Jak zamaskować rysy na meblach z drewna egzotycznego?

Drewno egzotyczne jest szlachetnym, bardzo eleganckim materiałem. Chociaż jest dość drogie, to jednak ma wielu zwolenników doceniających jego niezwykły urok i trwałość. Dużą zaletą drewna jest też możliwość jego łatwej naprawy. Jeżeli w drewnie pojawiają się ubytki, warto wiedzieć jak można je uzupełnić?

Zarysowania widoczne na meblach z drewna egzotycznego

Wiele gatunków drewna egzotycznego wyróżnia się wyjątkową trwałością - są twarde, odporne na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Niemniej jednak pod wpływem dużej siły meble z drewna egzotycznego także mogą ulec zniszczeniu - głębokie rysy, ubytki, wgniecenia czy uszkodzone krawędzie nie muszą jednak szpecić mebli, ponieważ można je usunąć.

Zarysowania i ubytki można usunąć na kilka różnych sposobów - zarówno domowymi metodami, jak również z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych do tego środków.

Kredka do oczu lub brwi

Kredki tego rodzaju są zwykle miękkie, zawierają naturalne woski i dostępne są w różnych kolorach. Najlepiej nadają się do usuwania płytkich rys i innych niewielkich uszkodzeń - nie można jednak usunąć z nimi głębszych ubytków.

Pasta do butów

Działa podobnie do kredek - również można znaleźć ją w różnych kolorach. Powinna być jednak traktowana jako awaryjny środek naprawczy. Zdecydowanie odradza się stosowania jej do pielęgnacji mebli indyjskich.

Pałeczki woskowe

To specjalne specyfiki przeznaczone do usuwania ubytków, także tych głębszych, retuszu oraz drobnych zarysowań. Można kupić je w różnych kolorach. Na meble kolonialne najlepiej wybrać pałeczki bazujące na naturalnym wosku pszczelim. Dostępne w różnych kolorach - można je również mieszać dla uzyskania najlepszego odcieniu.

Marker na rysy

Marker permanentny do maskowania drobnych rys. Wodoodporny. Dostępny w różnych kolorach, ale ich dopasowanie nie zawsze jest idealne, ponieważ kolorów nie można mieszać.

Profesjonalne zestawy naprawcze do powierzchni drewnianych

Najbardziej wszechstronne, nadają się również do uzupełniania głębszych ubytków i wgnieceń z wykorzystaniem kolorowych wypełniaczy. W sprzedaży można znaleźć również zestawy przeznaczone do lakierowanych powierzchni drewnianych ze specjalnym korektorem z lakierem. Droższe zestawy zawierają także przyrządy do topienia wypełniaczy - kolory można mieszać.

artykuł partnerski