Właściwości pianki tapicerskiej

Prawidłowo wykonane kanapy lub fotele zapewniają doskonałe warunki do odpoczynku oraz idealnie spełniają swoje zadanie przez długi czas. Aby meble były szczególnie komfortowe podczas ich tworzenia warto zastosować gąbkę - doskonałą żywotnością cechuje się pianka tapicerska wyprodukowana z poliuretanu. Materiał ten stosowany jest zarówno w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, jak też w przydomowych warsztatach przez majsterkowiczów własnoręcznie wykonujących lub odnawiających meble.

Właściwości pianki tapicerskiej

Gdzie stosowana jest pianka tapicerska?

Materiał nadaje się do zastosowania nie tylko na siedzisku, ale też podłokietniku lub oparciu, co pozwala na łatwe dopasowanie go do własnych potrzeb. Miękkie wypełnienie mebli zapewnia poczucie komfortu w czasie relaksu po męczącym dniu - wobec tego idealnie sprawdzi się podczas tworzenia zarówno fotela, jak także kanapy lub pufy. Piankę z powodzeniem możesz zastosować też w celu wykonania materaca. W tym celu wystarczy wyciąć odpowiedni kształt, po czym powlec go tkaniną. Materiał doskonale dopasowuje się do budowy ciała, co korzystnie wpłynie na jakość Twojego snu. Ponadto funkcjonalna gąbka nadaje się do tworzenia zagłówków często stosowanych przy meblach lub podczas długotrwałych podróży.

Właściwości poliuretanu

Poliuretan to materiał wyjątkowo elastyczny - dzięki temu stworzone za jego pomocą meble są szczególnie wygodne. Jest odporny na wgniecenia, co ma wyjątkowo istotne znaczenie w przypadku często użytkowanych mebli. Wykonane za jego pomocą siedziska nie ulegną szybkiemu spłaszczeniu się, doskonale spełniając swoje zadanie przez długi czas. Istotną cechą materiału jest łatwe poddawanie się obróbce, dzięki czemu bezproblemowo nadasz mu pożądany kształt.

Pianka tapicerska produkowana jest w wielu wariantach - umożliwi Ci to bezproblemowe wybranie modelu o gęstości oraz elastyczności najlepiej odpowiadającej Twoim oczekiwaniom. Modele o mniejszej gęstości cechują się podatnością na odkształcenia, dlatego znakomicie nadają się do formowania. Po zastosowaniu nie wracają do poprzedniego kształtu, wobec czego idealnie sprawdzają się podczas wypełniania boków mebli, oparć lub podłokietników. Pianka tapicerska o wyższej gęstości szybko powraca do poprzedniego kształtu, zatem możesz wykorzystać ją w celu stworzenia siedziska lub materaca.

Jak wykorzystać gąbkę w renowacji mebli?

Odnawianie mebli za pomocą pianki tapicerskiej

Gąbkę z powodzeniem możesz wykorzystać w celu renowacji mebli. Za jej pomocą z łatwością przywrócisz krzesłom lub kanapie doskonałą sprężystość oraz elastyczność, dzięki czemu odniesiesz wrażenie, że przedmioty dopiero co zostały wyprodukowane. Obróbka pianki nie wymaga posługiwania się skomplikowanymi narzędziami, dlatego zaplanowane prace możesz przeprowadzić własnoręcznie. Mebli pokrytych materiałem odpornym na stałe odkształcenia nie będziesz musiał często odnawiać - uzyskasz bowiem idealny rezultat pracy na długi czas. Drewniane elementy warto w końcowym etapie poddać woskowaniu, o czym pisaliśmy wcześniej. Poddane renowacji antyki będą nie tylko wygodne, ale też eleganckie, dzięki czemu zwiększą atrakcyjność aranżacji Twojego salonu lub sypialni.

artykuł partnerski, 29.12.2016