Patroni kategorii

Czym jest filatelistyka?

Kim jest filatelista? Jak nim zostać? Dowiedz się, czym jest filatelistyka i na czym polega.

Czym jest filatelistyka?

Filatelistyka - co to takiego?

Filatelistyką nazywamy rodzaj hobby, który polega na kolekcjonowaniu artykułów pocztowych. Do tej grupy zaliczają się zarówno znaczki pocztowe, jak i datowniki okolicznościowe czy koperty. Filateliści zgodnie przyznają, że pasja do zbierania znaczków wynika najczęściej z zamiłowania do zbieractwa różnego rodzaju przedmiotów w dzieciństwie. Mogłoby się wydawać, że filatelistyka to hobby mało popularne i dość staroświeckie. Nic bardziej mylnego - kolekcjonerów znaczków pocztowych jest coraz więcej, a w Internecie znajdziesz także sporo sklepów dla prawdziwych pasjonatów.

Kiedy znaczek pocztowy jest atrakcyjny?

Znaczek pocztowy to urzędowy znak wartościowy, który służy do uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Jest małej wielkości, najczęściej ma kształt prostokąta bądź kwadratu, ale zdarzają się również znaczki owalne czy trójkątne. Umieszczany jest na kopertach, najczęściej w prawym, górnym rogu. Z tyłu pokryty jest specjalnym klejem. Znaczki pocztowe mogą różnić się techniką drukarską, rodzajem papieru czy materiałem, z jakiego zostały wykonane.Aby znaczek pocztowy był znaczkiem z prawdziwego znaczenia powinien zawierać:

- nazwę kraju wydawcy,
- nominał podany w walucie danego kraju,
- informacje o tym, co przedstawione jest na znaczku,
- informacje, które wskazują na cel wydania znaczka itp.

Sklep filatelistyczny - co można tam znaleźć?

Znaczki pocztowe można nabywać na kilka sposób. Najprostszym z nich jest ich kupno w sklepie bądź na poczcie. Sklep filatelistyczny to prawdziwa gratka dla osób, które chcą zebrać pokaźną kolekcję znaczków w krótkim czasie. Sklepy internetowe są bardzo dużym ułatwieniem dla pasjonatów, których interesuje określona tematyka znaczków np. kwiaty, miasta czy historia. Kolejnym sposobem nabywania znaczków jest wymiana koleżeńska oraz licytacje. Te ostatnie gromadzą najczęściej najbardziej zagorzałych miłośników filatelistyki, a nabywane przez nich znaczki osiągają często bardzo wysokie ceny.

Jak zostać filatelistą?

Filateliści to osoby, które nie posiadają specjalnych umiejętności. Aby zostać filatelistą wystarczy zacząć kolekcjonować znaczki pocztowe i cechować się chęcią poznawania nowych rzeczy. Na samym początku kolekcjonowania trzeba sobie uświadomić, że filatelistyka to nie tylko zwykłe znaczki. Warto zagłębić się w ich historię, poznać specjalistyczną nomenklaturę i stale poszerzać swoją wiedzę będąc na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Pomocne w poznawaniu nowych trendów mogą być czasopisma kierowane do filatelistów. Dostarczą one niezbędnej wiedzy, a przy okazji pozwolą na kontakt z innymi pasjonatami, którzy wprowadzą Cię w swoje kręgi. Dzielenie pasji na pewno sprawi Ci wiele radości, a także pomoże z początkującego "zbieracza znaczków" stać się filatelistą z wiedzą eksperta.

artykuł zewnętrzny