Malowanie. Jak uzyskać efekt imitacji drewna?

Drewno jest cenionym materiałem. To naturalny, szlachetny surowiec, który doskonale nadaje się do wielu przestrzeni. Charakterystyczny wygląd drewna jest trudny do podrobienia, ale obecnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę materiałów drewnopodobnych. Efekt imitacji drewna można uzyskać także samodzielnie za pomocą odpowiednich materiałów i akcesoriów. Jak to zrobić?

Proszkowe lakierowanie jako sposób na imitowanie drewna

Imitacja drewna - gdzie się sprawdzi?

Drewniana ściana, a może mebel o drewnianym wyglądzie, lecz wykonany tak naprawdę z innego materiału? Efekt drewna można osiągnąć z wykorzystaniem specjalnych metod. Co prawda wymaga on trochę pracy, jednak rezultat może wtedy pozytywnie zaskoczyć. Najczęściej na takie malowanie imitacja drewna decydują się osoby, którym zależy na uzyskaniu atrakcyjnego efektu drewna tam, gdzie jego zastosowanie nie jest możliwe, na przykład na dużej powierzchni ściany. Także można wykorzystać go podczas prowadzenia prac remontowych, renowacyjnych.

Przykładowe zastosowanie imitacji drewna:

  • meble - szafy, szafki, regały, komody, stoliki, krzesła, biurka
  • ściany - pojedyncze ściany, elementy ścian
  • zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych
  • balustrady - elementy schodów, balkonów, tarasów
  • elementy zewnętrzne - elewacje, ogrodzenia
  • dekoracje - przedmioty ozdobne we wnętrzach

Jak widać, imitacja drewna posiada bardzo szerokie zastosowanie, dlatego można wykorzystać ją na wiele sposobów w różnych przestrzeniach - we wnętrzach oraz na zewnątrz.

Imitacje drewna dawniej.

Pamiętajmy, że imitacje drewna znane były już przed wiekami. Historia techniki imitacji sięga czasów starożytnych i była mocno spopularyzowana między innymi w Egipcie. Rozkwit imitacji drewna w Europie przypadł na wiek XIX, wówczas to bardzo popularne było imitowanie drewna egzotycznego na tanich gatunkach iglastych. Wykorzystywano do tego m.in. mazerowanie lub fladrowanie, polegające na pokrywaniu powierzchni dekoracją malarską imitującą szlachetne usłojenie m.in. palisandru czy cyprysu. Wykorzystywano do tego kilku warstw farby oraz różnego rodzaju narzędzia a także materiały takie jak len czy pióra.

Czego potrzeba, aby uzyskać efekt imitacji drewna dzisiaj?

Gdy chcemy wykonać malowanie imitacja drewna możliwa będzie do uzyskania za pomocą odpowiednich farb oraz akcesoriów dedykowanych do tego celu. Do malowania można zastosować dekoracyjne farby oraz masy strukturalne - dzięki nim można uzyskać trójwymiarowy efekt, dlatego będzie on jeszcze bardziej realistyczny. Do wyboru jest wiele kolorów, ale można także przygotowywać je samodzielnie, korzystając z pigmentów. Do malowania potrzebne będzie także zastosowanie specjalnego stempla. Stempel ten przypomina naturalne usłojenie desek drewnianych. Podczas malowania przykłada się go do mokrej jeszcze nawierzchni, aby uzyskać efekt drewna. Na koniec zaleca się także zastosować zabezpieczające lakiery czy bejce, które mogą podkreślić rysunek drewna. Skorzystanie z takiego malowania doskonale sprawdzi się w wielu przestrzeniach - uzyskanie imitacji drewna nie jest przy tym bardzo trudne, ponieważ wystarczą do niego tylko odpowiednie materiały oraz akcesoria - specjalne pieczątki, stemple. Efekt będzie olśniewający!

artykuł partnerski