Jak wybrać idealne miejsce na zegar ścienny w Twoim domu?

Zegary ścienne odmierzają nasz czas już od wielu wieków. Choć ich czasy świetności zdawały się minąć, nowy wiek przyniósł zmianę mody i znów zaczęliśmy zdobić ściany naszych domów oryginalnymi czasomierzami. Ich funkcja przeszła największą zamianę: kiedyś miał on głównie odmierzać czas, dziś zaś ma spełniać przede wszystkim rolę ozdoby. W jaki sposób zatem dobrać, go tak aby pasował do naszego domu?

Zegar ścienny - gdzie go powiesić?

Pierwszym elementem, nad jakim należałoby się zastanowić chcąc wykorzystać zegar ścienny do ozdoby naszej ściany, jest jego przeznaczenie. Mimo zmarginalizowania funkcji jaką jest odmierzanie czasu, zegar w przestrzeni biurowej wciąż jest czymś innym niż ten wiszący w przedpokoju. Jeżeli przedmiot ten ma być widoczny dla wszystkich, warto, aby kolorystycznie i stylowo pasował do wnętrza, w którym się znajduje. Salon w stylu skandynawskim nie może zostać ozdobiony starym, dziewiętnastowiecznym drewnianym zegarem szafowym z wahadłem. Zamiast tego można użyć stonowanego, prostego i minimalistycznego, bez dużej ilości "informacji" zawartych na tarczy.

W biurze

Zegar ścienny do biura
Zegar ścienny do biura

Dla odmiany na inne wykorzystanie zegara możemy sobie pozwolić w przypadku pomieszczeń biurowych lub pokoi, w których zazwyczaj pracujemy. W takim wypadku może on stanowić dodatkową płaszczyznę do zapisania (jeśli ma tarczę tablicową) lub być inspiracją, mottem dla dnia codziennego. Warto zadbać o jego właściwe nastawienie, gdyż może on służyć nam w uzyskaniu dodatkowej motywacji do pracy. Czas spędzony bez sprzętów elektronicznych, a jedynie na pracy, mógłby być owocny pod warunkiem, że nie pracowalibyśmy na komputerze, który jak powszechnie wiadomo wyposażony jest w tak podstawowe funkcje jak narzędzie do odmierzania czasu. Niemniej chronometr w biurze to nie tylko zwykła ozdoba.

W sypialni

Być może planujesz odmienić sypialnię i nadać jej trochę innego charakteru? W takich sytuacjach warto zadbać o nietypowy czasomierz, np. taki, którego wskazówki cofają się sprawiając wrażenie, że nie tracisz czasu odpoczywając lub relaksując się. Sypialniany zegar może być ciekawym designersko przedmiotem, który wprawdzie nie pokaże konkretnej godziny, ale za to ozdobi Twoją ścianę.

W kuchni

Zegar ścienny w kuchni
Zegar ścienny w kuchni

Posiadanie zegara w kuchni ma swoje wymierne korzyści, dlatego warto użyć takiego wyposażonego we wskazówkę sekundową. Jednocześnie warto zabawić się konwencją przestrzenną i znaleźć taki, który np. zamiast zwykłych cyfr ma na tarczy kuchenne przeliczniki. W ten sposób chronometr będzie wyróżniał się na tle innych, ale nabędzie dodatkowej funkcji, która ułatwi pracę w kuchni. Zegar ścienny w kuchni powinien być jednak wykonany z trwałego tworzywa, które łatwo utrzymać w czystości.

Wybór odpowiedniego miejsca na zegar ścienny tak naprawdę sprowadza się do wyboru odpowiedniego modelu. Sam przedmiot powinien pasować nie tylko do stylu danego pomieszczenia, ale także do wystroju całego domu. Jednocześnie powinien pełnić jakąś praktyczną funkcję, ułatwiając tym samym życie. Warto poszukać odpowiedniego egzemplarza i odkryć zegar ścienny na nowo.

artykuł partnerski