Narzędzia tapicera - czego potrzebujesz w warsztacie?

Praca tapicera wymaga precyzyjnego i solidnego zamocowania na konstrukcji mebla różnego rodzaju materiałów tapicerskich, między innymi pokrowca, pianki czy innych tkanin. Niezbędne okazują się zarówno podstawowe narzędzia - zszywacze i wkrętarki, jak i specjalistyczne - sztyfciarki oraz pistolety klejowe. Do czego wykorzystasz poszczególne narzędzia?

Jakie narzędzia wybrać do warsztatu tapicerskiego?

Wyposażenie specjalistycznego warsztatu

Praca tapicera zwykle kojarzona jest z nałożeniem materiału na stelaż, ale to nie jedyne jego zadanie. Zanim mebel stanie w domu i będzie używany przez domowników, musi przejść daleką drogę od projektu, przez wycięcie poszczególnych elementów konstrukcyjnych i tkanin, po ich solidne i trwałe połączenie. Nowocześnie wyposażony zakład tapicerski posiada maszyny do przygotowania, wycięcia i złożenia korpusów mebli z drewna i płyt wiórowych oraz sprzęt do wykrojenia i zszycia tkaniny na pokrowiec. Nie obejdzie się także bez wytrzymałych narzędzi do łączenia wszystkich elementów konstrukcyjnych mebla, jak zszywacze i sztyfciarki. Dostępna w sklepach budowlanych oferta narzędzi do łączenia twardych podzespołów z miękkimi częściami jest tak obszerna, że można swobodnie dopasować odpowiednie akcesorium do potrzeb konkretnego projektu mebla.

Najważniejsze narzędzia w warsztacie tapicera
Najważniejsze narzędzia w warsztacie tapicera

Przygotowanie i mocowanie elementów miękkich

Pierwsza praca nad meblem polega na złożeniu konstrukcji z drewna czy sklejek na podstawie przygotowanego wcześniej projektu. Tutaj łączy się wycięte do odpowiednich rozmiarów deski i listwy, a następnie na powstały stelaż nakłada metodą natryskową klej i ręcznie układa pianki poliuretanowe czy watoliny, w zależności od wzoru i przeznaczenia mebla. Tak przygotowany materiał trafia do tapicera, który wykorzystując zszywacze nakłada pokrowiec. Narzędzia te ze względu na sposób zasilania dzieli się na mechaniczne, pneumatyczne i elektryczne. Różnią się one także ceną i kosztem materiałów eksploatacyjnych, czyli przede wszystkim zszywek. Istotne są również potrzeby samego zakładu, bowiem zszywacze pneumatyczne wykorzystują zazwyczaj duże fabryki, które dziennie tapicerują ogromne ilości powierzchni. Koszt takich sprzętów jest wysoki, więc nie każdy zakład produkcyjny na nie stać. Częściej stosuje się zszywacze mechaniczne i elektryczne, choć ich działanie jest znacznie mniej efektywne i trwałe. Za to ceny tych narzędzi nie są wysokie.

Akcesoria dodatkowe niezbędne do tapicerowania
Akcesoria dodatkowe niezbędne do tapicerowania

Akcesoria dodatkowe, czyli materiały eksploatacyjne

Koniecznym uzupełnieniem zszywaczy są zszywki. To, jaka będzie jej wielkość, kształt i z czego będzie wykonana zależy od potrzeb samego mebla i materiału. Inne zszywki stosuje się do twardych gatunków drewna, a inne do sklejek. Także grubość i rodzaj tkaniny ma duże znaczenie, bowiem zbyt miękka zszywka nie wepnie się w materiał, a zbyt twarda może go uszkodzić. Do tkanin obiciowych najczęściej stosuje się zszywki popularnie nazywane "dziesiątkami" ze względu na długość ich nóg - 10 mm. Dłuższe zszywki stosuje się do mocowania tektury czy pasów w krzesłach albo oparciach mebli wypoczynkowych. Na rynku dostępne są także zszywki z malowanym grzbietem, by łączenia nie rzucały się w oczy, a mebel wyróżniał się wysoką estetyką wykończenia.

artykuł partnerski