Jakie meble do salonu?

Meble kolonialne w salonie

Styl kolonialny sięga korzeniami XIX w. Swój początek wziął w brytyjskich posiadłościach w Afryce i Azji. Styl ten powstał w procesie asymilacji, łączący europejską tradycję z egzotyką. Mimo że czasy kolonialne mamy za sobą sam styl pozostał do dziś i jest często wykorzystywany, przy projektowaniu pomieszczeń.

Projektując salon w stylu kolonialnym możemy zainspirować się pamiątkami przywiezionymi z egzotycznych podróży.

Przywiezione z dalekich krajów drobiazgi w postaci figurek, masek, obrazów idealnie dopełnią stylistykę tego wnętrza. Dzięki temu każde pomieszczenie, każdy zakątek może mieć swoją historię związaną z odwiedzonym miejscem. W stylu kolonialnym przeważają naturalne barwy ziemi. 

Wybierając kolor pomieszczenia należy pamiętać o zachowaniu  harmonii między kolorami ścian i podłogi. Przykładowo decydując się na drewnianą, ciemną podłogę dobrym pomysłem będzie wybór jasnego koloru na ściany - i odwrotnie.

Kolonialna szafka pod RTV

Meble kolonialne - szczególnie indyjskie powstały z połączenia klasyki oraz orientu. To meble wykonane z litego, egzotycznego drewna, dzięki czemu są naprawdę wytrzymałe. Drewno użyte do ich wykonania charakteryzuje się kontrastem kolorystycznym, zmieniającym barwę w zależności od światła.

Do interesujących kolekcji rzeźbionych mebli indyjskich należy np. Kolekcja mebli Maharaja:

  • Kolekcja mebli Maharaja

                                           Źródło:  https://www.indianmeble.pl/

 

Te piękne meble zostały wykonane z drewna mangowca indyjskiego, to wyjątkowe połączenie prostej formy z pięknie rzeźbionym frontem w kolorze brązu inspirowanym folklorem Indii. Wszelkie elementy w salonie w stylu kolonialnym powinny podkreślać charakter minionych lat.

Urządzając warto pamiętać o komodzie i przeszklonej biblioteczce.

Wspaniale w salonie zaprezentuje się drewno na podłogach, a nawet suficie w formie belek, które świetnie się wpisują w kolonialną stylizację. Nie może zabraknąć również egzotycznych roślin. Prym wiodą wszelkiego rodzaju palmy w dużych donicach, bananowce, paprocie, jak również popularne kolorowe storczyki. Z dodatków bardzo popularne są te o charakterze podróżniczym, jak stare skrzynie i walizki, modele statków, a także wszelkiego rodzaju globusy i lunety.

Jako istotny element aranżacji, który nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności, są miękkie tkaniny, które można wykorzystać w wieloraki sposób. Mogą mieć zastosowanie jako obicie do kanap, zwiewne zasłony lub poszewki na poduszki. Ozdobne ramki do zdjęć i bogato rzeźbione lustra, niebanalne indyjskie lampy, będą stanowiły ciekawą dekorację nadając pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

Poprzez tego typu wystrój wnętrza można stworzyć wrażenie wyjazdów do dalekich krajów.

Styl kolonialny tworzy prawdziwą oazę spokoju, tak urządzony salon stanowi idealne miejsce do odpoczynku i relaksu po wyczerpującym dniu. Pozwala wrócić oczami wyobraźni do wspomnień z dalekich podróży.

Artykuł zewnętrzny