Jak zaaranżować łazienkę w stylu retro?

W ostatnim czasie łazienki w stylu retro przeżywają swój renesans. Coraz częściej przeplata się do tego rodzaju wnętrz nieco nowoczesnych elementów, które nadają całej aranżacji oryginalności. Osiągnięty w tym przypadku eklektyzm sprawi, że łazienka stanie się niebanalna, a charakterystyczne dla dawnych czasów modele mebli, czy umywalek zyskają nowe życie.

Aranżacja łazienki retro

Najważniejsze cechy łazienki retro

Łazienka retro powinna posiadać kilka charakterystycznych elementów. Na pewno będzie nią oryginalna ceramika łazienkowa. Fantazyjne, nierzadko również zdobione umywalki, czy miski WC retro każdemu wnętrzu dodadzą niecodziennego charakteru. Kolejnym, nieodzownym elementem są nietypowe baterie umywalkowe lub wannowe. Stylizowane na modne kilka wieków temu akcesoria z łatwością wniosą do remontowanego pomieszczenia nieco pomysłowości i innowacyjności.

W łazience stylizowanej na retro nie może zabraknąć fantazyjnych płytek. Zazwyczaj sięga się po wyraziste wzory, które z łatwością oddają klimat minionych lat. Moda na patchworkowe, sprawiające wrażenie zużytych nadadzą łazience nietypowego, oryginalnego charakteru. Podobnie będzie w przypadku często wybieranych białych, prostokątnych płytek, które nazywane są "cegiełkami".

Oświetlenie retro do łazienki ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Im bardziej nawiązujące do minionych czasów, tym efekt będzie bardziej zadowalający. Warto postawić na lampy o nietypowych kloszach, które nadadzą pomieszczeniu atrakcyjności.

Podczas urządzania łazienki w omawianym stylu warto zadbać o każdy detal. Skrupulatne poszukiwanie wszystkich niezbędnych akcesoriów nie jest łatwym zadaniem, jednak rezultat może zaskoczyć niejedną osobę.

 Kolorystyka łazienki retro

Aranżacja łazienki retro może się okazać świetną okazją do pewnego rodzaju podróży w przeszłość. Meble, kafle, czy wanny na żeliwnych nóżkach pochodzące lub chociażby inspirowane latami 50. i 60. XIX wieku sprawią, że wnętrze stanie się idealnym odzwierciedleniem dawnych czasów.

Kolorystyka łazienki urządzonej w omawianym stylu może być dowolna, jednak niekoniecznie klasyczna. Jeśli zdecydujesz się na białe ściany, interesującą opcją będzie przełamanie ich wyrazistą mozaiką, wykonanym na zamówienie blatem pod umywalkę, czy mosiężną baterią. Jeśli jednak zależy Ci na połączeniu stylu retro z nowoczesnym, zadanie będzie nieco trudniejsze. W łazience na miarę XXI wieku sporym urozmaiceniem może być wyszukana szafka podumywalkowa, na której będzie widoczny upływający czas. Meble łazienkowe retro powinny posiadać widoczne ślady użytkowania - świadczy to o ich atrakcyjności.

Popularne, wyraziste wzory na płytkach podłogowych warto zestawiać z jednokolorowymi ścianami. Dzięki temu otrzymany efekt nie będzie przytłaczający. Kolory, po które często sięgają fani stylu retro to m.in. granat, butelkowa zieleń, zdarza się również grafit. W połączeniu z umieszczoną na podłodze mozaiką, szachownicą lub gresem imitującym drewno uzyskasz w pełni satysfakcjonujący efekt.

Łazienka nawiązująca do mody panującej w ubiegłym wieku powinna posiadać równie oryginalną armaturę oraz ceramikę. Popularne, stojące miski WC z wyraźnie zarysowanymi brzegami, wanny z masywnym rantem, czy umywalki posiadające nietypowy kształt odmienią każde pomieszczenie.

 

Meble łazienkowe w stylu retro
Meble łazienkowe w stylu retro

Stare, drewniane meble retro

Ogromną rolę w tego typu łazience odgrywają drewniane meble retro, które zazwyczaj posiadają bogatą historię. Po profesjonalnie wykonanej renowacji stają się jednym z najbardziej charakterystycznych przedmiotów w nowo zaaranżowanym wnętrzu.

Pomieszczenie posiadające stylowe, pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat meble, prezentuje się niezwykle elegancko. W tym przypadku warto zdecydować się na równie oryginalne szafki lub blaty pod umywalki, które w towarzystwie posiadających nietypowe kształty i kolory baterii, staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Upływ czasu widoczny na tego rodzaju meblach jest jedną z najbardziej pożądanych cech. Należy jednak pamiętać o regularnym zabiegach polegających na odnawianiu pierwszej, najbardziej narażonej na wilgoć warstwy.

Styl retro to wciąż jeden z często wybieranych pomysłów na aranżacje łazienek. Szeroki dostęp do mebli wyprodukowanych wiele lat temu daje każdemu, kto marzy o wnętrzu z historią ogromne możliwości. W tym przypadku liczy się kreatywność, dzięki której można uzyskać ponadczasowy efekt. Warto odważyć się i spełnić marzenie o nietypowej łazience.

artykuł zewnętrzny