Jak odnowić swoje antyki? Podstawy renowacji mebli

Wydawać by się mogło, że odnawianie mebli jest niezwykle skomplikowane - a już szczególnie w przypadku cennych i zdobionych antyków! Tak wcale nie musi być. Pokrywające lakier rysy lub niepasujący kolor jednego z elementów wystroju można samodzielnie zmienić. Renowacja mebli drewnianych pozwala na podarowanie im drugiego życia, a także na odświeżenie wnętrza mieszkania - w artykule podpowiadamy jak, krok po kroku, się za nią zabrać!

ABC renowacji mebli

Zaplanuj proces odnowy

Dobry plan jest kluczem do sukcesu! Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania warto zastanowić się nad podstawowymi kwestiami. 

  1. Które meble chcemy odnowić?
  2. Co chcemy w nich zmienić? Jaki efekt chcemy uzyskać?
  3. Czy mamy odpowiednie narzędzia i środki? 

Możliwości jest naprawdę wiele! Popularne jest eksponowanie naturalnego ułożenia słojów i pozostanie przy oryginalnym odcieniu drewna. Ciekawym pomysłem na metamorfozę jest nadanie meblom nowego, wyrazistego koloru - dzięki temu ożywimy pomieszczenie, a wybrany element będzie cieszył efektem świeżości. Zaplanujmy również czas i miejsce renowacji - najlepiej wykonać ją mając dostęp do światła dziennego w wentylowanym i przestronnym pomieszczeniu. 

Przygotuj narzędzia i wybrane środki 

W procesie restaurowania mebli niezbędne będą odpowiednie akcesoria. Aby zeszlifować resztki pozostałego lakieru, zniszczony blat czy niechcianą farbę potrzebny będzie papier ściernyprzydatna jest również szlifierka. Urządzenie to ułatwia i przyspiesza pracę, a uzyskany efekt jest równomierny, dlatego warto zdecydować się na jej zastosowanie. Duży wybór profesjonalnych narzędzi do drewna takich jak właśnie szlifierki lub frezarki znajdziesz tutaj: (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna). Dodatkowo, do samego malowania potrzebne będą pędzle lub wałek, a na czas renowacji warto wyposażyć się w okulary ochronnemaskę oraz odzież roboczą. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać musimy zakupić odpowiednie do jego osiągnięcia środki - mogą być to oleje, lakiery, woski lub kryjące farby do drewna.

Renowacja, czyli przygotowanie powierzchni, malowanie i lakierowanie

Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest przygotowanie powierzchni mebli do dalszej pracy. Aby usunąć stare warstwy farby lub lakieru sięgnijmy po gruboziarnisty papier ścierny i szlifierkę. Dobrej jakości sprzęt powinien sprawić, że szlifowanie będzie przyjemną czynnością,warto więc zdecydować się na sprawdzonego producenta i profesjonalny sklep internetowy taki jak JP-Tech. Kolejnym krokiem jest odpylenie (odkurzenie) mebli oraz dokładne umycie wszelkich wnęk i zakamarków - w ten sposób drewniana powierzchnia przygotowana jest na dalsze działania! Malowanie i lakierowanie mebli przeprowadźmy zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na produkcie, zyskujemy dzięki temu pewność, że efekt końcowy będzie naprawdę zadowalający!

Renowacja mebli drewnianych - podsumowanie

Odnowienie starych mebli daje im nowe życie - my natomiast zyskujemy wyjątkowy i oryginalny element wystroju, który może w znacznym stopniu odmienić nasze wnętrze. Stworzone w ten sposób meble nadają się do różnego rodzaju aranżacji - doskonale sprawdzą się w eleganckim stylu francuskim, mogą być również ciekawym przełamaniem nowoczesnej i minimalistycznej aranżacji.

artykuł zewnętrzny