Jak odnowić fotel retro w domu? To całkiem łatwe!

Nie musisz wyrzucać starego fotela, ani nawet oddawać go do specjalistycznego zakładu do renowacji. Jeśli zużycie nie jest duże i dotyczy tylko lakieru czy wypełnienia, możesz bez problemu zrobić to własnoręcznie.

Jak odnowić fotel retro w domu

Ostatnie lata to szał na oryginalne meble z lat 50. - 70. W Polsce tym większy, że wciąż można je upolować niemal za darmo. Na stoliki, fotele czy kanapy łatwo się natknąć w piwnicy czy mieszkaniu po dziadkach. Zwykle takie fotele wymagają jednak odświeżenia, zanim będą mogły stanąć w nowocześnie urządzonym wnętrzu. U tapicera taka usługa może kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Drobne problemy można jednak usunąć samemu w domu za pomocą kilku prostych narzędzi, które z łatwością kupisz w sklepie wnętrzarskim. Od czego zacząć?

1 . Zdjęcie starej tapicerki

Zmiana tapicerki na meblu
Zmiana tapicerki na meblu

Po latach użytkowania obicie może być przetarte, poszarzałe lub po prostu wyjść z mody. Poza tym materiał, który pokrywał oparcie fotela przez kilkadziesiąt lat wymaga uprania. Jeśli już uda się go zdjąć, warto pomyśleć o wymianie tkaniny na nową tkaninę. Możesz zdecydować się na taką, która będzie wyglądała, jak w oryginalne - w przypadku mebli z lat 60. i 70. sprawdzi się gruby, bordowy lub zielony materiał. Możesz też dać fotelowi drugie życie, pokrywając go tapicerką w odważny, współczesny wzór, lub opartowy deseń, który nawiązuje do minionych dekad. Do zamocowania nowego materiału będzie Ci potrzebny jedynie zszywacz, najlepiej ten tapicerski, który jest mocniejszy, niż taki używany w biurze. Po zamocowaniu tkaniny jej nadmiar możesz odciąć.

2. Uzupełnienie ubytków

Uzupełniamy ubytki w wypełnieniu
Uzupełniamy ubytki w wypełnieniu

Po zdjęciu starej tapicerki często okazuje się, że materiał wypełnieniowy jest wybrakowany. Możesz go uzupełnić za pomocą specjalnej gąbki. Jeśli stare wypełnienie jest choćby częściowo zapleśniałe, pojawiły się na nim insekty lub grzyb, to nawet po usunięciu uszkodzonej powierzchni i wypełnieniu ubytków nową gąbką, w przyszłości te same problemy mogą pojawić się na pozostałych fragmentach mebla. Dlatego w takiej sytuacji lepiej będzie usunąć cały materiał i zamienić go na nowy. Najlepiej, jeśli będzie to profesjonalna pianka tapicerska ze sklepu meblowo-budowlanego. Gąbka tapicerska z Castoramy występuje w różnych wariantach, więc możesz dopasować ją do wielkości fotela i przeznaczenia - cieńsze stosuje się do podłokietników, a grubsze na wypełnienie siedzisk.

3. Zdjęcie lakieru i malowanie

Trzecim krokiem powinno być zdjęcie warstwy lakieru i ewentualne ponowne pomalowanie części drewnianych fotela. Dawniej modne było wykończenie "na wysoki połysk", jednak w starych meblach z czasem lakier się przeciera. Jeśli chcesz zachować autentyczny styl fotela, musisz najpierw zetrzeć lakier. Gdy chcesz uzyskać matowe wykończenie, również musisz zacząć od zdjęcia lakieru. Wystarczy, że zetrzesz go drobnoziarnistym papierem ściernym. Możesz jeszcze pokryć tak przygotowane drewno impregnatem dla ochrony lub farbą, jeśli chcesz zmienić kolor. Jeśli zależy Ci na połysku, całość możesz jeszcze polakierować.

artykuł partnerski