Patroni kategorii

Jak odnowić stary fotel - kilka praktycznych porad

Jeśli masz w swoim domu, garażu lub piwnicy stary fotel, zanim go wyrzucisz poświęć mu trochę czasu i uwagi a odzyska piękno i blask, którym zachwycisz znajomych.

Renowacja fotela - kilka porad

Od czego zacząć renowację?

Renowacja fotela nie musi być trudnym zadaniem, zanim jednak do tego przystąpisz warto przygotować potrzebne narzędzia i materiały.

Narzędzia:
- szlifierka
- nakładka z papierem ściernym (informacje jak wybrać odpowiednią granulację
papieru ściernego znajdziesz w artykule "Papier ścierny - jaką granulację wybrać?"
- zszywacz tapicerski

Materiały:
- lakier, bejca lub olej do drewna;
- pasy tapicerskie
- gąbka tapicerska
- wigofil

Zanim rozpoczniesz pracę fotel należy rozkręcić by rozdzielić drewnianą ramę fotela od siedziska.

Praktyczne porady przy renowacji fotela
Praktyczne porady przy renowacji fotela

Odnawiamy ramy fotela

Pracę zaczynamy od drewnianych elementów fotela. Po dokładnym ich oczyszczeniu i sprawdzeniu czy nie są przegniłe, lub uszkodzone przez korniki można je pokryć bejcą, lakierem lub naolejować. Olejowanie jest tradycyjną, ekologiczną metodą zabezpieczania drewna, wydobywa naturalny jego wygląd i nie nadaje połysku. Jeśli jednak chcesz by rama fotela miała połysk, lub chcemy zmienić jej kolorystykę wtedy warto sięgnąć po bejce lub lakier. Musisz pamiętać, by była kolorystycznie dopasowana do nowych obić.

Zmiana tapicerki

Najpierw musisz zdjąć wszystkie warstwy starej tapicerki. Kiedy już się z tym uporasz zaczynasz od wymiany pasów tapicerskich, stanowiących podstawę dla pozostałych elementów obicia. Pasy powinny być wytrzymałe i elastyczne by mogły utrzymać ciężar osoby siedzącej. Mogą być parciane, gumowe lub jutowe o różnych szerokościach i długościach. Przymocowujemy je do stelaża za pomocą gwoździ tapicerskich i naciągamy. Następnie nakładamy warstwę flizeliny. Na tak przygotowanym podłożu można za pomocą kleju przymocować gąbkę tapicerską. By powierzchnia siedziska i oparcia była gładka a nałożony materiał się nie fałdował, trzeba na gąbkę położyć dobrze naciągniętą owatę, którą mocujemy również za pomocą kleju. Dodatkowo można użyć gwoździ tapicerskich lub zszywacza tapicerskiego. Ostatnim etapem prac jest pokrycie materiałem zewnętrznym. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że materiał ma być dobrze naciągnięty. Zaczynasz od górnego brzegu oparcia fotela, do którego obicie przybijasz zszywaczem tapicerskim. Jeśli jesteś pewien, że tkanina dobrze leży przymocowujesz ją od spodu siedziska. Plecki fotela możesz pokryć dodatkową warstwą tkaniny by zakryć miejsca mocowania obicia.

Wybór tkaniny do pokrycia fotela
Wybór tkaniny do pokrycia fotela

Jaki materiał obiciowy wybrać?

By Twój odnowiony fotel służył Ci przez wiele lat, należy wybrać odpowiednią tkaninę na jego pokrycie. Przede wszystkim musi być ona gruba, odporna na ścieranie i łatwa do czyszczenia. W sklepach i internecie możesz znaleźć szeroką gamę różnorodnych materiałów. Ważne jest by jego kolor i wzór pasował do fotela i pomieszczenia, w którym będzie stał. Materiał gładki w neutralnym kolorze, będzie pasować do każdego wnętrza, a materiał w geometryczne wzory, szczególnie ładnie wygląda na fotelach z okresu PRL, które wróciły do mody.

Po zakończeniu pracy warto usiąść w swym, pięknym fotelu by cieszyć się swym dziełem.

artykuł partnerski