Sprężynka wahadła zegara - jej wady i naprawa

Sprężynka wahadła zegarowego umieszczona w siodełku i zabezpieczona kołkiem stożkowym

Na regularny chód zegara duży wpływ ma także sprężyna wahadłowa. Umieszczona jest ona jednym końcem w siodełku i zabezpieczona kołkiem stożkowym, natomiast drugi koniec posiada własny kołeczek do zawieszenia wahadła lub jego przedłużki. Sprężyna wahadłowa przy zginaniu tworzy łuk, więc długość jej odpowiada długości jego cięciwy. Im większe zgięcie, tym krótsza jest cięciwa. Ze wzrastającym kątem odchylenia wahadła od pionu zmniejsza się długość wahadła. Przy zmniejszaniu się amplitudy wahadło staje się dłuższe, co powoduje spóźnianie się zegara. Za cienka sprężynka zbyt łatwo się zgina, a w grubej występują duże naprężenia przyspieszające ruch wahadła.

Uszkodzone sprężynki wahadła zegara
Typowe uszkodzenia sprężynek wahadła

Dobieranie.
Obecnie zakup sprężynki nie nastręcza większych trudności, korzystając z internetu bez problemu znajdziemy sklepy oferujące popularne części zamienne do zegarów mechanicznych.Przy dobieraniu sprężynki należy pamiętać, że lepiej założyć sprężynkę nieco cieńszą niż za grubą która będzie stawiać za duży opór do pokonania przez wahadło. Długość dobieramy wykorzystując wymiar części uprzednio zamontowanej, o ile nie występowały problemy w całym zawieszeniu wahadła. Dopuszczalne jest zastosowanie sprężynki dłuższej lub krótszej ale pod warunkiem możliwości kompensacji tej różnicy soczewką wahadła. Dla pewności właściwego wyboru zapytaj zawsze sprzedawcę.

Sprężynka wahadła dostępna w Antyczku
Nowa sprężynka wahadła gotowa do wymiany

Wymiana.
Sama wymiana nie wymaga większych umiejętności i może wykonać to każdy, kto posiada szczypce, mały wkrętak płaski i młoteczek. Typowe uszkodzenie sprężynki to pęknięcie lub zerwanie. W celu jej wymiany należy wyciągnąć szczypcami z siodełka kołek, wykonując lekki półobrót. Następnie przy użyciu końcówki krętaka rozchylić nieco siodełko i wyciągnąć oprawkę sprężynki. Montaż nowej wykonać w odwrotnej kolejności, pamiętając aby po wbiciu kołka w siodełko, sprężynka posiadała niewielki luz pozwalający jej na uzyskanie zawsze pionowego położenia wraz z wahadłem. Niedopuszczalne jest stosowanie gwoździ i drutów w zastępstwie kołka stożkowego.

MarkusAntikus