Kowalstwo artystyczne - balustrady schodowe inne niż wszystkie!

Wybór odpowiedniej balustrady schodowej powinien być podyktowany zarówno jej bezpieczeństwem i trwałością, jak również estetyką.

Kuta balustrada z ornamentami roślinnymi

Balustrada schodowa może mieć zarówno dość prosty, minimalistyczny wygląd, jak również może być to bogato zdobiona konstrukcja, która idealnie wpisuje się w klasyczne aranżacje. Piękne balustrady prezentuje nam kowalstwo artystyczne - jest to dziedzina metaloplastyki, która koncentruje się na produkcji przedmiotów artystycznych z kutego żelaza.

Gdy balustrada schodowa ma być inna niż wszystkie, warto sprawdzić oferty w zakładach zajmujących się kowalstwem artystycznym. Wykonana przez nie konstrukcja będzie zachwycać nie tylko swoim niebanalnym wyglądem, ale także może posłużyć na wiele lat!

Kowalstwo artystyczne - piękno kutego żelaza

Kowalstwo artystyczne to rzemiosło, które skupia się na ręcznym produkowaniu przedmiotów z kutego żelaza. Zaliczane jest do metaloplastyki, czyli dziedziny rzemiosła zajmującej się wyrobem przedmiotów artystycznych z metalu technikami na zimno oraz na gorąco.

Swoje korzenie kowalstwo artystyczne posiada już w okresie starożytności, aby w następnych wiekach rozwijać się coraz prężniej. Ten dział kowalstwa skupia się głównie na produkowaniu przedmiotów dekoracyjnych, niemniej jednak posiadających także praktyczne zastosowanie.

Wyrobami kowali specjalizujących się w kowalstwie artystycznym są między innymi:

 • ogrodzenia

 • bramy

 • furtki

 • balustrady balkonowe i schodowe

 • kraty okienne i drzwiowe

 • okucia

 • kosze

 • stojaki

 • meble

 • lampy

 • klucze

 • i inne


Nierzadko zdobione są misternymi motywami, na przykład florystycznymi czy geometrycznymi, które przygotowywane są ręcznie z kutego żelaza, wykorzystując przy tym specjalne techniki metaloplastyczne.

Balustrady kute wewnętrzne i na zewnątrz

Rzemieślnik specjalizujący się w dziedzinie kowalstwa artystycznego może przygotować dla klienta także niebanalne balustrady kute z żelaza ? zarówno balustrady wewnętrzne, jak również zewnętrzne. Mogą być one zastosowane jako osłona przy balkonach, tarasach, schodach, na klatkach schodowych oraz w innych miejscach.

Balustrady kute mogą być wykonane zarówno w stylu klasycznym, jak również nowoczesnym. Mogą zachwycać misternymi detalami, ale również majestatyczną prostotą, aby wpasować się w nowoczesną architekturę.

Uzdolniony rzemieślnik może wykonać dla klienta balustrady kute w praktycznie każdym wzorze - klient może przebierać we wzorach zaproponowanych przez kowala albo może też zamówić wzór według swojego własnego pomysłu, który będzie inny niż wszystkie.

Metaloplastyka tworzy elementy trwałe i wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne. Metoda produkcji balustrad kutych powoduje, że nie tylko wyglądają tak efektownie, ale również mogą posłużyć na lata. Opierają się warunkom atmosferycznym, a także dobrze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dodatkowym plusem takich balustrad jest ich indywidualne dopasowanie do wymiarów oraz kształtu schodów, dzięki czemu nie trzeba prowadzić już żadnych innych prac mających na celu ich dostosowanie do miejsca montażu.

Gdzie można zamówić kutą balustradę schodową?

Aktualnie metaloplastyka, a tym także kowalstwo artystyczne przeżywają swój renesans. Chociaż wybory tego rodzaju nie są tanie, to jednak cieszą się dużym zainteresowaniem wśród tych klientów, którym zależy na otrzymaniu konstrukcji jedynych w swoim rodzaju - także niebanalnych balustrad schodowych na zewnątrz oraz do wnętrz.

Jedną z firm specjalizujących się w kowalstwie artystycznym w Polsce jest pracownia kowalstwa artystycznego i metaloplastyki Efekt-Metal Butrykowscy z siedzibą w Brześciu Kujawskim. To rodzinna firma, która od lat zajmuje się tworzeniem przepięknych wyrobów metaloplastycznych, które można zobaczyć w miejscowościach w całym kraju. Posiada swoje oddziały w Warszawie i Wrocławiu a także w Niemczech oraz Anglii.

Firma wykonuje również balustrady kute zewnętrzne i wewnętrzne, które przygotowuje na indywidualne zlecenie klienta. Na stronie internetowej Efekt-Metal można zapoznać się bliżej z jej dziełami.

Artykuł zewnętrzny