Domowy renowator, czyli narzędzia niezbędne do hobbystycznej odnowy mebli

Akcesoria do szlifowania, uzupełniania ubytków w drewnie oraz przybory malarskie - to najważniejsze narzędzia, jakie będą ci przydatne podczas domowej renowacji mebli. Jeśli chcesz odnowić krzesło lub stolik, które znalazłeś na pchlim targu lub wyprzedaży garażowej, sprawdź co powinno znaleźć się w twoim warsztacie renowacyjnym.

Narzędzia do hobbystycznej renowacji mebli

Retro jest w modzie - design i wzornictwo przemysłowe z lat 50. 60. i 70. ubiegłego wieku wraca do łask. w aranżacjach wnętrz coraz częściej można spotkać meble i elementy wystroju właśnie z tego okresu, którym nadano nowy blask. Jeśli chcesz odnowić meble na własny użytek lub zająć się hobbystycznie taką renowacją, sprawdź jakie narzędzia będą ci niezbędne w przydomowym warsztacie.

Zacznij od organizacji warsztatu

 

Najważniejszym elementem w renowacji mebli jest zorganizowanie komfortowego stanowiska pracy. Profesjonalni stolarze posiadają specjalne stoły zwane strugnicami. Są one zazwyczaj masywne i wyposażone są w specjalne zaciski, pozwalające unieruchomić obrabiany element. Niektóre modele stołów stolarskich posiadają także perforowany blat, który dodatkowo zapewnia możliwość osadzenia prowadnic do cięcia.

W przypadku amatorskiej renowacji w zupełności wystarczy solidny stół, którego nie będziesz obawiał się zniszczyć - w trakcie usuwania starych powłok malarskich, czy nakładania nowych, blat z pewnością ucierpi. Stół warto zaopatrzyć w komplet zacisków stolarskich, dzięki którym utrzymasz obrabiany mebel w stabilnej pozycji.

Zadbaj o stanowisko pracy

Usuwanie starych powłok

Zdzieranie starego lakieru czy farby to pierwsza czynność, jaką podejmujesz w trakcie renowacji mebla. W związku z tym należy zaopatrzyć się w odpowiednie ku temu akcesoria. Podstawę stanowią tu narzędzia ręczne - cyklina nazywana też skrobakiem. Posłuży ona do wstępnego usuwania starych powłok. Do dokładniejszego szlifowania i wyrównania powierzchni zastosujesz kostkę szlifierską wyposażoną w papier o drobnej gradacji.

Efektywniejszą i znacznie szybszą pracę zapewnią szlifierki automatyczne. Najbardziej uniwersalnymi szlifierkami, które sprawdzą się przy renowacji mebli są urządzenia mimośrodowe.

Narzędzia do usuwania starego lakieru lub farby

Stare meble, jakie możesz znaleźć na pchlich targach bywają w różnym stanie. Niestety często mają one znaczne ubytki w warstwie forniru lub drewna. Aby efekt przeprowadzonej przez ciebie renowacji był naprawdę zadowalający, musisz uzupełnić ubytki. Mniejsze uszkodzenia, np. ubytki w warstwie forniru wymagają przede wszystkim zeszlifowania ich krawędzi, co zrobisz np. za pomocą szlifierki lub klocka szlifierskiego. Następnie tego typu niewielkie ubytki uzupełnisz za pomocą szpachli lub przyklejając odpowiednio dopasowany fragment nowego forniru.

Niestety często zdarzają się także ubytki w litym drewnie. Jeśli uszkodzony fragment jest na tyle głęboki, że jego zaszpachlowanie jest niemożliwe, należy go wyciąć u uzupełnić nowym kawałkiem drewna. W tym celu przydatna ci będzie np. piła szablasta lub wyrzynarka.

Ostatnim etapem renowacji jest nakładanie nowych powłok malarskich. Na tym etapie wykorzystasz komplet pędzli wałków oraz tamponów malarskich. W zależności od naszych oczekiwań możemy również zawoskować meble (artykuł o woskowaniu mebli) - pamiętajmy wówczas by dobrać odpowiedni wosk w zależności czy mamy do czynienia z surowym drewnem czy olejowanym.   

Artykuł partnerski