Jak odnawiać stare meble - porady i inspiracje

Renowacja starych mebli to dobry pomysł na ograniczenie kosztów związanych z remontem i zmianą wystroju wnętrza. Podczas użytkowania drewno ciemnieje i niszczeje, szczególnie to niezaimpregnowane. Wystarczy jednak właściwe oczyszczenie, użycie odpowiednich preparatów zabezpieczających i farb, aby stare komody, stoły czy fotele wyglądały jak nowe.

Renowacja starych mebli

Dobór farb i impregnatów zależy od tego, w jakim stanie jest nasz mebel. Jeżeli chcemy odnowić stary antyk, który był pokryty powłoką lakieru lub farby, w renowacji najlepiej sprawdzą się farby kredowe. Dobrze kryją i zachowują fakturę drewna. Do podkreślenia naturalnego piękna mebli surowych, lepiej sprawdzi się bejca, emalia do drewna lub lakier olejny.

Przygotowanie do renowacji

Meble możemy odnawiać samodzielnie lub zlecić wykonanie takiej pracy profesjonalistom. Miłośnicy stolarstwa, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, sprawią, że mebel po renowacji będzie wyglądał jak nowy. Poszukując fachowców do tego typu prac, warto zerknąć na stronę fixly.pl, która gromadzi oferty wielu wykonawców z różnych branż i umożliwia porównywanie zakresu i cen ich usług według indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, że decydując się na współpracę z fachowcem, ostateczny wygląd mebla nadal w największym stopniu zależy od nas. Sami bowiem decydujemy o stylu i kolorystyce a stolarz może nam ewentualnie podpowiedzieć, jakie rozwiązania mogłyby się sprawdzić i dać ciekawy efekt wizualny.

Stara komoda w nowym stylu

Starą, ascetyczną komodę, o prostych liniach i pozbawioną wzorów, łatwo udekorują elementy gipsowej sztukaterii. Po oczyszczeniu powierzchni komody i usunięciu pozostałości ze starego lakieru, należy wyznaczyć miejsce na dowolny gipsowy dekor. Ozdobę przyklejamy do drzwiczek dobrze wiążącym klejem i mocno dociskamy. Do brzegów mebla możemy też przymocować cienkie drewniane listwy, które nadadzą całości kunsztu i elegancji. Po zaschnięciu kleju, całość malujemy na dowolny kolor.

Nowy wizerunek starego stołu

Stoły i taborety to meble, które najszybciej możemy odnowić. Wystarczy dokładne oczyszczenie ich powierzchni z pozostałości starych lakierów, wypełnienie ubytków i pomalowanie. Antyczny stół zyska eleganckiego i nowoczesnego wyglądu, jeśli pomalujemy go na biało lub na pastelowy odcień błękitu. Miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań mogą zdecydować się na pomalowanie blatu stołu w kontrastowe zygzaki lub pasy.

Starodawny fotel ikoną stylu

Dobrym i szybkim sposobem na odnowienie zniszczonego fotela tapicerowanego jest zmiana obicia. Zależnie od tego, w jakim stylu ma być nasz nowy fotel, nowy materiał może być, np. skórzany, aksamitny lub welurowy. Tapicer, który będzie dla nas wykonywał usługę obicia mebla, doradzi też jaki będzie najlepszy sposób mocowania materiału do stelaża fotela - ręcznym szyciem czy metalowymi napami.