączeniem eleganckich wiktoriańskich wzorów z mechanicznymi industrialnymi elementami, okraszone wpływami science fiction i dozą surrealizmu. Jest to nieprzeciętny styl, dla odważnych ludzi lubujących się w nietypowych wnętrzach.

Największą wadą, czy może raczej problemem w zastosowaniu tego nurtu we własnym wnętrzu, jest ograniczona dostępność i wysoka cena oferowanych produktów. Dlatego zagorzali fani tej dziedziny, dekoracje wystroju wykonują sami. Powyższa uwaga jest może mało zachęcająca, jednak nie zrażajmy się. Elementów, które posłużą nam przy wprowadzeniu stylu Steampunk do naszego wnętrza, możemy znaleźć naprawdę mnóstwo. Potrzebujemy jedynie odrobiny wysiłku, cierpliwości i kreatywności, a efekt końcowy może przerosnąć nasze oczekiwania.

Rura, skóra i stara mapa


Ponieważ epoka wiktoriańska, to czas kiedy zaczątek miała rewolucja przemysłowa, w dekoracjach mieszkania posłużą nam metalowe rury i kolanka, skórzane meble, antyki, stare mapy, kamienne płytki, drewniane deski, koła zębate, blachy, łańcuchy, metalowe elementy i części maszyn z dawnych fabryk. Steampunk, jest trochę jak recykling. Wszystkie stare urządzenia, zamiast wyrzucić na śmietnik, można rozkręcić i nadać ich częściom nowe życie.

Praktyczne rozwiązania


Kiedy zaznajomimy się z podstawami i teorią Steampunku, czas zabrać się za konkretne działania. Po pierwsze, należy określić paletę kolorystyczną. Idealne dla tego stylu są ciemne brązy, czerń, szarość, oliwkowa zieleń, khaki, sepia, odcienie postarzanego złota, srebra i miedzi.
Na ścianie idealnie sprawdzi się cegła, bądź betonowe płyty, natomiast na podłodze położyć można parkiet lub panele, które w wyglądzie dobrze sprawdzą się jako imitacja starych desek. Świetnie będzie także wyglądało położenie mozaiki z kwadratowych płytek podłogowych w dwóch kontrastujących kolorach. np. czarnym i czerwonym.

Gdy będziemy już mieć "bazę" naszego wnętrza, zastanowić się trzeba nad odpowiednimi meblami. Dobrze sprawdzą się tu wiktoriańskie antyki. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, możemy zanieść do tapicerowania stare PRL-owskie fotele, by obić je ciemną skórą. Takie meble, w przystępnych cenach można również znaleźć na aukcjach internetowych. Do tego, dopasują się szafki lub komody ze stylowymi żłobieniami, które bez problemu znajdziemy w krajowych sklepach sieciowych.

Ciekawym, prostym i tanim rozwiązaniem jest wyposażenie drewnianych półek we właściwy osprzęt. W naszym wypadku możemy dokręcić do nich metalowe rurki, kolanka, ciśnieniomierz samochodowy i zawory. Koszt niewielki, ale efekt gwarantowany.
Jeśli chcemy postawić na gotowce" możemy zaopatrzyć się w maszynę do szycia Singer z charakterystycznym stolikiem, lustra w starych ramach, figurki sterowców, metalowe lampiony, stylizowane zegary, stare bukłaki na wodę, postarzane globusy, elementy metaloplastyki (np. krzesła), witraże, lampy na długich sztalugowych nogach, stare świetlówki.

Lampa w stylu Steampunk z oferty Antyczek.pl
Lampa w stylu steampunk z oferty Antyczek.pl

Dziedzictwo Edisona


We wnętrzach najważniejsze jest odpowiednio dobrane światło. Urządzając mieszkanie w stylu Steampunk, nie jesteśmy skazani na nudne energooszczędne żarówki. Na rynku dostępne są żarówki, o takiej samej wytrzymałości jak te energooszczędne, lecz ich wygląd prezentuje się zdecydowanie ciekawiej. Wyglądają jak żywcem wykręcone ze starej lokomotywy. Można je znaleźć w internecie pod hasłem żarówki Edisona. Świetnie prezentują się w zestawieniu z industrialnymi metalowymi lampami, stylizowanymi na takie, które niegdyś oświetlały portowe doki, wnętrza fabryk, dworców czy stróżówek.

Na wojskową nutę


Niesamowicie ciekawe (i drogie!), ale też bardzo kontrowersyjne elementy w swoich koncepcjach wykorzystuje pewien estoński projektant Mati Karmin. W jego portfolio znajdziemy kominki, szafy, łóżka, stoły, krzesła, wanny, akwarium a nawet dziecięcy wózek wykonane z rozbrojonych min morskich! Steampunk pełną gębą! Komfort używania takich mebli chyba nie byłby najlepszy, jednak artystyczne wystawy zorganizowane przez Matiego robią wrażenie.
Urządzenie mieszkania w stylu Steampunk wymaga wiele wysiłku, ale warto poświęcić chwilę by uczynić swój kąt niepowtarzalnym miejscem. Szczególnie, gdy możliwości w zastosowaniu tego stylu są dość szerokie, a komponenty możemy dostać za niewielkie pieniądze, jeśli tylko wiemy gdzie szukać.

Redakcja