Rolety w historii

Rolety jako metoda ochrony przed promieniami słonecznymi

Wbrew pozorom rolety to wcale nie wynalazek ostatnich lat, a od dawna znana metoda na ochronę pomieszczeń przed promieniami słonecznymi.

Wbrew pozorom rolety to wcale nie wynalazek ostatnich lat, a od dawna znana metoda na ochronę pomieszczeń przed promieniami słonecznymi. Konstrukcjami, które możemy uznać za pierwsze rolety, były ruchome palisady stosowane już w egipskich sarkofagach. Ich sposób działania był bardzo zbliżony do dzisiejszego - tworzył je pas materiału, na którym znajdowały się bambusowe drążki, jakie użytkownik mógł swobodnie kierować w górę lub w dół. W XVII wieku w Danii istniały rolety, które podnoszono i opuszczano
za pomocą sznurków i koła pasowego. Rok 1870 był dla konstrukcji rolet momentem przełomowym - wraz z pojawieniem się mechanizmu sprężynowego rolety zaczęły zwijać się same. Dopiero w 1905 roku rozpoczęto produkcję rolet w fabryce. Były to modele ręcznie robione, wykonane ze specjalnie usztywnianej bawełny.

Jaki kraj stoi za rozwojem rolet?

To Niemcy w dużej mierze odpowiadają za rozwój i doskonalenie konstrukcji rolet. Rozpowszechnienie się tego mechanizmu nastało wraz z początkiem czasów wojennych. Wpływ na to miała m.in. niemiecka rodzina Starcke z miejscowości Melle, która pod koniec lat 30. zajęła się wytwarzaniem wałków sprężynowych na dużą skalę. Rynek związany z produkcją rolet rozwijał się coraz prężniej. Jednymi z pierwszych na rynku były firmy Persson oraz Benecke, które zajmowały się odpowiednio produkcją zwijaczy oraz materiałów przeznaczonych do rolet. W trakcie II wojny światowej rolety stosowano podczas nalotów w celu zaciemnienia pomieszczeń. W tamtym czasie rolety służyły także do ochrony pomieszczeń przed niskimi temperaturami, dlatego wykorzystywano je nie tylko w domach, ale również w szklarniach. Roleta znacznie zmieniła swe oblicze na przestrzeni lat. Materiałem do jej produkcji był na początku papier satynowy i - co ciężko sobie wyobrazić - klisze filmowe. Po czasach wojny zaczęto produkować rolety z płacht przeciwgazowych oraz tkanin bawełnianych i folii plastikowej. Kolejny przełomowy dla historii rolet moment to wynalezienie w latach 70. mechanizmu blokady za pomocą łańcuszka koralikowego.

Z pamiętnika czeladnika

Samorozwijające się rolety

Na pewno ciekawi nas, jak rolety prezentowały się kiedyś. W egzemplarzu podręcznika dla tapicerów z 1923 roku znajduje się dokładny opis konstrukcji rolety. W tamtych czasach składały się na nią drewniane rolki, blaszane krążki oraz sznurek do ciągnięcia i drążek do opuszczania. Drążki wyposażone były na swych końcach w krążki, a w nich znajdowały się tarcze, pomiędzy którymi wprowadzano sznurek. Wystające z drążka trzpienie służyły do jego obracania. Drążki można było swobodnie wyjmować. Warto też wiedzieć, że
w tamtych czasach dekorator otrzymywał każdorazowo wskazówki odnośnie budowy określonej konstrukcji, którą zawsze szykował na zamówienie.

Marcin Olbrycht - Olmark
https://wystroj-okien.pl/ 

 

Różnorodność wzorów na roletach

Artykuł partnerski