Malowanie mebli - sposób na szybką renowację

Stare krzesło, stolik, zabytkowa komoda czy kredens, które już dawno utraciły pierwotne walory estetyczne, mogą znów nabrać blasku - trzeba je tylko odnowić. Renowacja mebli to zadanie, z którym przy odrobinie zaangażowania poradzimy sobie we własnym zakresie, a jego efekt może przejść nasze oczekiwania.

Malowanie starych mebli

Malowanie starych mebli

Aby przywrócić efektowny wygląd podniszczonym, starym meblom, możemy je pomalować. Jednak zakup farby, bejcy albo lakieru to jeszcze nie wszystko. Zanim przystąpimy do ich nałożenia, będziemy musieli wykonać szereg czynności, które sprawią, że efekt naszej pracy będzie nie tylko elegancki, ale i trwały.

Musimy więc wybrać preparat do malowania, ale także zgromadzić potrzebne narzędzia. Pamiętajmy też, że przede wszystkim przyjdzie nam jednak przygotować odnawiany meble do aplikacji nowej powłoki dekoracyjnej. Przyda się więc szpachlówka do drewna, szpachelka, szlifierka i papier ścierny.

Czym pomalować stary mebel
Czym pomalować stary mebel

Przygotowanie mebli do renowacji

Stara powłoka malarska - szczególnie te jej fragmenty, które łuszczą się i dopadają płatami - będzie wymagała usunięcia. Pomoże nam w tym szpachelka. W następnej kolejności drewnianą powierzchnię powinniśmy oczyścić i wyrównać przy użyciu szlifierki oraz papieru ściernego. W pierwszej kolejności używany tego o niższej gradacji, a dopiero później tego o wyższej, który pozwoli ostatecznie wygładzić surowiec.Nie zawsze jednak będą to jedynie konieczne do wykonania zabieg. Jeśli okaże się, że w naszym meblu widoczne są ubytki lub spękania, będziemy musieli je wypełnić. Tu z pomocą przychodzi masa zwana szpachlówką do drewna. Po jej aplikacji i wyschnięciu trzeba będzie znów sięgnąć po papier ścierny, którym wygładziny wypełnienie i zrównamy je z płaszczyzną drewna.

Malowanie - farba, bejca, lakier?

Idealnie gładkie drewno trzeba po szlifowaniu odpylić - dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do kolejnego etapu prac. Gdy już to zrobimy, w pierwszej kolejności warto surowiec zaimpregnować - nie możemy pominąć tej czynności, jeśli planujemy korzystać z mebla na świeżym powietrzu. Później możemy już przystąpić do ostatecznego malowania.

Szybki sposób na renowację mebla
Szybki sposób na renowację mebla

Do malowania drewnianych mebli wybierzmy środek przeznaczony specjalnie do tego celu - może to być jedna z farb do drewna bądź specjalna farba do mebli, które nadadzą powierzchni jednolite, np. satynowe lub matowe wykończenie. Możemy sięgnąć także po farby w różnych kolorach i, po wyznaczeniu na drewnie wzorów za pomocą taśmy klejącej, odmalować proste motywy.

Farba pozwoli nadać meblowi dowolny kolor, jednak całkiem zakryje jego usłojenie. Inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się na użycie bejcy oraz lakieru. Pierwszy ze środków pozwoli nam dowolnie zabarwić drewno, nie ukrywając przy tym jego struktury. Drugi natomiast utrwali ten efekt, zabezpieczając jednocześnie surowiec przed uszkodzeniami.

Malowanie mebli nie musi oznaczać końca renowacji. Do krzesła możemy dorobić nowe miękkie siedzisko obite elegancką tkaniną, a na szufladach komody wykonać dekoracyjny wzór metodą decoupage. Ostateczny efekt spotęgują też nowe uchwyty do szafek.

artykuł partnerski