Patroni kategorii

Rodzaje ram do obrazów - jak wybrać odpowiednią?

Odpowiednio dobrana rama staje się częścią dzieła, jakim jest obraz - a także przepiękną dekoracją pomieszczenia. W zależności od stylu pomieszczenia - klasyczny, vintage, loftowy albo jeszcze inny - sprawdzi się określona rama, ale można też pozwolić sobie na eksperyment i wybrać ramę, która pozornie nie pasuje do stylu, ale jednak okaże się strzałem w dziesiątkę!

Ramy do obrazów

Niezależnie od tego, czy na ścianie ma zawisnąć duży obraz czy niewielka grafika, powinien znaleźć się w ozdobnej ramie - w przeciwnym razie nie będzie widoczny. Wybór ram jest ogromny, co wcale nie ułatwia wyboru. Na szczęście są zasady, które pozwolą go dokonać.

Masywny obraz wymaga szerokiej ramy. Niewielka, wąska ramka będzie wyglądała karłowato. Klasyczne obrazy najlepiej prezentują się oprawione w ozdobne złote lub drewniane ramy, a nowoczesny - w prostej drewnianej lub aluminiowej ramie.

Akwarele i pastele (czyli prace wykonane na papierze) wymagają zastosowania passe-partout - najlepiej w neutralnym kolorze, takim jak beż lub odcień szarości.

Wybierając kolor ramy nie sugerujemy się kolorem mebli czy dywanów - rama nie stanowi uzupełnienia wyposażenia pokoju! Najlepiej dobrać kolor ramy do jednej z mniej akcentowanych barw na obrazie, ale nie tła! Wybór ramy zbliżonej do koloru tła spowoduje, że tło i rama zleją się, co będzie źle wyglądało. Obrazy utrzymane w ciepłych kolorach najlepiej prezentują się w ramach ciepłym odcieniu, zaś płótna i grafiki utrzymane w chłodnych barwach lepiej prezentują się w ramach o zimnych kolorach.

Nowoczesne ramy do obrazów

Modernistyczne ramy do obrazów

Obrazy w nowoczesnych ramach pasują do:

  • wnętrza w stylu minimalistycznym
  • wnętrza w stylu japońskim - gdy mamy do wyeksponowania pismo kaligraficzne
  • wnętrza w stylu skandynawskim
  • wnętrza w stylu industrialnym
  • wnętrza w stylu vintage


Ramy do nowoczesnych obrazów są proste, dekorowane skromnie lub wcale, na wysoki połysk. Liczy się minimalizm.
Nowoczesne ramy pozwalają wyeksponować grafiki, nie przeciążając przy tym wizualnie ścian niepotrzebnymi elementami dekoracji.

Proste, minimalistyczne ramki można wieszać w większych grupach i do woli łączyć je w zestawy - pionowo, jedna nad drugą lub w jeszcze innej kombinacji. W ten sposób tworzymy atrakcyjny komplet dekoracyjny.

Dowiedz się więcej na temat tego jak dobrać ramę do obrazu: https://storam.eu/pl/blog/jak-dobrac-rame-do-obrazu

Ozdobne ramy do obrazów

Ramy ozdobne do obrazów

Dzięki umieszczeniu w ozdobnej ramie każdy obraz może wyglądać jak dzieło z muzeum. Wybór ozdobnych ram jest ogromny, więc można wybrać modele zdobione bardzo misternie, jak i skromniejsze - w zależności od potrzeb i preferencji.

Obraz w ozdobnej ramie to wyrazista dekoracja pomieszczenia, więc najlepiej będzie prezentował się we wnętrzu, które nie jest przytłoczone przez inne dekoracje. Umieszczenie ozdobnej ramy do obrazów w centralnym punkcie pomieszczenia gwarantuje, że będzie przyciągała wzrok każdej osoby, która po raz pierwszy przekroczy próg pokoju!

Drewniane ramy do obrazów

Drewniane ramy do obrazów to klasyka, która prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Obrazy w takich ramach sprawdzą się w eleganckich wnętrzach, przede wszystkim w towarzystwie drewnianych mebli. Wnoszą więcej ciepła do pomieszczeń, więc można poeksperymentować i powiesić je w pomieszczeniach bardziej nowoczesnych - drewniana rama będzie stanowiła ciekawy kontrast dla pozostałych elementów wyposażenia.

Drewniane ramy oferowane są w różnych kolorach, mogą być zdobione lub gładkie.

Sklep z ramami do obrazów

Gdzie kupić ramy do obrazów

Rama staje się częścią obrazu. Źle dobrana zaburza go i powoduje dysharmonię, a pasująca - podnosi jego walory artystyczne. To również piękna ozdoba pomieszczenia - pod warunkiem że pasuje do jego charakteru.

Mówi się, że "od przybytku głowa nie boli", ale z powodu bogactwa kształtów, materiałów i rodzaju zdobień samodzielny wybór ramy do obrazu może przysporzyć kłopotów. Warto skonsultować się z doświadczonymi pracownikami, którzy oprawili już setki obrazów i wiedzą, jak dobrać pasującą ramę. Skoro obraz ma wisieć na ścianie przez wiele lat, to warto zadbać, by został prawidłowo oprawiony!

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu z ramami do obrazów Storam. Można u nas wybierać spośród około 1000 różnych profili i ornamentów. Nasze ramy do obrazów i luster wykonujemy technologią XIX-wieczną bez użycia współczesnych maszyn i środków chemicznych. Opieramy się na materiałach ekologicznych: kredzie, kleju skórnym, szelaku, oleju lnianym, farbach ziemi, mosiądzu i złocie. Każda listwa jest ręcznie wykańczana (klejona, gruntowana, złocona czy też lakierowana).

Artykuł zewnętrzny