Domowe sposoby na postarzanie mebli

Marzą Ci się meble w stylu rustykalnym? Nic prostszego! Sprawdź w jaki sposób - przy użyciu domowych sposobów - postarzyć posiadane wyposażenie.

Postarzanie mebli domowymi spoosbami

Efekt naturalnego, starego drewna

Stare drewno o nierównej fakturze to materiał zarówno piękny, jak i niezwykle klimatyczny. Co istotne to fakt, że np. stół oraz krzesła wykonane ze starego drewna będę wspaniale prezentowały się zarówno we wnętrzu urządzonym w sposób nowoczesny, jak i w kuchni, w której panują sprzęty w stylu rustykalnym. W jaki sposób uzyskać wspomniany efekt? Przede wszystkim poprzez tak zwane "szczotkowanie" drewna, czyli przejechanie przez powierzchnię materiału specjalną, mosiężną szczotką, którą bez problemu nabędziemy w markecie budowlanym. Innym sposobem jest szlifowanie drewna lub też jego wygładzenie. Następnie w celu uzyskania lepszego efektu możemy dodatkowo lekko opalić powierzchnię. Uzyskany w ten sposób efekt należy zabezpieczyć. Możemy to zrobić używając jednego z wielu przeznaczonych do tego celu preparatów, na przykład bejcy, oleju, lub też wosku.

Biel i ecru

Postarzone meble w odcieniach bieli i ecru posiadają swój nieodparty i co najważniejsze, ponadczasowy urok. Idealnie sprawdzą się dosłownie w każdym pomieszczeniu nadając wnętrzu nieco romantycznego, a przy tym bardzo oryginalnego stylu. Pierwszym krokiem do uzyskania efektu shabby chic jest oczywiście pomalowanie wybranych sprzętów farbą w odcieniach bieli. Jeśli natomiast meble posiadają już wspomniany kolor, wówczas należy je odpowiednio przygotować pozbywając się starych warstw lakieru bądź też farby. Możemy to zrobić przy pomocy papieru ściernego, natomiast do usunięcia pyłu powstałego w trakcie zabiegu warto użyć zwilżonej szmatki. W następnej kolejności przecieramy całą powierzchnię mebla - lub też jedynie wybrane elementy - za pomocą patyny. Im większej ilości preparatu użyjemy, tym sprzęty będą wyglądały na starsze.

W jaki sposób postarzyć meble w domu?

Zadbaj o detale

Na koniec warto wyposażyć meble w odpowiednie detale, takie jak uchwyty czy gałki. Zarówno w sklepach budowlanych, jak i dekoracyjnych bez problemu zakupimy odpowiednio wystylizowane uchwyty. Innym sposobem jest pomalowanie obecnych uchwytów farbą w odcieniach starego złota. Możemy również wyposażyć sprzęty w specjalne okucia o zbliżonym odcieniu.

Tekst przygotowany w oparciu o konsultacje z Robertem Jankowskim, specjalistą z firmy www.zamowmeble.pl

artykuł partnerski