Na czym polega woskowanie mebli? Jakie mamy rodzaje wosków?

Wosk jest bardzo dobry do wykończenia surowego drewna, ale i olejowanych czy bejcowanych powierzchni. Jego działanie zabezpiecza drewno, zamyka pory, pozostawia naturalny rysunek słojów. Warto wykonać woskowanie mebli, by cieszyć się bardzo długo ich pięknym wyglądem. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed wykonaniem woskowania?

Meble woskowane

Woskowanie i politura. Różnice

Ogólnie mamy dwie techniki wykańczania mebli dawnych - woskowanie i politurowanie. Choć politura stała się bardziej popularna w XVIII wieku, to wcześniej większość mebli była pokrywana naturalnym woskiem. Dzisiaj na nowo odkrywamy wspaniałe właściwości woskowania. Politura uzyskiwana jest z naturalnej żywicy - szelaku, tworzy na drewnie błyszczącą, czystą powłokę. Powierzchnia woskowana jest zaś bardziej spatynowana, połysk jest bardziej subtelny.

Wiele osób twierdzi, że woskowanie jest łatwiejsze niż położenie politury, jednak nie jest to do końca prawda. Tak samo wymaga dużo cierpliwości i czasu, jedna warstwa bowiem nie będzie wystarczająca. Najlepiej wykończone drewno zabezpiecza się cienkimi warstwami wosku nie raz, ale kilkukrotnie. Co ciekawe, wosk jesteśmy w stanie nałożyć na każdy mebel, czyli też taki, który wcześniej wykończony był politurą lub olejem.

W druga stronę to się jednak już nie uda, gdyż samego wosku nie można już niczym innym przykrywać. Więcej ciekawych porad i inspiracji znajdziesz na http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/artykuly-do-czyszczenia-i-pielegnacji/woskowanie-mebli.html

Woskiem możemy pokryć wszystkie meble, nawet te wykończone politurą

Woski bezbarwne, barwiące i kolorowe

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów wosków. Woski bezbarwne delikatnie nawilżają drewno, jak sama nazwa wskazuje - nie wpływają na zmianę koloru. Mamy pewność, że tak woskowane drewno pozostanie bardziej naturalne. Woski kolorowe nie kolorują, po prostu podkreślają kolor drewna, dzięki czemu trochę je ożywiają. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie musimy się obawiać, że zmienią kolor mebla, ponieważ mają w sobie zbyt małą ilość barwnika. Za to odpowiedzialne są woski barwiące, które mają w swoim składzie odpowiednią ilość pigmentu, by to zrobić. Tutaj jednak ważna uwaga, otóż nie barwią drewna tak mocno, jak bejca. Jak więc planujemy przyciemnić mebel, zastosujmy najpierw bejcę, a dopiero później koloryzujący wosk.

Woskowanie mebli

Wybielające, kremy i pałeczki i woskowe

Woski wybielające - tak jak nazwa określa - nadają powierzchni bielony wygląd. Są bardzo dobre do drewna dębowego, ponieważ wnikają w jego otwarte pory, co zapewnia piękny, klasycznie postarzany efekt. Ciekawe są też kremy woskowe, bardziej płynne i delikatniejsze niż standardowe woski w paście. Najlepiej je wykorzystywać do odświeżenia i konserwacji mebli. Pałeczki woskowe są dostępne w różnych kolorach, są najbardziej odpowiednie do uzupełniania drobnych ubytków w meblach. Zasada działania jest bardzo posta: odcinamy kawałek wosku, rozgrzewamy go w palcach (formujemy jak plastelinę) i wypełniamy nim szczelinę. Są jednak też twardsze pałeczki, więc żeby je rozpuścić potrzeba lutownicy.

Można dobrać taki wosk, jaki w danej chwili potrzebujemy, a efekt będzie na pewno dobry. To świetny sposób, żeby każdy mebel zyskał jeszcze lepszy wygląd.

Pamiętajmy, że pielęgnacji wymagają nie tylko meble użytkowe, ale również zabytkowe zegary stojące w drewnianych obudowach, kominkowce czy zegary wiszące, o których wspominaliśmy w naszym serwisie już wcześniej: czytaj tutaj.

artykuł partnerski, 27.10.2016