Pokój w stylu retro - jak go urządzić?

Salon w stylu retro

Jeśli lubisz oglądać stare filmy i z nostalgią podziwiasz scenografię pomieszczeń, w których dzieje się akcja, możesz we własnym domu urządzić podobne wnętrze. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych, dużo większe znaczenie mają poczucie estetyki i umiejętność łączenia przedmiotów nowych z antykami.


Okna w stylu retro

Urządzając pokój w stylu retro, nie trzeba zamykać się na nowoczesne rozwiązania. W latach 20. i 30. projektowano meble, których wzory przypominają dzisiejsze nowoczesne wzornictwo proponowane m.in. przez designerów sklepów z meblami skandynawskimi. Z taką stylistyką nie kłócą się więc założone w oknach rolety, żaluzje czy plisy. Warszawa i inne większe polskie miasta znały żaluzje jeszcze przed wojną. Typowe żaluzje weneckie są odpowiednie do wnętrza biurowego, przeznaczonego do pracy, ponieważ nadają mu surowy charakter. Do pokoju dziennego czy sypialni bardziej odpowiednie będą rolety lub plisy z tkaniny. Oferta tego typu zasłon jest bogata i można z niej wybrać rozwiązanie, które będzie zarazem praktyczne i "klimatyczne".

Gdzie szukać starych mebli

Żaden mebel stylizowany na stary nie zastąpi prawdziwego antyku. Oryginalne meble z epoki nie muszą kosztować fortuny (chyba, że naprawdę pochodzą z dworu Ludwika XVI). Niestety często dużo trzeba wydać na ich renowację. Koszt renowacji można zmniejszyć, jeśli wykonuje się ją samemu. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a potrzebne narzędzia można kupić w większych sklepach z asortymentem remontowo-budowlanym.

Sprawdź, w jakich dniach w twojej miejscowości lub okolicy odbywają się targi staroci. Regularnie przeszukuj też internetowe portale aukcyjne albo portale ogłoszeniowe. Satysfakcja z upolowanego w okazyjnej cenie pięknego mebla jest naprawdę duża. Wiele firm, obecnych w sieci, oferuje stare meble już po renowacji. Podnosi to ich cenę, ale sprawia też, że otrzymujesz niepowtarzalny i solidny mebel.

Zadbaj o dodatki

Jeśli pokój udało ci się już wykończyć i wyposażyć, pora na dodatki. Nie musi ich być wiele, często wystarczy jeden, stary szwarcwaldzki zegar z kukułką lub wysoki, stojący zegar szafkowy, żeby pomieszczeniu nadać charakter retro. Należy przy tym unikać imitacji i współczesnych ozdób robionych na stare, ponieważ w ostatecznym efekcie może okazać się, że te drobne różnice między oryginałem a podróbką sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na zagracone, a nie zaaranżowane na stare.

Zobacz także: Minimalizm we wnętrzach

artykuł partnerski