Dostałam w spadku antyki, czy program do rozliczania PIT uwzględni to w moim rocznym zeznaniu podatkowym?

Zaraz po Nowym Roku rozpocznie się ulubiony czas wielu polskich podatników a mianowicie miesiące, kiedy rozliczać będą podatek dochodowy od zarobionych w 2017 roku pieniędzy. Rzadko zdarzają się osoby, które składają w urzędzie skarbowym tradycyjny PIT lub darmowy PIT online na długo przed ustawowym terminem wyznaczonym przez zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla poszczególnych formularzy podatkowych.

Jak rozliczyć spadek z antykami w zeznaniu rocznym?

Większość z nas czeka na ostatnią chwilę, czego dowodem są długie kolejki w urzędach pocztowych i skarbowych na dzień, dwa przed ostatecznym terminem wysyłki zeznań podatkowych.  Niezależnie od tego, czy składamy PIT w okienku podawczym naszego urzędu skarbowego, wysyłamy go pocztą tradycyjną czy pocztą elektroniczną, doskonałym rozwiązaniem jest rozliczenie PIT online. A do tego znakomitym narzędziem jest program do rozliczania PIT. Świetnym, łatwym i polecanym przez wielu zadowolonych użytkowników jest PITax.pl Łatwe Podatki, który pomoże zaledwie w ciągu paru minut wysłać darmowy PIT online 2018. Intuicyjny kreator tego programu pomoże w wyborze odpowiedniej w naszej sytuacji podatkowej  deklaracji oraz załączników do zeznania podatkowego. Wszelkiego rodzaju  błędy możemy szybko i bezboleśnie naprawić, czego na pewno nie zrobimy wpisując dane do papierowej wersji PITu. Jedno jest pewne, na zrobienie błędów matematycznych i nie podpisanie zeznania program do rozliczania PIT nam zwyczajnie nie pozwoli. Rozliczenie przychodów z fiskusem dla wielu osób oznacza zwrot nadpłaconego podatku i przypływ pieniędzy na konto, jednak większość podatników będzie musiała zapłacić urzędowi czasami sporą kwotę. Czy dzięki PITy 2017 program będzie można zapłacić niższy podatek? Raczej nie, ale na pewno darmowy program pit 2017  podpowie, z jakich ulg możemy skorzystać w tym roku, a często są to ulgi, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, jak np. ulga dla krwiodawców. Jak można rozliczyć otrzymanie spadku w postaci pięknych antyków z babcinej kolekcji? Informacja o otrzymaniu spadku jest dla każdego z nas miłą wiadomością, jednak radość zakłóca myśl o tym, czy powinniśmy zapłacić w związku z tym podatek a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Czy program PIT za darmo, z którego coraz częściej korzystają podatnicy wypełniający darmowy PIT online 2018  pomoże wyliczyć wartość podatku od otrzymanych w spadku antyków? Wartość podatku od otrzymanego spadku (w tym przypadku antyków) zależy od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą a także, od tego, ile warte są podarowane przedmioty, w tym przypadku antyki. Podatek trzeba płacić od darowizny, czy spadku którego wartość jest wyższa niż ustawowe limity przysporzeń od jednej osoby, w ramach określonej grupy podatkowej. Konieczne jest więc oszacowanie wartości antyków przez rzeczoznawcę.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym, fakt otrzymania w spadku antyków, czy  innych ruchomości i nieruchomości, nie powoduje konsekwencji podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Tak więc żaden,

Nawet najlepszy program do rozliczania PIT, nie pomoże w odliczeniu podatku od  spadku

Również program PIT bez KRS nie pomoże go rozliczyć, uwzględniając w rocznym zobowiązaniu podatkowym PIT. Na wielu portalach zajmujących się szeroko pojętymi  podatkami przytaczane są pytania podatników takie jak: Kiedy powinienem złożyć zeznanie podatkowe od darowizny?. Babcia w spadku zapisała mi mieszkanie. Jakiej wysokości podatek mam zapłacić i gdzie wykazać spadek?. W jakim formularzu PIT rozliczyć podatek od darowizny? Czy może to być PIT 37?. Odpowiadamy na wszystkie przytoczone pytania jednym zdecydowanym NIE.  Mówią o tym zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  PIT  (art. 2 ust. 1 pkt 3.)

Ustawa  o podatku od spadków i darowizn określa zasady naliczania należnego fiskusowi podatku.

Opodatkowanie darowizn i spadków podlega zapisom ustawy o spadkach i darowiznach. W związku z tym osoba, która otrzymała w spadku piękne antyki, będzie obliczała należny fiskusowi podatek, lub jego brak, opierając się na postanowieniach Ustawy o podatku od spadków i darowizn. A wysokość ewentualnego zobowiązania podatkowego  zależy od grupy podatkowej do której  zalicza się spadkobierca. Jednak nie wszyscy obdarowani są zobowiązani  do odprowadzenia podatku. Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych które otrzymały spadek o wartości większej niż ustawowa kwota wolna od podatku. Obowiązek podatkowy rodzi się w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu, który  stwierdził nabycie spadku lub z chwilą zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Z zapłaty podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny spadkodawcy. W zależności od stopnia pokrewieństwa wyróżniono trzy grupy osób mające związek z  podatkiem od spadków i darowizn.

I grupa: małżonkowie, dzieci, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, wnuki, prawnuki, ojczym, macocha.pasierb i pasierbica, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;

II grupa: dzieci siostry, wnuki brata, rodzeństwo rodziców, zstępni i rodzeństwo małżonków, małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie rodzeństwa i małżonkowie innych zstępnych.

III grupa: to pozostałe osoby, które otrzymały spadek lub darowiznę.

Artykuł pilotujący projekt "PITax.pl dla OPP", czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

artykuł partnerski