Malarstwo Modiglianiego - niezwykłe portrety i akty

Dzieła Modiglianiego są łatwo rozpoznawalne ze względu na linearne formy, wydłużone sylwetki, migdałowy kształt oczu i oszczędne rysy twarzy. Choć Modiglianiego ciężko zaliczyć do jakiekolwiek nurtu w sztuce, w jego obrazach widać wpływ zarówno sztuki dawnych epok, jak i współczesnych nurtów. Elementy malarstwa renesansu, manieryzmu, ekspresjonizmu, kubizmu czy symbolizmu przebijają w jego dziełach, dzięki czemu portrety i akty Modiglianiego prezentują indywidualny styl.

Portret Leopolda Zborowskiego

Barwne życie i niezwykłe malarstwo Modiglianiego

Amadeo Modigliani pochodził z włoskiej rodziny żydowskiej. W wieku 14 lat rozpoczął naukę w akademii sztuki w Livorno, wkrótce potem zainteresował się sztuką renesansu. Dzięki temu, że na wyciągnięcie ręki miał wspaniałe przykłady sztuki antycznej i renesansowej, jego zainteresowania skupiły się budynkach sakralnych epoki renesansu i zabytkach antyku. Podczas podróży do Florencji i Wenecji zapoznawał się ze sztuką sakralną i malarstwem.

W 1906 roku przeprowadził się do Paryża, który wówczas skupiał prężnie działające środowisko artystów awangardowych. Fowiści, kubiści, abstrakcjoniści czy symboliści - z tymi kierunkami Modigliani mógł się zetknąć, co nie pozostało bez wpływu na jego obrazy.

Modigliani szybko nawiązał kontakt ze środowiskiem artystycznym, wystawiał swoje prace w Salonie Niezależnych i wszedł w zamożne kręgi, dzięki którym znalazł zlecenia oraz marszandów. W owym czasie powstały jego słynne portrety takie jak "Amazonka","Portret Beatrice Hastings przed drzwiami" czy "Portret Pabla Picassa".

W czasie I wojny światowej Modigliani przebywał w Paryżu, w latach 1916-1917 malował przeważnie akty. Wystawa jego dzieł przyciągnęła uwagę nie tylko świata artystycznego ale również policji. Ówczesny komisarz nakazał zamknięcie wystawy i zdjęcie obrazów, które uznał za zbyt wyzywające.

W 1917 roku poznał Jeanne Hébuterne, która również była artystką. Wkrótce zamieszkali wspólnie a w 1918 opuścili Paryż i udali się na południe Francji. Tam Modigliani żył do końca swojego życia.

Modigliani należał do bohemy artystycznej, a co za tym idzie, nie obce mu były skandale obyczajowe, używki, romanse, jak również życie w niedostatku. Jego sztuka nie znalazła uznania współczesnych, dopiero po jego śmierci doceniono jego malarstwo, które wpłynęło na kolejne pokolenie artystów awangardowych. Do dzisiaj jego dzieła doceniane są na całym świecie, a jego obrazy można zobaczyć w najsłynniejszych muzeach.

Portret Jeanne Hébuterne
Portret Jeanne Hébuterne

Jak zaaranżować reprodukcje we wnętrzach?

Reprodukcje obrazów Modiglianiego z powodzeniem ozdobią wnętrza w niemal każdym stylu. W zależności od dodatków, taka dekoracja może świetnie odnaleźć się w pomieszczeniach w stylu boho, vintage, jak i nowoczesnym.

Reprodukcje dzieł Modiglianiego cechują się ciemną kolorystyką, która wspaniale będzie odznaczać się na jasnym tle. Jeśli chcemy zaakcentować awangardowy charakter, warto powiesić taki obraz bez ramy. W otoczeniu nowoczesnych mebli oraz kwiatów obraz będzie świetnym kontrapunktem dla współczesnego stylu.

Z kolei dla wnętrz w stylu vintage świetnym dodatkiem będzie wstawienie obrazu w ozdobną, złotą ramę. Kolorystyka obrazu będzie dobrze współgrała z dębowymi meblami i ciemnym kolorem ścian. Elegancka reprodukcja uświetni nasze wnętrze i wniesie powiew sztuki.

Portrety to również dzieła, które mają uniwersalny charakter, mogą więc zawisnąć w różnych rodzajach wnętrz. Elegancki salon, sypialnia, przedpokój czy biuro będzie świetnie wyglądać z reprodukcją zawieszoną na ścianie.

Dzięki reprodukcjom obrazów miłośnicy malarstwa Modiglianiego mogą mieć swoje ulubione dzieło we własnym domu. Niezwykły charakter jego dzieł sprawi, że wnętrze z pewnością nabierze niepowtarzalnego stylu.

artykuł partnerski