Czy krzesła do jadalni muszą być stylem dobrane do stołu?

Jadalnia to miejsce, w którym jada się wspólne rodzinne posiłki, a nierzadko spędza się czas w otoczeniu znajomych oraz wykonuje się wiele codziennych czynności. Podstawą jest tutaj oczywiście stół oraz krzesła, które powinny być tak dobrane, by tworzyły pewną całość, zarówno względem siebie, jak i pomieszczenia. Czy zawsze krzesła muszą być w tym samym stylu co stół?

Jadalniane krzesła w kolorze pudrowego różu

Jak dobrać stół i krzesła do jadalni?

Stół razem z krzesłami, w jadalni pełni zróżnicowaną rolę - jest miejscem posiłków, pracy oraz zabawy czy spotkań z rodziną i znajomymi. Dlatego tak istotne jest, by taki zestaw był właściwie dopasowany, zarówno ze względów na realne potrzeby, jak i możliwości przestrzenne pomieszczenia. Oprócz kwestii związanych z wymiarami zwraca się uwagę na jeszcze inny aspekt, czyli styl, w jakim wykonane są meble. Ogólnie rzecz ujmując, uważa się, że zarówno stół, jak i krzesła powinny pasować swoim wyglądem do otoczenia - być integralną częścią aranżacji jadalni, a także pasować do siebie nawzajem. Dlatego też najczęściej kupuje się gotowe już zestawy, choć nie jest to ani regułą, ani bezwzględną koniecznością.

 

Czy krzesła muszą pasować stylem do stołu?

Kupując meble do jadalni, najczęściej wybiera się gotowe zestawy, ponieważ tak jest o wiele łatwiej, poza tym w ten sposób ma się krzesła i stół, które pasują do siebie. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ meble te z powodzeniem można kupować osobno i łączyć w jedną całość. Co więcej, mogą, ale nie muszą być one tego samego typu, a ich wygląd może się różnić. Krzesła do jadalni w wielu stylach znajdziesz na meblobranie.pl, sklepy meblowe oferują naprawdę duży wybór tych mebli. W ten sposób da się zestawiać ze sobą najróżniejsze wzory, kolory czy materiały krzeseł, tworząc niepowtarzalne zestawy.

Ciekawym połączeniem jest zestawienie prostego, nowoczesnego stołu z antycznymi krzesłami w stylu ludwikowskim. Warto jednak dopasować wtedy przynajmniej kolor takich mebli. Sporą popularnością cieszą się również stare krzesła, znane z czasów PRL, które coraz chętniej wybierane są do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Stare fotele i krzesła PRL znajdują zastosowanie nie tylko w salonach, ale właśnie w jadalniach czy kuchniach.

Jak dopasować krzesła do stołu?

Tak naprawdę krzesła i stół nie muszą być w tym samym stylu aranżacyjnym, choć właśnie taki trend przeważnie dominuje. Połączenia mogą być naprawdę różne, warto jednak przy tym pamiętać, aby mieć na uwadze dwa istotne aspekty, czyli praktyczność i estetykę. Krzesła muszą być dostosowane do stołu przede wszystkim pod względem wysokości i szerokości, aby korzystanie z nich było dla wszystkich wygodne. Jeżeli chodzi o estetykę, niekoniecznie muszą być z tego samego zestawu i od tego samego producenta co stół, ważne jednak, by dołożone do niego, stanowiły spójną całość. Istotne jest więc, by przynajmniej niektóre szczegóły między nimi były wspólne - elementy drewna, metalu, sposób wykończenia czy kolorystyka.

 

Stół i krzesła do jadalni - razem czy osobno?

Która opcja jest lepsza, nie ma tutaj jednoznacznej prostej odpowiedzi. Zakup gotowego zestawu ma tę zaletę, że w ten sposób zyskujemy pewność, iż aranżacja będzie spójna, z pasującymi do siebie elementami. Plusem jest także fakt, że zazwyczaj wiąże się to też z nieco niższymi kosztami - jednorazowy zakup wyjdzie nas stosunkowo mniej, niż kupowanie każdego mebla osobno.

W przypadku zakupu krzeseł do jadalni niezależnie od stołu też ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala na pewną inwencję twórczą i stworzenie własnego, niepowtarzalnego stylu, który wcale nie będzie raził w oczy. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach, by zestawienie krzeseł ze stołem nie stworzyło wrażenia przypadkowego chaosu (chyba że właśnie na tym nam zależy). Wbrew pozorom, stoły reprezentujące jeden styl, mogą mieć przy sobie krzesła o odmiennym charakterze. Na przykład do stołu loftowego z powodzeniem nadadzą się krzesła industrialne, a do stylu skandynawskiego pasuje wiele innych typów krzeseł. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę pewne cechy wspólne, styl, jaki reprezentują, to sprawa drugorzędna. 

Artykuł zewnętrzny