Do czego służy pianka tapicerska i jak wybrać odpowiednią?

Pianka tapicerska nazywana jest inaczej gąbką tapicerską. Może cechować się różnymi parametrami, przez co znajduje wiele zastosowań - również w renowacji mebli, zapewniając im długowieczność. Wykorzystywana jest przede wszystkim przy produkcji mebli tapicerowanych, tapicerek drzwiowych i samochodowych. Zobacz, co musisz wiedzieć o piance tapicerskiej, zanim dokonasz zakupu.

Do czego służy pianka tapicerska?

Czym jest pianka tapicerska?

Pianka tapicerska to materiał wykorzystywany między innymi do wypełniania mebli tapicerowanych, tapicerek drzwiowych oraz tapicerek samochodowych. Charakteryzuje się elastycznością, wytrzymałością na odkształcenia oraz dobrymi parametrami izolacyjnymi. Siegamy po nią przy renowacji zabytkowych i stylowych mebli. Gąbka tapicerska najczęściej sprzedawana jest w postaci arkuszy o różnej wielkości i grubości. Standardowe są wymiary 200 x 120 cm i grubość od 0,5 cm do nawet 12 cm. Oprócz arkuszy na rynku dostępne są także pianki tapicerskie w formie bloków. Do specyficznych zastosowań przeznaczona jest gąbka tapicerska w formie klinów, kształtek, kształtek konturowych, kształtek o powierzchniach profilowanych.

Cechy pianki tapicerskiej

Podstawowe parametry pianki tapicerskiej

Najważniejszą cechą pianki tapicerskiej jest gęstość. To od niej zależy twardość pianki, co przekłada się na przykład na wygodę mebli tapicerowanych. Od gęstości zależy także wytrzymałość na odkształcenia, sprężystość. Kupując taki produkt jak pianka tapicerska, należy sprawdzić oznaczenia producenta. Po literze T, symbolizującej ten rodzaj produktu, znajdziemy informację o gęstości pianki oraz jej sztywności. Dzięki temu świadomie dobierzemy piankę do rodzaju mebla - fotela, kanapy, szezlongu, sofy.

Zastosowanie pianki tapicerskiej

W zależności od parametrów technicznych, pianki tapicerskie mogą być stosowane przy produkcji mebli tapicerowanych - zarówno domowych, jak i ogrodowych. Istnieją pianki sprawdzające się w obiektach użyteczności publicznej, intensywnie użytkowanych, a także takie, które zniosą działanie trudnych warunków, jak na przykład w przypadku siedzisk na statkach czy na jachtach. Kolejnym zastosowaniem gąbki tapicerskiej jest wyrób materaców. Warto wiedzieć, że pianki tapicerskie wykorzystywane są także przez kaletników oraz producentów wózków dziecięcych. Inną dużą dziedziną jest zastosowanie w przemyśle samochodowym i motocyklowym, również w pojazdach zabytkowych.

Różnorodność pianek tapicerskich

Pianki do zadań specjalnych

Pianka tapicerska znajduje zastosowanie także w dziedzinach specjalistycznych. W lotnictwie stosowane są pianki energochłonne. Produkty lateksowe o wysokiej gęstości służą do produkcji podłokietników. Podkłady sufitowe dedykowane są do zastosowania przy tapicerowaniu sufitu.

Pianki tapicerskie dostępne na rynku

Wybierając piankę tapicerską, należy kierować się wspomnianymi już wyżej parametrami. W sklepach spotkać się możemy zazwyczaj z materiałami o gęstości od 14 do 50 (gęstość to waga kubika pianki). Gąbki tapicerskie mieszczące się w przedziale T14-T21 nadają się do tapicerowania drzwi i sufitów, czy też do wykańczania boków kanap oraz foteli. Pianki o wyższej gęstości nadają się do produkcji siedzisk, foteli lub krzeseł. Parametr T35 określa materiał służący do wykonywania materaców, wykańczania kanap i foteli wysokiej jakości. Dodatkowe oznaczenie HR świadczy o wysokiej elastyczności i wytrzymałości na odkształcanie. Pianka dedykowana do wyrobu materaców oznaczona być może natomiast skrótem R. Litery RF symbolizują odporność na działanie ognia - takie pianki są materiałami trudnopalnymi.

Wybierając piankę tapicerską dopasowaną do potrzeb, warto zwrócić uwagę na jej gęstość, twardość, grubość i formę wygodną do opracowania.

artykuł partnerski