Lampy w Twoim mieszkaniu - dobieramy model do pomieszczenia

Ciekawe i efektowne oświetlenie stojące

Lampa to często niedoceniany element wystroju mieszkania. Jej rola może być różna i zależy głównie od rodzaju pomieszczenia, w którym się znajduje; lampa stojąca na stoliku w sypialni powinna być innych rozmiarów i emitować światło innego rodzaju niż lampa w gabinecie czy salonie. Z tego względu warto zapoznać się z różnymi modelami lamp, a przed dokonaniem wyboru zastanowić się, w jakim pomieszczeniu ją ustawimy.

 

Kuchnia: pożyteczna lampa wisząca

Kuchnia to prawdopodobnie najbardziej odpowiednie miejsce na montaż lampy wiszącej. Po pierwsze, jest niezwykle praktyczna; większość lamp dostępnych na rynku jest wyposażona w funkcję regulacji i dopasowywania długości sznura, co może znacznie wpływać na jej ostateczne położenie. Światło z lampy wiszącej jest nakierowane raczej na jeden punkt, wobec czego reszta pomieszczenia jest oświetlona delikatnym, nieco rozproszonym światłem. Lampę wiszącą warto powiesić zwłaszcza nad stołem, na którym spożywane są posiłki - innym wyjściem jest zawieszenie lampy nad wyspą, jeśli tylko ten rodzaj blatu znajduje się w kuchni. Aby doświetlić miejsca, w których wykonywane są posiłki (czyli najczęściej blaty kuchenne), można zamontować reflektory punktowe; ich dużą zaletą jest fakt, że można je przymocować zarówno do ściany czy sufitu, jak i do mebli.

Gabinet i sypialnia: dwie odmienne przestrzenie, jedna lampa

Chociaż gabinet jest na ogół przystosowany do pracy, z kolei sypialnia - do odpoczynku, to zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku może sprawdzić się niewielka lampka stojąca. W gabinecie warto ją postawić przede wszystkim na biurku, dzięki czemu - odpowiednio nakierowana - będzie oświetlać dokumenty lub inne przedmioty znajdujące się na nim. Z kolei niewielka lampka stojąca w sypialni świetnie sprawdzi się na stoliku ustawionym tuż obok łóżka. W tym przypadku ważne jest, by lampka znajdowała się w odpowiedniej odległości - wtedy nie będzie męczyć naszych oczu. Warto pamiętać, że zarówno jeśli chodzi o gabinet, jak i sypialnię, lampki stojące nie powinny być jedynym źródłem światła. W gabinecie dobrze sprawdzą się lampy halogenowe, których światło poprawia koncentrację (lampka na biurku doświetla wtedy tylko wybrany punkt), natomiast w sypialni warto zamontować kinkiety.

Salon: jedno z największych wyzwań

Wiele osób ma problem z wyborem rodzaju oświetlenia do salonu. Niektórzy decydują się na zakup wysokich lamp stojących, najlepiej z kloszami skierowanymi do góry; tak uzyskane światło delikatnie oświetla całe pomieszczenie, jednak nie męczy przy tym oczu. To świetne rozwiązanie, jeśli salon ma służyć głównie wypoczynkowi i przebywaniu z rodziną - jeśli jednak częściej jest to miejsce spotkań z gośćmi lub innego rodzaju aktywności, warto zastanowić się nad montażem plafonów lub reflektorów halogenowych. Wtedy oświetlenie będzie znacznie bardziej równomierne. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż zarówno oświetlenia sufitowego, jak i zakup lampy stojącej - dzięki temu rodzaj otrzymywanego światła można uzależnić od tego, co w danym momencie robimy. Jeśli chodzi o wysokiej jakości oświetlenie, szeroki wybór różnego rodzaju lamp znajdziemy np. na castorama.pl.

Właściwy dobór lamp do pomieszczeń powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych preferencji. Warto jednak zapoznać się wcześniej z natężeniem i rodzajem światła, które emituje dana lampa, aby na zakupach być już w pełni zdecydowanym.

artykuł sponsorowany