Publikacja: 18.05.2015
Każdy miłośnik, kolekcjoner staje przed dylematem, która z tysięcy dostępnych publikacji (biorąc oczywiście pod uwagę również obcojęzyczne wydania ) warta jest posiadania i przeczytania. Poniższa lista jest subiektywną oceną literatury fachowej, którą sami wykorzystujemy w codziennej pracy, stąd też główną cechą przy doborze naszych TOP'ów była w pierwszej kolejności użyteczność umożliwiająca rozpoznawanie i prawidłowe przypisanie wyrobu do danej wytwórni, a następnie kwestie historyczne i słownikowe.
Ponieważ nasz rodzimy rynek jest w tej materii niestety nadal bardzo niedoceniony przez wydawców. W niniejszym zestawieniu znajdziecie jednak w z pewnością znanego Wam zagranicznego autora, który doczekał się polskiego przekładu. Znalazło się tu również kilka dawnych wydań antykwarycznych.
Nasi faworyci:
1. "Keramik-Marken Lexikon Porzellan und Keramik Report 1885-1935 EUROPA (Festland)" autor: Dieter Zuehlsdorff, wydawnictwo: Arnoldsche ISBN 3-925369-40-6
Dzieło dwujęzyczne niemiecko-angielskie.Prawdziwa biblia sygnatur i znaków, nieodzowna w każdym szanującym się antykwariacie, galerii czy muzeum. Cztery Rozdziały: pierwszy przedstawia ponad 9000 sygnatur autorskich, znaków fabrycznych i towarowych. Drugi omawia Biografie najważniejszych artystów. Trzeci zawiera opis każdej manufaktury, wytwórni i producenta. Czwarty to słowniczek, spis wystaw, bibliografia i rozbudowany indeks.
2. "Leksykon porcelany europejskiej" autor Ludwig Danckert Tytuł oryginału "Handbuch des Europaischen Porzellans" wydanie polskie: Literatura net pl ISBN 978-83-927292-0-4
Bogate vademecum poruszające nie tylko historię wytwórni, znakowanie ale ponadto hasła słownikowe związane z białym złotem. Jedną wadą jest jednak fakt iż nie każda sygnatura posiada przyporządkowanie chronologiczne dot. czasu jej użytkowania. Co ciekawe jest to pierwsze przetłumaczone na język polski dzieło z tego zakresu!
3. "Encyklopedia Śląskiej Porcelany Tom I" autorzy: Irena i Roman Gatys, wydawnictwo: Antyczek.com, ISBN 978-83-929405-0-0
Obowiązkowa pozycja jeśli chodzi o porcelanę z Dolnego i Górnego Śląska zawierająca ponad 1400 znaków i setki kolorowych ilustracji wyrobów, czego w innych książkach na próżno szukać.
4." Deutsche Porzellanmarken von 1710 bis Heute" Robert E. Roentgen wydawnictwo Battenberg ISBN978-3-86646-013-3
Ta niemieckojęzyczna książka jest w typie "MUST HAVE" gdyż w całości poświęcona jest tylko i wyłącznie niemieckim wytwórniom, czyli tym, które produkowały najwięcej w Europie i zarazem tym które są najczęściej spotykane na Polskim rynku antykwarycznym. Co ciekawe publikacja ta dostępna jest wraz z Polskim Suplementem - ułatwiającym korzystanie dla tych, którym język niemiecki nie jest najbliższy.
Nieodzowna publikacja ze znakami ojczyzny produkcji porcelany - jakimi są Chiny. Dalsze pozycje dla początkujących i tych mocno wytrwałych i zagorzałych.
6. "Porzellanmarken aus aller Welt" autor Emanuel Poche wydawanie najnowsze: Battenberg-Gietl Verlag ISBN 978-3-86646-080-5
Podręczny pomocnik dla początkujących i średnio-zaawansowanych miłośników porcelany. Przedstawia w bardzo przekrojowy sposób znaki i sygnatury z Całego Świata, przez co spektrum jest bardzo szerokie ale zarazem wymusza nie wnikanie w szczegóły poszczególnych wytwórni.
7. "Porcelana - znaki wytwórni europejskich" autor Leon Chrościcki. wydanie: Krajowa Agencja Wydawnicza. ISBN 83-03-03275-5
Sztandarowe dzieło w języku polskim, prezentujące ponad 300 rysunków sygnatur europejskich wytwórni porcelany. Niestety wydanie z zamierzchłych czasów przez co jest wiele przekłamań dotyczących samego datowania, ale również w stosunku do przypisania niektórych sygnatur do wytwórni. Niemniej przez wiele lat było jedynym źródłem wiedzy na rodzimym rynku antykwarycznym - odizolowanym wtedy od zachodniego świata i zasługuje naszym zdaniem nie tylko na pamieć ale i poszanowanie.
8. "PORZELLAN der Europaischen Fabriken des 18.Jahrhunderts" autor: Ludwig Schnorr v.Carlosfeld z 1922 roku! wydanie z serii "Bibliothek fur Kunst und Antiquitaten-Sammler - Band III" Brak ISBN
Antykwaryczne dzieło poświęcone najstarszym wytwórniom i znakom z XVIII wieku. Dużo treści merytorycznej w połączeniu z ponad 154 ilustracjami i 2 tablicami poświęconym znakowaniu.
9. "Bruckmann's Porzellan Lexikon" autor: Effi Biedrzynski wydanie: Bruckmann Munchen. ISBN 3-7654-1679-7
Dwutomowe dzieło poświęcone głównie zagadnieniom i terminologii fachowej.
10. "Polska Porcelana" autorzy Elżbieta Kowecka, Maria i Jerzy Łosiowie, Leon Winogradow. Wydanie: Ossolineum, ISBN 83-04-00642-1 Sztandarowe dzieło dot. produkcji porcelany w Polsce, wspaniała monografia z wyjątkowymi ilustracjami prawdziwych dzieł sztuki z porcelany.
Poza zestawienie znalazła się publikacja popularnonaukowa - dla tych którzy chcą wiedzieć nieco więcej"Porcelana i jej historia" autor Georg Savage tytuł oryginału "Porcelain Through The Ages" wydanie z kolekcji bp- biblioteka problemów tom dwieście trzydziesty szósty. PWN Bez ISBN Sporo wiedzy fachowej o produkcji, zdobieniu oraz znakowaniu przekrojowo przez wieki i kontynenty.
Wiele z powyższych publikacji dostępna jest już tylko na rynku wtórnym lub w specjalistycznych antykwariatach. Niemniej zapalony hobbysta powinien naszym zdaniem posiadać je w domowej biblioteczce.
W przygotowaniu są kolejne zestawienia dotyczące wszelakich dziedzin kolekcjonerskich, jeżeli macie uwagi lub propozycje - będziemy wdzięczni jeśli podzielcie się nimi na naszym facebookowym profilu.
Życzymy przyjemnej lektury!