Patroni kategorii

Fascynujące Muzeum Broni im. Piotra Sprawki

Zbroja młodzieńca paradna, fot. ze zbiorów muzeum

Publikacja: 09.03.2011

Drodzy Czytelnicy!

Jeżeli niejednokrotnie zastanawialiście się, jak ciekawie można spędzić środowe popołudnie - polecam Wam wycieczkę do Poznania! Dlaczego w środę? Ponieważ tylko w tym dniu, w Pasażu Apollo czynne jest niesamowite, prywatne Wielkopolskie Muzeum Broni im. Piotra Sprawki zwanego "Krzyżakiem". 

Wśród eksponatów prezentowanych w Muzeum można podziwiać między innymi: szpady, pałasze, szable, strzelby, noże, pistolety czy mundury. 

O sobie i muzeum opowiada Piotr Urbaniak, właściciel:

"Kolekcja, którą prezentuję ma mieć charakter dymaniczny. Rozumiem przez to to, iż pewne przedmioty mają pojawiać się i po pewnym czasie znikać zasilając inne Muzea i Prywatne Kolekcje. Inne mają być tymi docelowymi.

wnętrze muzeum broni
Wnętrze Muzeum Broni

Generalnie, to co teraz pokazuję ma być zaczątkiem czegoś większego. Od Was, zależeć będzie to czy mi się uda, czy nie. O tym że droga będzie ciernista wiem doskonale. Ale nikt nie obiecywał że będzie lekko. Jestem przygotowany na liczne boje (np o cenę zakupu) na podchody i inne dziwne manewry. Wcale nie jestem przekonany że mi się uda, no ale doszedłem do wniosku że spróbować muszę. Zapraszam do zabawy, pamiętając przy tym o tym, iż tak naprawdę to my nie jesteśmy żadnymi właścicielami przedmiotów. One mają swoje własne życie, często jakby same wybierają sobie przyszłych swoich właścicieli. My płacąc za przedmioty stajemy się ludźmi odpowiedzialnymi za ich stan, konserwację i przechowanie. Ale przed nami miało je już wielu i po nas także ktoś je przejmie. Jesteśmy tylko epizodami w ich czasem jakże bogatym i długim życiu. Dlatego też, przez wzgląd na ich fundatorów - czyli tych, którzy powołali je do życia, producentów i rzemieślników, oraz całe rzesze byłych właścicieli starajmy się być tymi dobrymi gospodarzami. Abyśmy mogli w przyszłości dalej je przekazać w dobrej formie. W sumie dbanie o to, aby przedmioty będące w moim posiadaniu się nie niszczyły, było głównym powodem dla którego zdecydowałem się stworzyć i ponosić koszty funkcjonowania tego mojego małego Muzeum."

Odsyłam wszystkich Czytelników w wirtualny świat broni: www.muzeumbroni.pl 

Wielkopolskie Muzeum Broni im. Piotra Sprawki
ul. Ratajczaka 18, Pasaż Apollo
61-815 Poznań
czynne w środy od godz. 11.00-18.00

strzelby myśliwskie
Strzelby myśliwskie fot. zbiór Muzeum
noże i nożyki
Noże i nożyki fot. zbiór Muzeum

Agata Sondej