Patroni kategorii

Jak trafnie inwestować w antyki?

Inwestycja która przynosi spodziewany i przede wszystkim dość wysoki zysk to z pewnością marzenie każdego. Obecnie jednak coraz więcej osób zamiast inwestować w kolejne narzędzia finansowe, decyduje się na inwestycje z dziedziny sztuki, uznając je nie tylko za znacznie bardziej stabilne ale także dające znacznie wyższe zyski. Oczywiście aby mieć pewność, że zainwestowane pieniądze przyniosą spodziewany zysk decyzja powinna być poprzedzona analizą rynku jak również tego, jak kształtowały się ceny interesujących przedmiotów na przestrzeni ostatnich lat. Ponadto należy mieć świadomość tego, iż są to inwestycje zaliczane do długoterminowych. Inwestorzy bowiem, aby osiągnąć zadowalające ceny za posiadane dzieła sztuki muszą czekać, zazwyczaj przynajmniej 10 lat. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że po kilku latach od zakupu można sprzedać antyki za znacznie wyższą cenę, wówczas inwestycja zwraca się znacznie szybciej.

Obraz olejny Wetterstein

Które dzieła sztuki wybrać?

Od dawna tym, co najchętniej i najczęściej kupują inwestorzy są przede wszystkim obrazy. Im starsze i im bardziej znany jest ich autor, tym wyższa ich cena jak również szansa na znacznie wyższe zyski w momencie sprzedaży. W niektórych przypadkach najcenniejsze okazują się pojedyncze egzemplarze, w innych zaś inwestorzy decydują się na zakup całych kolekcji. W przypadku dawnego malarstwa ryzyko inwestycji jest także znacznie niższe. Można bowiem na przestrzeni lat zauważyć, jak kształtowały się ceny sprzedaży danego dzieła lub wszystkich dzieł danego artysty. To pozwala wysnuć wnioski i dokonać analizy tego, ile będzie można na jego sprzedaży w przyszłości zarobić.

Kolejnymi dziełami, obok obrazów, które dostrzegają osoby inwestujące w sztukę jest grafika. Wiele dzieł wyszło spod ręki znanych artystów, jednakże w przeciwieństwie do obrazów są nie tylko tańsze, ale także mniejsze, co ułatwia ich przechowywanie czy transportowanie. Co ciekawsze o wiele częściej zakupione grafiki znajdują swoje miejsce na ścianach jako element dekoracyjny. Do obowiązujących obecnie trendów dotyczących aranżacji wnętrz pasują one bowiem znacznie lepiej niż wiele obrazów.
Wśród antyków, których popularność rośnie na rynku sprzedaży właśnie pod kątem traktowania ich jako inwestycji należy także wymienić porcelanę. Już nie tylko chińskie wazy z dynastii Ming są poszukiwanymi i pożądanymi przez inwestorów zabytkami z tej kategorii. Kolekcje porcelany z XIX wieku wykonane przez europejskie wytwórnie są równie chętnie kupowane i poszukiwane przez kupujących.

 

Porcelanowy serwis wykonany w manierze Secesyjnej

Jak dobrze wybrać dzieła sztuki?

Zdarza się, że podobne dzieła sztuki jednego twórcy mają odmienne ceny. Powodów jest wiele, nie zawsze bowiem tylko autor i wiek decydują o tym, za jaką kwotę przedmiot zostanie sprzedany. Niektóre z nich mają niezwykle ciekawe historie, które sprawiają, że ich wartość z tego powodu znacznie wzrasta. Z pewnością wówczas są to przedmioty warte zainteresowania. Przy zakupie trzeba także wiele uwagi poświęcić temu, w jakim stanie jest dany przedmiot. Oczywiście już sam fakt, ze są one antykami daje im prawo do tego, iż nie muszą być w idealnej kondycji, jednakże wszelkie mankamenty i uszkodzenia należy dokładnie sprawdzić. Jeżeli bowiem po zakupie stan przedmiotu będzie się pogarszał, zamiast zysku trzeba się będzie liczyć z wysokimi kosztami jego renowacji lub sprzedaży po niezbyt satysfakcjonującej cenie.
Nie powinno się także przy wyborze antyków jako przedmiotów inwestycji kierować tym co jest aktualnie modne. Trendy bowiem bardzo szybko się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się ceny. Dlatego lepiej brać pod uwagę wartość danego przedmiotu pod kątem historycznym oraz przyszłościowym, aby dzięki temu mieć szansę na wyższe zyski z inwestycji.

O czym należy pamiętać inwestując w antyki?

Jeżeli ktoś decyduje się inwestować w antyki, nie może zapominać o tym, iż po zakupie przedmioty muszą być odpowiednio przechowywane. Im starsze, tym zazwyczaj większe wymagania, jak na przykład odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza, brak światła słonecznego i podobne. Może to rodzić dodatkowe koszty związane z przygotowaniem miejsca do przechowywania zakupionych przedmiotów. Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza jak mowa o antykach mających rangę muzealną, decyduje się na podpisanie umowy z muzeum, które dba o jego własność, zapewniając odpowiednie warunki. W zamiast za to zazwyczaj przedmiot stanowi część ekspozycji muzeum. Oczywiście zwiedzający są informowani o tym, iż dany przedmiot nie jest własnością muzeum, tylko inwestora, jednakże jeżeli ten sobie tego nie życzy, jego dane osobowe nie są podawane. Ponadto obrazy i inne antyki bardzo często są wypożyczane na różnorodne wystawy i czasowe ekspozycje muzealne od prywatnych osób. To daje możliwość uzyskania dodatkowych dochodów, bardzo często bowiem wypożyczenie nie jest darmowe. Dla inwestujących w sztukę to nieco szybszy zwrot inwestycji.
Jeżeli ktoś posiada wolne środki finansowe, które bez problemów może zamrozić na kilkanaście lat, to z pewnością sztuka okaże się trafioną inwestycją. Zazwyczaj nie ma zbyt wielkiego problemu ze sprzedażą posiadanych przedmiotów w dowolnej chwili w sytuacji, gdy potrzebna jest gotówka.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Treści zawarte w niniejszym artykule nie stanowią "rekomendacji" w rozumieniu przepisów, nie stanowią porady inwestycyjnej ani usługi doradztwa. Każda inwestycja w tym również alternatywna wiąże się z ryzykiem.