Jadalnia w stylu francuskim

Styl francuski to jeden z najstarszych stylów w aranżacji wnętrz. Cechuje go wyrafinowanie, finezja i ponadczasowa elegancja. Przytulna jadalnia w paryskiej stylistyce zachwyci wszystkich miłośników szykownych pomieszczeń, a spożywanie w niej posiłków będzie czystą przyjemnością. Jak urządzić jadalnię, aby cieszyć się Francją na co dzień?

Styl francuski w naszych domach

Pastelowa kolorystyka

Jeśli chcesz nadać swojej jadalni paryskiego charakteru, wybierz stonowane barwy, które wpływają kojąco na nastrój i samopoczucie. Ściany wnętrz utrzymanych w tej estetyce są zazwyczaj w kolorze rozbielonego różu, kości słoniowej, bladego błękitu czy popielatej szarości. Często spotykanym akcentem w pomieszczeniach jest również jasna tapeta z florystycznymi elementami, drewniana boazeria z widocznie usłojonego drewna oraz kremowa sztukateria. Nowoczesne odmiany stylu francuskiego uwzględniają jednak też smolistą czerń i intensywnie karmazynowe czerwienie, które nie burzą harmonii, ale podkreślają urodę mebli oraz dodatków. Odpowiednio wyróżnione są także okna i przeszklenia, dzięki którym wnętrze jest odpowiednio rozświetlone.

Luksusowe meble

W jadalni w stylu francuskim powinno znaleźć się wyposażenie inspirowane dawnymi, eleganckimi salonami. Surowcem, który królował w tamtych czasach, było drewno, dlatego większość utrzymanych w tej estetyce mebli wykonuje się z naturalnych materiałów. Najważniejszym punktem pokoju jadalnianego jest stojący w centrum pomieszczenia owalny stół, otoczony wygodnymi i stabilnymi krzesłami. Stylizowane na XVII wiek meble, czyli tzw. ludwiki, są zdobne i mają eliptyczne kształty, dlatego warto pomyśleć o zakupie rzeźbionych komód i szaf, wyróżniających się opływowym kształtem i łukowatymi liniami. Należy zaznaczyć, że bardzo ważnym elementem wykończenia mebli są pikowane obicia, które podkreślają ich ekskluzywny charakter.

Ozdobne akcenty i detale

Paryski styl to nie tylko drewniane meble, pikowane obicia czy pastelowe kolory. W jadalni w stylu francuskim nie może też zabraknąć ozdób i detali, które nadadzą jej nastrojowego charakteru. Najczęściej spotykanym akcentem są żywe kwiaty, które stanowią fantastyczną dekorację komód i mniejszych stolików. Nie należy zapominać o żłobionych klamkach i uchwytach - są one zazwyczaj złote lub brązowe i doskonale uzupełniają aranżację. Niesamowicie ważną rolę odgrywa też zastawa stołowa ze złotymi zdobieniami i tłoczeniami. Szeroki wybór tego typu akcesoriów oferują m.in. sklepy internetowe, takie jak https://zasmakujradosci.pl/zastawa-stolowa oraz salony z porcelaną. Wnętrze jadalni w stylu francuskim musi zdobić również kryształ i szkło. Z tego materiału wykonywane są stojące na stole wazony oraz okazałe żyrandole i klosze lamp.

artykuł zewnętrzny