Numizmatyka a inwestowanie

Podczas gdy panuje kryzys gospodarczy, wiele osób szuka sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności. Jedną z takich metod jest inwestowanie w złoto i srebro w formie monet. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taką formę oszczędzania pieniędzy? Podstawowe informacje znajdą Państwo w poniższym artykule.

Inwestycje w srebrne i złote monety

Jak inwestować w złoto i srebro?

Inwestowanie w kruszce jest tradycyjną metodą oszczędzania pieniędzy. Wydaje się być bardziej stabilna nawet wtedy, gdy panuje niepewna sytuacja na giełdzie. W co dokładnie możemy zainwestować?

  • złote i srebrne monety bulionowe;
  • złote i srebrne monety kolekcjonerskie;
  • sztabki złota i srebra;
  • medale i odznaczenia.

 

Wskazuje się, że przy inwestowaniu należy przeprowadzić dywersyfikację oszczędności, czyli ulokować pieniądze w różnych formach jednocześnie. Oznacza to, że nie powinno się wkładać całych oszczędności w jedną inwestycję.

Monety bulionowe

Monety bulionowe, zwane także monetami inwestycyjnymi lub lokacyjnymi, wybija się specjalnie po to, by zabezpieczyć pieniądze lub by je zainwestować. Cena takich monet zależy od ilości i rodzaju kruszcu. Kurs monet bulionowych oblicza się na podstawie obecnego kursu srebra lub złota. Dlatego wybija się na nich podaną w uncjach zawartość kruszcu i próbę. Zdarza się, że monety bulionowe zyskują z czasem także wartość kolekcjonerską. Polską monetą bulionową jest wybijany na zlecenie Narodowego Banku Polskiego przez Mennicę Polską Orzeł Bielik. Sama Mennica gwarantuje, że odkupi od nas te monety. Zagraniczne propozycje to między innymi Amerykański Gold Eagle, Krugerrand z RPA, Wiedeńscy filharmonicy czy Kanadyjski Liść Klonowy. 

 

Kolekcjonerskie monety
Kolekcjonerskie monety

Monety kolekcjonerskie

Dla tych, którzy chcieliby połączyć w miarę stabilny sposób na oszczędzanie z ciekawym hobby, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w monety kolekcjonerskie. Ich wartość z czasem staje się często jeszcze większa. Jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z takimi monetami i nie czujemy się pewni w numizmatyce, warto skorzystać z pomocy specjalistów z tej dziedziny, a także samemu zgromadzić  niezbędną wiedzę z książek i numizmatycznych portali internetowych. 

Czy numizmatyka jest opłacalna?

Opłacalność numizmatyki zależy od tego, w jakie monety zainwestujemy. Wartość kolekcjonerska starych monet zależy od wielu czynników, między innymi rzadkości i stanu monety, a także popytu na nią na rynku numizmatycznym. O tym, że inwestowanie w monety się opłaca, świadczy też kurs kruszców. Przykładowo, kurs złota ma tendencję wzrostową.  Od 2008 do 2011 roku złoto podrożało aż o 200%, a od kwietnia 2019 do kwietnia 2020 roku jego cena wzrosła aż o 50%. Podczas trwania bessy na giełdzie, czyli długotrwałego okresu spadkowego cen, posiadanie oszczędności ulokowanych w kruszcach jest częstym wyborem wielu inwestorów.

Inwestowanie w monety - podsumowanie

Oszczędzanie dzięki starym monetom i monetom bulionowym to tradycyjny sposób na inwestycję. Sięgając po pomoc specjalistów z dziedziny numizmatyki możemy w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed skutkami kryzysu, a przy okazji być może znajdziemy także nowe hobby. Pamiętajmy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, dlatego przed wyłożeniem naszych oszczędności musimy się mocno zastanowić nad konkretnym wyborem.

artykuł zewnętrzny