Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Nie dla każdego są klasyczne wnętrza, które zdają się być nijakie. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po różne style wnętrzarskie, aby stworzyć oryginalny wystrój. Jedni najlepiej będą czuć się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, drudzy chętnie otoczą się antykami, a jeszcze inni spróbują połączenia przeszłości ze współczesnością. Elektryczny styl wnętrzarski z całą pewnością nie jest dla każdego, ale odpowiednie połączenie nowoczesnych mebli ze starymi pozwala na uzyskanie intrygujących efektów. Jak najbardziej warto poeksperymentować.

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Stare z nowym?
Czy takie rozwiązanie ma sens?

Niektórzy nie lubią zbyt wielu i częstych zmian, ale przebywanie przez wiele lat w tym samym wnętrzu może się po prostu znudzić. Nie trzeba być zagorzałym zwolennikiem tradycji lub nowoczesności i decydować się wyłącznie na jedno rozwiązanie. Można połączyć nowoczesne meble i antyki, tworząc unikalny wystrój. Ważne jest to, aby zrobić to umiejętnie.

W przeciwnym razie można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Wszystkie elementy wystroju powinny wróżyć spójną całość, co nada wnętrzu pożądanego charaktery i oryginalności. Tak naprawdę to nie ma jednego uniwersalnego sposobu na łącznie różnych styli, gdyż wszystko zależy od intuicji i wyczucia. Warto wobec tego dać im dojść do głosu, a nie kierować się wyłącznie tym, co można znaleźć w katalogach. Każdy ma przecież inne potrzeby, oczekiwania i preferencje.

Zaletą łączenia mebli starych z nowymi jest to, że nie wiąże się to z wysokimi kosztami.

Wiele z nich można znaleźć na strychu swojego domu czy wybrać się na targ starości. Meble nie muszą być zabytkowe, ale stylizowane. Nowoczesne wnętrza idealnie sprawdzają się w roli tła dla antycznych mebli, które nadadzą im przytulności. Przy pomocy antyków możliwe jest stworzenie nieszablonowej aranżacji, gdyż nadają one wnętrzu indywidualnego charakteru. Jeśli komuś znudziło się powielać schematy i chce stworzyć coś kreatywnego, to jak najbardziej warto połączyć stare z nowym.

Jak najlepiej łączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Podczas łączenia starego z nowym należy eksperymentować, korzystając z metody prób i błędów. Zamiast kupować gotowy komplet mebli, warto sięgnąć po bardziej śmiałe i kreatywne zestawienia. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu proporcji w doborze antyków i nowoczesnych mebli.

Wystrzegać trzeba się przepychu, czyli zbyt dużej ilości starych mebli i dodatków, szczególnie tych mocno zdobionych.

Należy kierować się zasadą, że antyki mają być tylko dodatkiem, detalem. Wystarczy więc antyczne lustro, fotel, sofa, stoik, biurko, krzesło czy lampa. Najlepiej sprawdzi się metoda wyróżniania jednego elementu spośród pozostałych. Można też wydzielić przestrzeń, gdzie zostanie wyeksponowany antyczny mebel. Dobrze jest wybrać motyw przewodni, po czym używać konkretnego koloru/wzoru w różnych elementach wystroju. W przypadku ścian wykończonych tradycyjnie, na ich tle świetnie prezentować będą się nowoczesne meble. Absolutnie nie powinno się łączyć antyków z dodatkami stylizowanymi na stare.

Duże znaczenie ma to, jaki charakter ma wnętrze. W przypadku budynku z lat 50. czy 60. idealnie sprawdzą się dodatki w stylu retro w postaci komody, fotela czy mniejszych ozdób. W starej kamienicy mile widziane są dodatkowo w stylu art deco czy art nouveau. Jeśli w mieszkaniu są dodatki z różnych lat i w odmiennych stylach, to można sięgnąć po odpowiednie tekstylia.

Za ich pomocą można przywrócić harmonijny wystrój - wystarczy wybrać poduszki, zasłony i dywany w podobnej kolorystyce/motywie. W przypadku osób, którym nie wystarczy umieścić we wnętrzu tylko jednego czy dwóch antyków, można pozwolić sobie na wprowadzenie ich większej ilości, ale zachowując proporcje 1:1 - starych mebli powinno być tyle samo co tych nowoczesnych. Inspiracji można szukać w sklepach z meblami vintage, galeriach antyków czy na stronach internetowych. Bardzo szybko można odmienić wystrój wnętrza, kładąc na nowoczesną sofę stare prześcieradło/pled. Nie brakuje też mebli, które łączą już w sobie styl nowoczesny i vintage (np. drewniane meble z zakrzywionymi nogami, krzesła ze skórzanymi siedziskami, wymienienie materiału na siedzisku i oparciu na nowe).

Co jeszcze może uzyskać pożądany efekt?

Jeśli chcemy szybko wprowadzić styl elektryczny do wnętrza, można zrobić to przy pomocy kontrastowych zestawień w postaci antycznego stołu i nowoczesnych krzeseł.

Inną opcją jest umieszczenie zabytkowego biurka w eleganckim gabinecie czy zestawienie go z nowoczesnym krzesłem biurowym.

Z kolei w łazience mile widziany będzie stylowy żyrandol w wersji antycznej. W sypialni można po jednej stronie łóżka postawić nowoczesną szafkę nocną, a po drugiej mebel w wersji antycznej. Na nowoczesnej szafce można postawić zabytkową lampkę nocną.

Jeśli jednak nie lubimy aż tak dużych kontrastów, to można połączyć ze sobą w jednym miejscu wszystkie zabytkowe elementy. Do nowoczesnego salonu można wstawić antyczny kredens w stylu secesyjnym/prowansalskim, a w przedpokoju konsolę czy stolik vintage.

W pokoju dziennym może zagościć lustro w pozłacanej/posrebrzanej ramie, a w jadalni nad stołem znaleźć się kryształowy żyrandol. Świetny efekt można uzyskać, zestawiając nowoczesną sofę z zabytkową lampą stojącą.

artykuł sponsorowany