Odnawianie mebli: jaki sprzęt do renowacji drewna?

W piwnicach wciąż da się znaleźć oryginalne meble z lat 50. czy 60., a nawet sprzed wojny. Takie w dobrym stanie osiągają dziś zawrotne ceny. Można przeprowadzić renowację samodzielnie, ale trzeba zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, jak szlifierka oscylacyjna czy terpentyna. Co jeszcze będzie potrzebne?

Wybór sprzętu do odnawiania mebli

Trwa obecnie szał na samodzielne odnawianie mebli i to z kilku powodów. Po pierwsze, meble z czasów PRL, które starszemu pokoleniu kojarzyły się z nudą, młodsze odkrywa na nowo. Okazuje się, że to często świetne wzornictwo, które dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Po drugie, okazja często pojawia się sama, gdy odkrywamy zapomniane skarby w mieszkaniu po babci czy w piwnicy. Czasem takie cuda, które po odnowie warte będą tysiące złotych, stoją zapomniane na śmietnikach i aż się prosi, by dać im drugie życie. Wreszcie coraz więcej osób w świecie smartfonów tęskni za pracami manualnymi. Majsterkowanie naprawdę relaksuje i może zamienić się w angażujące hobby.

Wybór szlifierki do mebli

 

Szlifierka oscylacyjna i inne narzędzia - czym odnowić meble?

Początkujący często nie zdają sobie sprawy z konieczności doboru odpowiednich narzędzi. Sama puszka farby nie wystarczy do tego, by odnowić drewniane części mebla, a kilka podstawowych sprzętów jak szlifierka oscylacyjna może znacznie uprościć proces i skrócić czas potrzebny na renowację. Większość osób zabierających się za renowację mebli zaczyna od drewnianych krzeseł czy szafek, które planują pomalować.

Przy odnawianiu pojedynczych mebli wykorzystuje się papier ścierny. Jeśli okazjonalna renowacja przeradza się w hobby, pojawia się jednak pytanie o to, jak zastąpić żmudną i niedokładną pracę z papierem? Często wykorzystywane są do tego wiertarki z końcówką ścierającą. To dobre rozwiązanie na jakiś czas, ale ponieważ nie są one przeznaczone do długotrwałej pracy przy ścieraniu, łatwo się nagrzewają. Są też zwykle trudne w obsłudze dla kogoś, kto wcześniej nie majsterkował. Dlatego warto zaopatrzyć się w takiej sytuacji w szlifierkę oscylacyjną.

Jak poprawnie odnowić stary mebel?

Szlifierka oscylacyjna nie do wszystkich mebli

To poręczne urządzenie, którego używanie jest bezpieczniejsze niż wiertarki. Na szlifierce oscylacyjnej montuje się papier ścierny, więc można dowolnie zmieniać jego grubość w trakcie pracy. Koniecznie musi to być specjalny papier do drewna. Najtańsza szlifierka oscylacyjna na stronie Castoramy kosztuje kilkadziesiąt złotych, a osoby, które zaczynają zajmować się renowacją mebli zawodowo, mogą wybierać też spośród bardziej zaawansowanych modeli. Ale uwaga - zawsze przede przystąpieniem do prac trzeba sprawdzić, czy mamy do czynienia z drewnem, czy z okleiną. Szlifierkę oscylacyjną wykorzystuje się przy większości krzeseł czy kanap. Jednak przy biurkach z cienkim blatem czy szafkach w okleinie zdarcie ich szlifierką mogłoby tylko uszkodzić mebel.

Co poza szlifierką do renowacji drewna?

W takim przypadku politurę należy zdejmować terpentyną lub specjalnym środkiem przeznaczonym do zdejmowania starych powłok z mebli. Trzeba je nakładać szmatką bawełnianą, bo waciki pozostawiają kłaki, które później bardzo trudno usunąć. Jeśli powierzchnia nie jest delikatna, do czyszczenia można też wykorzystać skrobaki metalowe. Środki chemiczne są niezbędne do zdejmowania lakieru np. z rzeźbionych nóżek stolika. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie z powodu nieregularnego kształtu i ilości zakamarków nie da się wykorzystać szlifierki ani papieru ściernego.

artykuł partnerski