Patroni kategorii

Poznaj naturalne cechy drewna i zobacz jak dobrze komponują się z nowoczesnym mieszkaniem

Drewno jest materiałem powstającym w sposób całkowicie naturalny i jak każdy surowiec tego rodzaju zazwyczaj posiada pewne niedoskonałości - ich obecność jest zjawiskiem całkowicie normalnym.

Koncepcje aranżacyjne z wykorzystaniem drewna

Rzecz jasna niektóre defekty mają duży wpływ na własności mechaniczne drewna, co w praktyce oznacza, iż nie w każdej branży będą równie pożądane. Dla przykładu budowniczowie najpewniej nie użyją belek z licznymi sękami w obawie przed ich niższą wytrzymałością mechaniczną i mniejszą odpornością na obciążenia konstrukcyjne. Natomiast z perspektywy parkieciarzy czy producentów mebli występowanie różnic w usłojeniu i kolorze lub obecność sęków nie stanowią w żadnym wypadku wady drewna, a wręcz przeciwnie: stają się one jego cechami wyróżniającymi.

Najpowszechniejsze defekty naturalnego drewna

Niektóre naturalne, charakterystyczne cechy drewna są czasem uznawane za właściwości niepożądane - dobrym przykładem mogą być np. przebarwienia czy nieregularne usłojenie. Aby uzyskać rzetelną i obiektywną opinię na temat tego, które spośród właściwości drewna są uznawane za jego wady całkowicie niesłusznie, skonsultowaliśmy się z fachowcami z firmy Kaczkan, od ponad 30 lat produkującej najwyższej klasy parkiety z naturalnego drewna dębowego.

Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie cech, które w opinii specjalistów nie powinny być uznawane za wady surowca przeznaczonego do produkcji parkietów i podłóg z naturalnego drewna.

Występowanie sęków

W przypadku parkietów obecność sęków jest cechą pozytywną, o ile większość z nich to sęki zdrowe. Dowodzi ona bowiem, iż materiał na klepki został naturalnie pozyskany. Ponadto sęki nadają podłodze unikalnego charakteru ze względu na to, że po ułożeniu tworzą nieregularne, oryginalne wzory.

Włókna ułożone nieregularnie

To kolejna dosyć powszechna cecha drewna (częsta np. w dębinie), którą należy bez dwóch zdań uznać za pożądaną w branży parkieciarskiej. Szczególnie poszukiwany jest niezwykle charakterystyczny falisty układ włókien (tzw. barankowatość) - umiejętna obróbka drewna z tym deseniem wspaniale podkreśla jego nietypową formę.

Błyszcz

Cecha typowa dla drewna dębowego i bukowego. Błyszcz powstaje w wyniku przecięcia drewna przez promienie rdzeniowe w przekroju stycznym lub promieniowym. W efekcie pojawiają się bardzo łatwo zauważalne, połyskujące smugi i plamy, które tworzą na powierzchni nieregularny rysunek. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, iż ta naturalna cecha bywa bardzo często imitowana w sztucznych laminatach, aby możliwie najbardziej upodobnić je do wyglądu prawdziwego drewna.

Różnice w barwie

Deski podłogowe wykonane z tego samego gatunku drewna mogą się od siebie różnić pod względem nasycenia koloru i jego odcienia. Wbrew pozorom nie jest to wada, lecz naturalna właściwość - wybarwienie materiału drzewnego jest uzależnione od wielu czynników jak np. skład gleby, typ podłoża czy szerokość geograficzna, w której dane drewno zostało pozyskane. Znaczenie ma również kąt padania promieni słonecznych, układ słojów na danym kawałku drewna, a nawet pozycja, jaką dany element zajmuje względem innych. Specjaliści z firmy Kaczkan podkreślają także, iż nawet drzewa rosnące tuż obok siebie mogą posiadać inne wybarwienie drewna ze względu na to, że każde drzewo rośnie i rozwija się inaczej.

Perfekcyjna baza aranżacji

Podłogi wykonane z naturalnego drewna to doskonałe tło i baza dla praktycznie każdego rodzaju wystroju wnętrza - od utrzymanych w stylu typowo rustykalnym, z zerową albo minimalną obecnością materiałów pochodzenia sztucznego, aż po te, w których króluje szkło, beton i stal.

Drewno świetnie współgra z każdym surowcem i dodaje ciepła oraz wyjątkowego klimatu, dlatego coraz częściej jest wykorzystywane jako materiał na podłogę. Takie zastosowanie naturalnego drewna pozwala nie tylko uzyskać oryginalny efekt w postaci harmonijnie współistniejących kontrastów (drewno-beton, drewno-metal, itp.), ale także wprowadza nieokiełznany, chaotyczny żywioł natury w uporządkowane, nowoczesne wnętrza. Pozwala to w unikalny sposób budować charakter każdego pomieszczenia i wystroju.

Najlepszym dowodem na to, iż parkiety o naturalnej palecie barwnej dobrze komponują się z wnętrzami urządzonymi w nowoczesnym duchu jest fakt zastosowania desek parkietowych Kaczkan z serii Beauty of Country do ułożenia podłóg w Apartamencie Mariacka przez znaną szczecińską architektkę Annę Thurow. Klepka Grey Shadow, wybarwieniem zbliżona do surowego dębu, prezentuje się w tym wnętrzu doskonale, rozjaśniając je i subtelnie przełamując nadrzędną, ciemną kolorystykę designu.

artykuł partnerski