Konie na fototapecie - elegancki dodatek do stylowego wnętrza

Jakie dekoracje mogą się znaleźć w aranżacji w stylu retro? Porcelanowe figurki z lat. 60., obrazy dawnych mistrzów o tematyce historycznej, a może zegar wahadłowy zawieszony na ścianie? Wszystko zależy od tego, do jakiego stylu nawiązuje nasz wystrój. Dodatki powinny przecież współgrać z estetyką, która panuje we wnętrzu. Możliwości jest więc bardzo wiele, ale dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na konkretną propozycję, którą będzie fototapeta. Konie pod postacią wielkoformatowej ozdoby to doskonałe rozwiązanie.

Konie pod postacią wielkoformatowej ozdoby

Szukając ciekawych dekoracji wnętrza, chętnie sięgamy po obrazy, plakaty lub artystyczne zdjęcia. Chcąc jednak całkowicie odmienić pokój i nadać mu zupełnie nowego wyglądu, warto zdecydować się na ozdobę o totalnym charakterze, jaką jest właśnie fototapeta. Konie w galopie to bardzo popularny motyw w malarstwie polskim - wystarczy przywołać prace Józefa Chełmońskiego, wśród których najsłynniejszą jest z pewnością "Czwórka" z 1881 roku. Rozpędzone zwierzęta, ukazane w dużym skrócie perspektywicznym, odznaczają się niezwykłym dynamizmem, a oglądany na żywo obraz robi niesamowite wrażenie.

Zakup arcydzieła Chełmońskiego, Kossaka, Brandta czy Gierymskiego, artystów którzy specjalizowali się w portretowaniu koni, może być nie lada wyzwaniem z powodu wysokich cen, jakie zyskują ich prace na aukcjach. Nie musimy jednak wieszać na ścianie autentyku, by zyskać efektowne i stylowe wnętrze. Idąc z duchem czasu, możemy sięgnąć po nowoczesne, praktyczne i o wiele bardziej przystępne cenowo rozwiązanie jakim jest fototapeta. Konie na ścianie będą się zachwycająco prezentować nie tylko w dworkowym stylu, ale w każdej aranżacji, która odznacza się klasycznym, tradycyjnym charakterem.

Malownicza przyroda we wnętrzach

W sklepach internetowych znajdziemy oszałamiającą wręcz ilość wzorów ściennych dekoracji. Naszą uwagę przykuły trzy rodzaje, które odznaczają się wyjątkowym charakterem. Pierwsza propozycja to malownicza fototapeta - konie zaprezentowane na tle zielonego pastwiska, górskich hali lub jesiennego lasu. Takie kompozycje, choć fotograficzne, a nie malarskie, jednoznacznie odnoszą nas do słynnych polskich arcydzieł, które możemy podziwiać z muzeach. Zaletą takiego przedstawienia jest nie tylko jego zachwycająca strona wizualna. Urzekająco piękny krajobraz wprowadzi także do urządzanego pokoju wrażenie dodatkowej przestrzeni. To znakomity zabieg, by optycznie powiększyć niewielki metraż. Kompozycja o intensywnych, energetycznych kolorach ożywi stonowaną aranżację, ale możemy także sięgnąć po zupełnie inne rozwiązanie. 

Czarno-biały minimalizm

Bardzo efektownie prezentuje się również czarno-biała fototapeta. Konie w galopie nabiorą zupełnie innego charakteru, gdy ukażemy je w sposób monochromatyczny. Wydawać by się mogło, że kolory działają tylko na korzyść takiej kompozycji, tymczasem właśnie ograniczona paleta barwna sprawia, że klasyczne przedstawienia nabiera nowego wydźwięku i staje się niezwykle artystyczne. Czarno-biały wzór będzie doskonale wyglądał zwłaszcza w aranżacji, w której mamy do czynienia z wieloma różnymi odcieniami lub wzorzystymi obiciami kanap czy foteli. Jeśli do takiego wystroju wprowadzilibyśmy wielobarwny wzór, istnieje duże ryzyko, że zapanowałby w nim chaos i nieporządek. Tymczasem stonowana fototapeta będzie zarazem efektowną ozdobą i świetnym tłem do zaprezentowania naszych wyrazistych antyków. Od tego, jak wiele mebli znajduje się w naszym pokoju, powinniśmy także uzależnić kompozycję fototapety. Stado koni będzie dobrze wyglądać w lekkiej, minimalistycznej aranżacji, natomiast pojedyncza sylwetka zwierzęcia na tle krajobrazu sprawdzi się w pokoju, w którym ustawiliśmy wiele mebli i dodatków.

 

Stado koni jako tło do lekkiej aranżacji

Elegancki portret zwierzęcia

Naszą trzecią propozycją jest urokliwa, portretowa fototapeta. Konie to zachwycająco wdzięczne i majestatyczne zwierzęta. Właśnie dlatego tak często pojawiają się w dziełach malarskich nie tylko polskich, ale i światowej sławy artystów. Jeśli do tej pory zachwycaliśmy się pełno postaciowymi kompozycjami, to z pewnością będziemy także pod dużym wrażeniem przepięknych portretów. Zwierzęta te odznaczają się bowiem niezwykle inteligentnymi, myślącymi oczami. Tak wykadrowana fototapeta to nie tylko oryginalny, ale także praktyczny pomysł na dekorację wnętrza. Jeśli dysponujemy niewielkim pokojem lub niewielką powierzchnią ściany, którą możemy ozdobić, takie przedstawienie będzie znakomitym rozwiązaniem. To, czy zdecydujemy się na barwny czy czarno-biały wzór, powinno zależeć od tego, jaka kolorystyka panuje w urządzanym pomieszczeniu.

Dopasowane do wnętrza fototapety to jeden z najefektowniejszych sposobów na dekorację przestrzeni. Z kolei motyw przedstawieniowy, jakim są konie, to bardzo stylowy akcent, który wpisuje się w długą historię naszego polskiego malarstwa. Taka ozdoba całkowicie odmieni naszą dotychczasową stylizację, podkreśli zabytkowy charakter mebli i pozwoli cieszyć się zachwycającą aranżacją przez wiele długich lat.  

Artykuł partnerski