Zadbaj o swój dywan na wiosnę

Wiosna to dla wielu jedna z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Po zimowym marazmie wszystko budzi się do życia. Rośliny, zwierzęta a przede wszystkim my sami. Nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozpiera nas energia i chęć do działania. Pragniemy coś zmienić, ulepszyć lub też naprawić. Jedni zapisują się na siłownię aby zrzucić zbędne kilogramy a niektórzy wolą odświeżyć swój pokój nowym kolorem ścian lub dodatkiem.

Czyszczenie dywanów na wiosnę jest bardzo ważne

Wiosna to również czas porządków w domach. Gruntowne sprzątanie nie jest ulubionym zajęciem większości z nas. Mycie okien, czyszczenie szafek czy pranie dywanów nie należą do najlżejszych czynności. Zazwyczaj wykonywane raz lub dwa razy do roku, staje się obowiązkiem, który jest robiony od niechcenia i bez dokładności. Odpowiednie czyszczenie i dbanie o porządek to istotny element zdrowego otoczenia. Pozbywanie się drobnoustrojów, roztoczy czy nagromadzonego kurzu stwarza przyjazne środowisko do rozwoju i pracy człowieka.

Nie trzeba od razu być perfekcjonistą w wykonywaniu wszystkich porządków. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dokładne czyszczenie i pranie dywanów wpływa na stan naszego zdrowia. Każdy dywan w większym lub mniejszym stopniu gromadzi kurz, sierść zwierząt, włosy czy inny rodzaj brudu, który zalega we włóknach. Brak regularnego odkurzania w przypadku dywanów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym z nich jest rozwój roztoczy, które w miarę namnażania mogą prowadzić do wystąpienia alergii lub też wysypki. Jest to szczególnie groźne w przypadku małych dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Dla osób z uczuleniami opracowano antyalergiczne dywany, które nie gromadzą kurzu we wnętrzu runa i nie przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia. Dywany sklep proponuje wykładziny zarówno do pokoju dziecka jak i salonu z różnych antystatycznych i antyalergicznych materiałów jak poliester, bawełna czy wiskoza. W pełni bezpiecznie dla zdrowia idealnie nadają się dla domów, w których panuje duży ruch i mieszkają zwierzęta.

Odkurzanie to podstawa

Jeśli zabieramy się za czyszczenie dywanów w domu, musimy mieć pod ręką odkurzacz z odpowiednią końcówką. Na rynku dostępne są komplety ssawek lub szczotek o różnych wielkościach i kształtach. Wybór nie powinien stanowić problemu. Samo odkurzanie powinno się przeprowadzać co 3-4 dni. W przypadku właścicieli czworonogów, które łatwo roznoszą sierść jeszcze częściej co 2-3 dni.

Trzepanie dywanów na podwórku jest również przydatnym zabiegiem. Czasami skuteczniejszym niż zwykłe odkurzanie. Trzepiąc dywan pozbywamy się zalegającego kurzu oraz odświeżamy wykładzinę.

Szybka reakcja na plamy

Niestety odkurzanie nie wystarcza aby w pełni zadbać o dywan. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do czystej i zadbanej wykładziny. Plamy nie poprawiają wyglądu dywanu. Czasami powstałe przypadkowo przez rozlaną herbatę czy wino mogą stwarzać problem przy czyszczeniu. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać to szybkie działanie. Plamy po wchłonięciu we włókna dywanu są trudne do usunięcia. Im szybciej zareagujemy tym lepiej dla wykładziny.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem na różnego rodzaju plamy są środki chemiczne w formie spray lub proszku. Proporcjonalnie zmieszane z wodą tworzą aktywną pianę, która wskutek pocierania wnika we włókna dywanu i niszczy brud. Odplamiacze sprawdzają się w przypadku syntetycznych wykładzin, które są odporne na uszkodzenia i łatwo się czyszczą.

Jednak jeśli czyszczony jest wełniany dywan, związki chemiczne mogą być zbyt drażniące i doprowadzić do zniszczenia włókien. Do takich modeli lepiej zastosować domowe środki w postaci skrobi ziemniaczanej i płatków mydlanych. Po sporządzeniu mieszanki rozsypujemy ja na dywanie i czekamy 30 minut. Po tym czasie dokładnie odkurzamy dywan.

Innym sposób polega na zastosowaniu octu z solą, olejkiem i wodą. Ze względu na silne właściwości chemiczne octu, konieczne jest jego rozcieńczenie z wodą. Podobnie jak przy pierwszej propozycji, gdy mieszanka wyschnie na powierzchni dywanu, odkurzamy go.

W przypadku uporczywych plam warto zastosować popularny i łatwo dostępny płyn do naczyń z wspomnianą wcześniej wodą, octem i sodą. Energicznie potrząsając, łączymy odmierzone wcześniej składniki w butelce a sporządzoną mieszankę delikatnie wcieramy w dywan za pomocą gąbki. Ważne jest, aby nie pocierać mocno świeżych plam. Takie działanie spowoduje, że wchłoną się one jeszcze głębiej w strukturę runa.

Czysty dywan to wyjątkowy komfort i wygoda

Profesjonalne czyszczenie

Ostatnim sposobem, który jest przeznaczony dla zabieganych właścicieli dywanów, którzy nie mają czasu przejmować się wiosennymi porządkami, jest oddanie wykładziny do profesjonalnego czyszczenia. Niestety trzeba się również przygotować na spory wydatek. Takie zabiegi nie są tanie.

Nie wszystkie dywany nadają się do takiego czyszczenia. W przypadku delikatnych materiałów jak wełna, środki chemiczne mogą uszkodzić strukturę w wyniku czego dywan nie będzie wyglądał już tak atrakcyjnie i miękko.

Artykuł sponsorowany