Lustra w stylu vintage, retro i industrial - poznaj ciekawe pomysły na aranżacje!

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonalne wnętrze bez lustra. Tego typu dodatek doskonale odnajdzie się w korytarzu, łazience lub garderobie. Coraz częściej lustra pojawiają się także w salonach i sypialniach. Odpowiadają za to nie tylko ich praktyczne aspekty, ale także walory estetyczne. Nowoczesne wzornictwo i odpowiednia stylizacja tego typu dodatków sprawiają, że mogą one stanowić idealne dopełnienie wnętrz w stylu vintage, retro czy industrial. Na co zwrócić uwagę, wybierając lustra do tak zaaranżowanych pomieszczeń?

Zabytkowe lustro w złoconej ramie, fot. pixaby

Kilka podstawowych zasad


O tym, gdzie i w jakiej formie pojawią się w naszej przestrzeni lustra, warto zdecydować na etapie projektu. Ma to wiele korzyści - wprawne oko projektanta wnętrz pomoże nam ulokować lustro w przestrzeni tak, aby prezentowało się jak najlepiej, a jednocześnie spełniało dodatkowe funkcje. Odbijając światło dzienne lub sztuczne za pomocą odpowiednio zamontowanych luster, mamy szansę dodatkowo doświetlić np. ciemną łazienkę lub poddasze. Lustro pozwoli nam również optycznie powiększyć przestrzeń - np. wąskiego korytarza lub niewielkiej sypialni czy garderoby.


Kolejnym istotnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając lustro, jest jego dopasowanie do stylu wnętrza, w jakim ma się ono pojawić. Ciekawe efekty możemy uzyskać zarówno w przypadku, gdy zdecydujemy się na dodatki zgodne z przyjętym przez nas stylem, jak i te, które umiejętnie z nim kontrastują. Lustro w klimacie vintage może stać się idealnym dopełnieniem romantycznego wnętrza lub wyróżniać się na tle nowoczesnego wystroju, łącząc style warto jednak zachować odpowiednią harmonię. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zamiast satysfakcjonującego efektu stworzymy wnętrze, którego synonimem staną się kicz i przesada.

Lustro w typie vintage w dekoracyjnej ramie / fot. pixaby
Lustro w typie vintage w dekoracyjnej ramie / fot. pixaby

W klimacie vintage


Aranżacje w stylu vintage stanowią doskonały dowód na to, że dobra forma jest ponadczasowa. Co ciekawe, określenie vintage nie odnosiło się początkowo do wystroju wnętrz, a do... wina, które było sezonowane wiele lat. Synonimem mebli, dodatków i dekoracji w tym stylu jest ich stylizacja na te z minionych czasów - najprościej więc powiedzieć, że vintage łączy wszystko, co stare. We wnętrzach spotkamy więc wyposażenie typowe np. dla tych modnych w całym XIX wieku. Często styl ten wykorzystuje proste formy i stonowane kolory, np. beż, błękit czy brudny róż, Doskonale łączy się także z miękkimi tkaninami czy pojawiającymi się na ścianach tapetami. Warto mieć na uwadze fakt, że poprzez swoją rozpiętość czasową, jest jednocześnie stylem o znacznych cechach eklektyzmu.

Jak wybrać lustra w stylu vintage? Ciekawą propozycją będą te, których tafla poddana została celowemu zabiegowi postarzania, w wyniku którego na jej powierzchni pojawiły się dekoracyjne plamienia. Takie stylizowane lustro, które zdecydujemy się zamontować w łazience, garderobie lub salonie, z powodzeniem podkreśli unikalny, a zarazem niezwykle nastrojowy klimat przestrzeni. Innym pomysłem na dekorację wnętrza mogą być zabytkowe lub antyczne lustra, gładkich taflach i solidnych ramach.

Romantyczne lustro do sypialni w stylu retro / fot. pixaby
Romantyczne lustro do sypialni w stylu retro / fot. pixaby

Romantyczny styl retro


Czym wnętrza w stylu vintage różnią się od tych urządzonych w stylu retro? Choć oba mają korzenie w tradycyjnym wystroju i wzornictwie nawiązującym do minionych czasów, retro przeważnie skupia się na latach 50., 60. i 70. XX wieku. To zarówno motywy pop-art i gra kontrastów, jak i mocne kolory oraz proste formy. Z powodzeniem zaaranżujemy w tym stylu salon, sypialnię czy kuchnię, a nawet całe mieszkanie.

Chcąc wybrać lustro w stylu retro, także możemy zdecydować się na dodatek stylizowany na lustro z minionych lat, a więc celowo postarzany, z charakterystycznymi przebarwieniami na powierzchni tafli. Innym pomysłem, który doskonale wpisze się w klimat wnętrz retro, będzie wybór lustra z półką. Taki dodatek doskonale nawiązuje do retro, a jednocześnie zaskakuje swoją funkcjonalnością. Lustro z półką idealnie uzupełni przestrzeń korytarza czy łazienki. Doskonale może służyć również jako praktyczna toaletka w garderobie czy sypialni.

Surowy industrializm


Beton, metalowe klosze lamp i wyeksponowane kable - wnętrza, które przywodzą na myśl przestrzeń warsztatów oraz fabryk to właśnie styl industrialny. Najlepiej odnajduje się on w starych kamienicach z tzw. "wysokim stanem", w których dostatek przestrzeni idealnie równoważy jego ciężkie dodatki. Industrializm to jednak nie tylko beton i metal, ale także intensywne kolory, lampy, przeszklenia i... właśnie lustra.

Wybierając lustro do pomieszczenia w stylu industrialnym, możemy zdecydować się na stylizowane przedmioty. Duże lustro w salonie, sypialni czy łazience, którego tafla celowo pokryta została odbarwieniami, plamami lub rysami. może doskonale wpisać się we wnętrze nowoczesnego loftu. Inna opcja, która pozwoli nam uzyskać ciekawe efekty, to wybór luster, których szkło łączone jest z mosiądzem. Chcąc jeszcze lepiej podkreślić industrialny charakter wnętrza, możemy zamontować kilka takich luster obok siebie, imitując tym samym dekoracyjne przeszklenia.

Lustro to bez wątpienia ciekawy dodatek z niezwykłym potencjałem. Jego różnorodne formy, kształty i rozmiary sprawiają, że daje ogromne pole do wykorzystania go we wnętrzach. Style retro, vintage oraz industrial cieszą się niesłabnącą popularnością, chcąc więc urządzić przestrzeń zgodnie z rządzącymi nimi zasadami, warto uwzględnić w projekcie także stylizowane lustra, za pomocą których uzyskać możemy niepowtarzalny, a zarazem wyważony efekt.

Redakcja