Wykorzystaj blog o wnętrzach w poszukiwaniu lustrzanych inspiracji!

Lustro to szczególny element wyposażenia wnętrza - dlaczego? Przedmiot ten ma szansę stać się zarówno funkcjonalnym dodatkiem, jak i prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Umiejętny projekt pomoże nam z jego pomocą podkreślić wyjątkowy styl mieszkania. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, chcąc wykorzystać lustro w dekoracji wnętrza?

Lustra stylizowane na stare / fot. Gieradesign

Jedno lustro - wiele funkcji

Jednym z powodów, dla których decydujemy się na ulokowanie lustra w przestrzeni naszego domu lub mieszkania są bez wątpienia praktyczne aspekty. W końcu trudno skontrolować strój przed wieczornym wyjściem, wykonać makijaż lub ułożyć fryzurę bez tak istotnego elementu wyposażenia. Korytarz lub łazienka to najpopularniejsze pomieszczenia, w których pojawiają się lustra, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je także w sypialni lub salonie. Często decydujemy się również na lustra w garderobie - ma to funkcjonalne znaczenie dla planowania codziennych stylizacji.

Praktyczne znaczenie lustra w przestrzeni mieszkalnej jest niepodważalne. A co z aspektami dekoracyjnymi? Szeroki wybór, jaki znajdziemy na rynku pozwala nam wybrać lustra, które doskonale wpiszą się w charakter wnętrz urządzonych w różnych stylach. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że odpowiednie rozmieszczenie luster pozwala nam na optyczne powiększenie czy doświetlenie wnętrza, np. poprzez umiejętne łączenie tego dodatku z oświetleniem lub wpadającym przez okno światłem dziennym.

Postarzana tafla szklana / fot. Gieradesign
Postarzana tafla szklana / fot. Gieradesign

Metal, plamy i przebarwienia...

Chcąc odpowiednio zaaranżować pomieszczenie, meble i dodatki warto dobierać do wybranego przez nas stylu wnętrzarskiego. Możemy wybrać lustra, aby podkreślić nowoczesny czy industrialny charakter salonu lub łazienki. Wykorzystując ten element, z powodzeniem możemy nadać wnętrzom charakter retro lub vintage. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na specjalnie stylizowane lustra, które stanowią ciekawą alternatywę dla prostych ram i gładkich tafli minimalistycznych dodatków.

Wybierając lustro, które pojawi się w przestrzeni o charakterze industrialnym, retro lub vintage, zwróćmy jednak uwagę nie tylko na ramę przedmiotu. Znaczenie ma także sama tafla - w tym zakresie rynek oferuje nam nie mniejszy wachlarz możliwości. Możemy zdecydować się na lustra o charakterze antycznym lub stylizowane. Ciekawe koncepcje aranżacyjne stworzymy, wybierając lustra o tafli stylizowanej na szkło zmienione przez upływ lat - z charakterystycznymi przebarwieniami. Na uwagę zasługują także lustra, w których szkło łączone jest z mosiądzem lub ozdobione dodatkowymi ornamentami.
Inną koncepcją może być wybór lustra wyposażonego w funkcjonalną półkę. Taka decyzja doskonale wpisze się w sypialnię, łazienkę lub inne pomieszczenie, które zdecydowaliśmy się zaaranżować w stylu retro lub vintage. Aby jeszcze bardziej podkreślić klimat wnętrza, na takiej półce możemy ustawić dekoracyjne figurki, świeże kwiaty lub perfumy w ozdobnych flakonach. Jeśli zależy nam natomiast na industrialnej aranżacji - dekoracyjne lustro z półką stworzy zgrany duet np. z lampami o metalowych kloszach lub modnymi żarówkami na długich kablach, które dopełnią przestrzeń loftu.

Lustrzane koncepcje aranżacyjne

Chcąc wykorzystać lustro w dekoracji przestrzeni, warto zastanowić się, w jakiej aranżacji pojawi się ten dodatek. Od tego, czy wybierzemy lustro stojące, czy to przeznaczone do montażu na ścianie, zależeć będą ostateczne decyzje związane z jego ulokowaniem. Pomysłów na ciekawą aranżację lustra jest wiele. W przypadku luster ściennych możemy umieścić kilka obok siebie, tworząc tym samym lustrzaną mozaikę lub układając z ich pomocą określony kształt. Innym pomysłem będzie montaż kilku luster w jednej linii - geometryczne kompozycje o wyraźnie zaznaczonej osi symetrii stanowić będą ciekawe urozmaicenie przestrzeni o surowym industrialnym klimacie. Inspiracji z pewnością dostarczy nam niesztampowy blog o wnętrzach

Podobny zabieg możemy zastosować w przypadku luster stojących. Interesujący rezultat w stylu retro lub vintage uzyskamy, ustawiając obok siebie dwa lub trzy lustra stojące. Taki pomysł stanowi nawiązanie do garderoby z dawnych lat i doskonale odnajdzie się również w naszym domu lub mieszkaniu, pozwalając nam obejrzeć przygotowywane kreacje z różnej perspektywy. Inne rozwiązanie to montaż lustra nad toaletką - w sypialni lub w salonie. Antyczne lustra, których tafla stylizowana jest na te znane nam z lat 80. z pewnością staną się niezwykle klimatyczną dekoracją.

Niekiedy sam fantazyjny kształt lustra może stanowić ozdobę wnętrza. Interesującą alternatywą dla prostokątnego czy okrągłego wariantu mogą okazać się lustra o owalnym, trapezowym lub nieregularnym kształcie. Gdy zdecydujemy się na te, których tafla została poddana celowemu zabiegowi postarzania, mamy szansę zyskać ciekawy dodatek, którego styl sam w sobie doskonale uzupełni nowoczesny loft, sypialnię w stylu retro lub łazienkę vintage.

O tym, gdzie pojawią się w naszym domu lub mieszkaniu lustra, a także to, jaki będą miały kształt, warto zadecydować już na etapie projektu. Warto zwrócić uwagę również na nietypowe lustra z "charakterem", które doskonale współgrają z takimi stylami jak industrial, retro czy vintage. W ten sposób mamy szansę wykorzystać ich potencjał w pełnej krasie - nie tylko czyniąc z nich unikalną dekorację, ale także funkcjonalny dodatek, którego umiejętnie ulokowanie w przestrzeni pomoże nam podkreślić walory wnętrza.

Artykuł zewnętrzny