Patroni kategorii

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu stołu drewnianego

Stół to jeden z podstawowych mebli, jaki powinien znaleźć się w domu. Może być ustawiony w kuchni, w salonie czy w jadalni. Możliwości jest naprawdę wiele. A jeszcze szerszy będzie wybór tego mebla. Szczególnie teraz, gdy stoły produkuje się w wielu stylach, a nawet z zastosowaniem różnego rodzaju materiałów. Dlatego czasem można przyprawić się o zawrót głowy, gdy przegląda się kolejne oferty sklepowe lub przechadza po jednym z centrów handlowych. W jaki sposób dobrać stół do pomieszczenia? Co jeśli ktoś rozważa aranżację tarasu lub salonu i poszukuje doskonałych mebli ogrodowych?

Jak wybrać drewniany stół?

Wybór stołu drewnianego - warto wiedzieć

Podstawowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru tego mebla, jest jego umiejscowienie. W końcu stół drewniany to nie tylko doskonały element dekoracyjny w mieszkaniu. Z powodzeniem może być elementem wystroju tarasu czy restauracji, a nawet biura. Jeśli chodzi już o docelowe umiejscowienie stołu, kluczowe są:

  • charakter pomieszczenia (czy jest to kuchnia, czy salon),
  • ogólny wystrój wnętrza (styl industrialny, nowoczesny, klasyczny, itp.),
  • przeznaczenie stołu (stół jadalny, stolik kawowy, itp.),
  • wielkość pomieszczenia.

Znając ogólne wytyczne, co do samego stołu, można rozpocząć jego poszukiwania. Rodzi się jednak pytanie, czy w ogóle stare stoły drewniane to dobre elementy aranżacyjne, jeśli chodzi o nowoczesne wnętrza? W obliczu materiałów takich, jak stal czy szkło?

Stół drewniany - dlaczego warto?

Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do produkcji mebli. Ma jednak zastosowanie o wiele szersze, chociażby w sektorze budowlanym. Wszystko dlatego, iż poszczególne gatunki drzewa są bardzo wytrzymałe. Istotne są tutaj także względy estetyczne. Dzięki odpowiedniej obróbce drewno staje się bardzo eleganckie. Dodatkowo można wykorzystać materiały konserwujące, jak lakier czy bejca, by wydobyć jeszcze bardziej jego urok. Drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce, można tego dokonać przy użyciu nawet prostych narzędzi, jak papier ścierny czy dłuta. Oczywiście takie rękodzieła są pracochłonne i drogie. Niemniej drewno jest rozwiązaniem uniwersalnym, które wkomponuje się w szereg pomieszczeń.

Kupno stołu drewnianego - od czego zacząć?

Wiadomo już, co jest istotne w wyborze stołu. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności dobrze, jeśli zmierzysz miejsce, w którym powinien znajdować się mebel. To pozwoli określić jego wymiary. Warto również pamiętać - jeśli kupujesz stół na przykład do salonu i będzie znajdować się w centralnym miejscu pomieszczenia, możesz rozważyć zakup stołu okrągłego. W przypadku, gdy mebel planujesz ustawić bliżej ściany, do tego miejsca lepiej wybrać model w kształcie prostokąta. I teraz bardzo ważne - jeśli ma to być stół jadalniany, zwróć uwagę, czy posiada opcję rozsuwania blatu. Okaże się to bardzo pomocne w sytuacji, gdy przewidujesz większą liczbę gości. 

Jeśli chodzi o naturalne drewno czy lekko barwione, wszystkie modele skupiają się wokół jasnej, bursztynowej i ciemnobrązowej barwy. Dlatego musisz wziąć pod uwagę kolorystykę ścian czy elementów wystroju wnętrza. Także materiały zastosowane w pomieszczeniu, jak tynk dekoracyjny, tapeta czy płytki. Aby dana przestrzeń prezentowała się estetycznie, wszystkie elementy muszą być do siebie dopasowane pod względem kolorystyki, ale też designu. Dlatego szukaj stołu drewnianego, który powinien spełniać współczesne wymogi dekoracyjne, często związane z minimalizmem i lekkim odniesieniem do industrializmu. Doskonale sprawdzi się drewniany blat ze stalowymi nogami.

Jeśli poszukujesz niewielkich rozmiarów stołu, który sprawdzi się jako kawowy, warto zweryfikować, czy posiada on dodatkową półkę pod blatem. To samo dotyczy się ławy, którą chcesz ustawić w okolicach strefy rekreacyjnej, chociażby naprzeciwko sofy. To dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy, które dobrze, jeśli są pod ręką.

Artykuł sponsorowany