Patroni kategorii

Jak kupić dzieło sztuki? Licytacja krok po kroku

Marzysz, żeby w twoim salonie na ścianie wisiał prawdziwy obraz albo stanęła rzeźba z historią? Nic trudnego! Unikatowe dzieło sztuki możesz sobie wylicytować. Przeczytaj jak wygląda prawdziwa aukcja i jak wziąć w niej udział.

W jaki sposób zdobyć dzieło sztuki na licytacji Domu Aukcyjnego?

Udział w licytacji jest jednym z najprostszych, a często też najtańszych sposobów na wzbogacenie swojej kolekcji o wyjątkowe przedmioty. Każdy dom aukcyjny ma swoje zasady, ale w większości przypadków aukcje obrazów są otwarte i nie wymagają zaproszenia. Listę planowanych wydarzeń tego typu znajdziesz na stronach domu aukcyjnego.

Wybierz coś dla siebie

 

Nie musisz jeździć na każdą aukcję, w oczekiwaniu, że coś ci się tam spodoba. Listą przedmiotów, które zostaną wystawione dom aukcyjny zwykle umieszcza w sieci, często powstają specjalne katalogi w wersji drukowanej lub elektronicznej, w których są nie tylko zdjęcia, ale też opisy dzieł sztuki, ich ceny wywoławcze oraz szacowane wartości rynkowe. Często przed aukcjami organizowane są wystawy, na których można osobiście obejrzeć przedmioty, które trafią na aukcje. Zawsze można się też skontaktować ze specjalistami z domu aukcyjnego i zadać im bardziej szczegółowe pytania, jeśli takie masz.

Licytacja na wiele sposobów

 

W filmach aukcje dzieł sztuki odbywają się zawsze w zatłoczonych pomieszczeniach i wszyscy licytują osobiście, często bardzo się przy tym emocjonując i podnosząc specjalne tabliczki czyli lizaki aukcyjne. W rzeczywistości oczywiście można licytować w ten sposób w domu aukcyjnym, rejestrując się 24 godziny przed terminem licytacji, jeśli to twoja pierwsza licytacja w danym domu aukcyjnym, lub wypełniając formularz na chwilę przed rozpoczęciem licytacji. Można też licytować zdalnie np. przez telefon. Taką wolę także trzeba zazwyczaj zgłosić wcześniej, a wtedy dom aukcyjny deleguje pracownika, który przez całą licytację wybranych przedmiotów pozostaje z tobą na linii. Można także zlecić licytację z limitem lub przez internet przy użyciu platform licytacyjnych, choć to zwykle nieco droższe rozwiązanie, bo wiąże się z doliczeniem opłaty aukcyjnej. Nieważne gdzie będziesz i co będziesz robić, jeśli na aukcję trafi coś, na czym bardzo ci zależy, na pewno znajdzie się sposób, żebyś mógł to wylicytować.

Twoje własne dzieło sztuki

 

Udało ci się coś wylicytować? Gratulacje! Kolejny krok to uregulowanie należności i odbiór dzieła sztuki. Pamiętaj, że domu aukcyjne doliczają do wylicytowanej kwoty opłatę aukcyjną. W zależności od domu aukcyjnego możesz mieć około 10 dni na wpłatę i około miesiąca na odbiór przedmiotu. A potem już tylko całe życie z dziełem sztuki we własnym domu!

Sprawdź szczegóły na: https://desa.pl/pl/pages/7/jak-kupic

artykuł partnerski