Patroni kategorii

Gruss aus Swinemünde! - Przedwojenne Świnoujście

Publikacja: 27.06.2010

Świnoujście.
Odpoczynek, świeżość, pewność i niezakłócone śmiechy. To wszystko zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, które dzięki kilku dniom pobytu w Świnoujściu naprawdę rozkwitną.

Świnoujście.
Niezwykła chęć do życia, plaża zalana blaskiem słońca i najpiękniejsze kąpieliska na świecie. Śmiech i muzyka. Nastrój festynów każdego dnia. Niezliczone spotkania, wystawy, rozrywki sportowe.

Świnoujście.
Niezakłócona cisza, możliwość otwarcia swojej duszy pośród piękna natury. Tak niewiele czasu dzieli od dobrej zabawy na plaży.?

plaża, fot. redakcja

W tych i podobnych superlatywach przewodniki po Świnoujściu opisywały walory turystyczne kurortu w latach 1888-1944. Tak naprawdę, ta nadmorska miejscowość i jej infrastruktura miały wszystkie te cechy i atrybuty, którymi bez przeszkód mogły konkurować z zachodnioeuropejskimi kurortami: złote piaszczyste plaże, okazały port, plac koncertowy, korty tenisowe, Park Zdrojowy, różnorodne zabiegi lecznicze dla duszy i ciała. Co więcej kurort Świnoujście należał do najbardziej rozwiniętych tego typu miejsc, a sama plaża wraz z kąpieliskiem do najczystszych na świecie.

Gdyby głębiej sięgnąć do historii miasta, niejeden z nas zdziwiłby się jak bliscy współczesnym turystom byli w swoich zachowaniach kuracjusze z początku XX wieku, jakie panowały w tym czasie przyzwyczajenia oraz jakie obowiązki mieli wszyscy turyści odwiedzający kurort.

połączenia ze Świnoujściem, fot. redakcja

Rozpoczynając od środków komunikacji, należy podkreślić, że pod koniec XIX wieku infrastruktura drogowa w Niemczech była już bardzo dobrze rozwinięta i tak turyści z wielu oddalonych miejscowości mogli dotrzeć do Świnoujścia.  Drogą lądową m.in. z Wrocławia, Poznania, Legnicy, Hannoveru, Bremen, Hamburga itp., drogą morską m.in. z Gdańska, Bornholmu, Szczecina, a z Berlina na dwa dodatkowe sposoby: koleją i samolotem.

Pierwszego dnia pobytu właściciele willi, pensjonatów, hoteli mieli obowiązek zameldować swoich gości w specjalnym rejestrze policyjnym, a na odwiedzających ciążył obowiązek uiszczenia ?Kurtax?y? czyli tzw. opłaty klimatycznej, z której dochód przeznaczony był na rozwój miasta.
Koszt tej opłaty uzależniony był od liczby przyjezdnych, czyli osób w rodzinie oraz od ilości dni ich pobytu.
I tak na przykład:

?Kurtaxe? za pobyt do tygodnia czasu wynosił:
- dla jednej osoby: 6 RM
- dla rodziny dwuosobowej: 12 RM
- dla rodziny trzyosobowej: 18 RM
- za każdego dodatkowego członka rodziny + 5 RM

?Kurtaxe? sezonowa ? powyżej czterech tygodni:
- dla jednej osoby: 30 RM
- dla rodziny dwuosobowej: 50 RM
- za każdego dodatkowego członka rodziny + 10 RM

Dom Zdrojowy, fot. redakcja

Na miejscu turyści mogli korzystać z szeregu zabiegów odprężających i pomocnych w leczeniu m.in. astmy, chronicznego kataru, dolegliwości neurologicznych, reumatologicznych, dermatologicznych i innych. Baseny kąpielowe, łaźnie i sale masażu czynne były codzienne z wyjątkiem niedziel:

- od 1 maja ? 30 czerwca w godzinach od 8 ? 12 i od 15.30 ? 19.00
- od 1 lipca ? 15 sierpnia w godzinach od 8 ? 13 i od 15.30 ? 19.00
- od 16 sierpnia ? 30 września w godzinach od 8 ? 12 i od 15.30 ? 19.00
(od 1 października do 30 kwietnia obowiązywał cennik i godziny otwarcia dla sezonu zimowego)

Cennik kąpieli:
 
Basen ze słoną lub słodką wodą: 1,75 RM
Karnet na 10 wejść: 15 RM
Kąpiel solankowa 5%: 2,50 RM
Karnet na 10 wejść: 22,50 RM
Dziecko pojedynczo: 1,50 RM
Karnet na 10 wejść: 12,50 RM
Dziecko, w wanience wspólnej: 1RM
Kąpiel z pianą: 5 RM
Kąpiel podświetlana: 3 RM
Kąpiel w skrzyniach parowych: 2 RM
Dopłata za dwutlenek węgla i powietrze: 2 RM
Dopłata za dodatki medyczne: 1 RM

Bardzo popularne w tym czasie były również aktywne, sportowe zajęcia tj. wspólna gimnastyka na plaży (zbliżona do dzisiejszych aerobików), jazda konno, sporty walki, nauka pływania ? tak jak dziś ludzie wybierali zajęcia wpływające na budowanie pięknej sylwetki.

W Świnoujściu na gości czekało kilkadziesiąt hoteli, pensjonatów, willi i domów turystycznych. Ceny za nocleg wahały się średnio od 2 ? 7 RM za dobę, dodatkowo płatne było wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje, dostępne były również pakiety pełnego wyżywienia tzw. ?Volle Verpflegung? za cenę od 4 do 8 RM). Na cenę noclegu oprócz samego położenia ośrodka wpływał jego standard. Turyści mieli do wyboru: centralne ogrzewanie, bieżącą wodę (ciepłą/zimną), łazienkę, garaż, restaurację, salę gier.
Do obiektów o najwyższym standardzie zaliczyć było można m.in. Park-Hotel przy Augusta-Damenbad-Strasse (50 pokoi i 70 łóżek), Der Walfisch przy Dunenstrasse (60 pokoi i 80 łóżek), St. Hubertus przy Herrenbadstrasse (60 pokoi i 90 łóżek).*

Kurort nie stracił swojej popularności do dnia dzisiejszego. Rocznie tę krainę 44 wysp odwiedzają tłumy turystów. Mieszkańcy tej nadmorskiej miejscowości mówią z uśmiechem, że ?tu zaczyna się Polska?. Świnoujście ma wyjątkowe warunki nie tylko dla rozwoju turystyki, ale również gospodarki morskiej.

*ceny w Reichsmarkach, dane ok. 1930 roku
Tekst napisany w oparciu o "Fuhrer durch Swinemunde, Herausgegeben von der Badeverwaltung Swinemunde"

Reklama Park Hotel'u, fot. redakcja

Agata Sondej