Patroni kategorii

Wyjątkowa postać XVIII wieku - rola carycy Katarzyny w historii Polski i Europy

Historia świata to przede wszystkim historia ludzi, którzy swoim postępowaniem wpływały na to jak świat się zmieniał. Każdy okres w historii świata miał swoje wyjątkowe postacie, które swoimi decyzjami wpływały na to jak kształtowały się wydarzenia na świecie. Niewątpliwie taką wyjątkową postacią w historii jest między innymi rosyjska Caryca Katarzyna żyjąca w XVIII wieku i mająca ogromny wpływ na historię zarówno Rosji jak i całej Europy Środkowo - Wschodniej. Kim była i dlaczego jej postać miała tak istotny wpływ na losy świata? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje odnoszące się do tej wyjątkowej postaci.

Katarzyna Wielka gra o władzę audiobook

Żona cara z wielką rolą w historii

Rola Katarzyny w historii Rosji i całego świata nie była oczywista, gdzie trzeba mieć świadomość, że jej władza nie wynikała z tego, że miała odziedziczyć tron. Pojawienie się Katarzyny, a właściwie Zofii Augusty w Rosji związane było z jej małżeństwem z Piotrem III, następcą rosyjskiego tronu. Imię Katarzyna przyjęła po ponownym chrzcie w obrządku prawosławnym. Do Rosji przybyła w 1744 roku, zaś carycą została po 18 latach, gdy zmarła Elżbieta Piotrowna, a Piotr przejął po niej tron.

Nie miała jednak skrupułów i już rok po przejęciu tronu przez Piotra doprowadziła do przewrotu pałacowego i za jej działaniem doszło do zamordowania Piotra. To był moment, w którym samodzielnie przejęła władzę w Rosji i rozpoczęła swoje wybitne, ale jednocześnie bezwzględne rządy. Jej historię poznać można także z publikacji - Katarzyna Wielka gra o władzę audiobook. To świetny wybór dla tych, którzy chcą od strony biograficznej poznać wyjątkową postać, która miała istotny wpływ na to jak wyglądał świat u progu rewolucji przemysłowej. Sięgnięcie po audiobook będzie zaś doskonałym wyborem dla tych, dla których sięgnięcie po książkę z różnych względów może być utrudnione.

Jaką władczynią była Katarzyna?

Jak więc postać Katarzyny odbierana jest przez historię? Nie da się zaprzeczyć, że niezależnie od tego do jakiego źródła będzie się sięgać można spotkać się z przekonaniem, że postać Katarzyny uznawana jest za wybitną. Jako władczyni zapisała się w historii swojego kraju pozytywnie. Zadbała o interesy, doprowadziła do znaczącego rozszerzenia rosyjskiego terytorium, między innymi przez rozbiory Rzeczypospolitej czy ekspansję w okolice Morza Czarnego, gdzie udało się przejąć ziemię od Turków. Tym samym w ocenie Rosjan jest to władczyni zasługująca na uznanie.

Z drugiej strony te stronnictwa, które nie były jej przychylne mogą wspominać ten czas jako trudny, ze względu na to, że Katarzyna nie uznawała kompromisów i powszechnie uważa się ją za bezwzględną carycę, która dążyła do tego, by zawsze postawić na swoim, by zadbać o interesy swojego państwa i swoje własne.

Rola Katarzyny w historii Polski?

Postać Katarzyny bezwzględnie łączy się także z losami naszego kraju. To ona miała wpływ na to jak wyglądała końcówka XVIII wieku w Polsce. W roku 1764 doprowadziła do tego, że na polskim tronie zasiadł jej kochanek Stanisław August Poniatowski. Katarzyna wzięła udział we wszystkich trzech rozbiorach naszego kraju i walnie przyczyniła się do wewnętrznych kłótni i sporów, które wpływały na to jak wyglądał stan naszego Państwa. Katarzyna kontrolowała Sejmy a jej wpływ na polskiego króla sprawiał, że wszystkie decyzje były konsultowane z moskiewskim ambasadorem, o czym charakterystycznie śpiewał Kaczmarski w utworze "Sen Katarzyny II". Katarzyna odpowiadała za stłumienie powstania kościuszkowskiego i ostatecznie doprowadziła do tego, że polska zniknęła z mapy świata. Trudno więc z naszej perspektywy traktować ją jako postać pozytywną. Dla Polaków była to władczyni, która zabrała wolność, dla Rosjan zaś wybitna postać, na której jednak cieniem kładą się ekscesy seksualne, którym się oddawała.

Katarzyna jak piszą historycy miała w swoim życiu setki kochanków, oddawała się różnym seksualnym praktyką, w których brali udział również członkowie jej dworu, w tym również towarzyszące jej dwórki. Dlatego poza tym, że rozwinęła Rosję i jej terytorium przez niektórych nazywana jest także ladacznicą wszechczasów, której ekscesy seksualne utrudniały rządzenie krajem.

artykuł partnerski