Czas na zmiany! Jak pomalować ściany, by ożywić mieszkanie?

Znudził ci się biały kolor ścian? Masz ochotę na bardziej wyraziste barwy? A może kuszą cię nowoczesne szablony z dużymi wzorami? Zobacz, jak dobrać kolor ścian do pomieszczenia i na co zwrócić uwagę podczas remontu mieszkania.

Dobieranie koloru do wnętrza

Dobieramy kolory do stylu wnętrza

Kolor ścian i sufitu ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu wnętrza. Może tworzyć ciepłą atmosferę lub pomagać w skupieniu się na pracy. Za pomocą kolorów możemy ożywić wnętrze; możemy także stonować wygląd pomieszczenia, stworzyć neutralne tło dla nietypowych mebli czy intensywnych dodatków. Wybierając farby do pomalowania ścian w poszczególnych pomieszczeniach, warto wiedzieć, jaki ma być efekt końcowy, w jakim stylu ma być urządzona przestrzeń. Do wnętrz nowoczesnych pasować będą intensywne, nasycone kolory. W przypadku aranżacji rustykalnych powinniśmy pozostać w naturalnej palecie barw, wykorzystując brązy, beże, zielenie - komponować się z nimi mogą jednak także odcienie niebieskiego oraz biel. Wnętrza klasyczne oraz stylizowane lubią barwy nasycone i głębokie. Jeśli mamy już upatrzone meble oraz dodatki do pokoju, warto kierować się sprawdzoną zasadą: do jasnych mebli - ciemne ściany; do ciemnych mebli - jasne ściany.

Wielkość i kształt pomieszczenia

Za pomocą koloru możemy wpływać na optyczne postrzeganie wielkości oraz kształtu pomieszczenia. Małe wnętrza lepiej malować jasnymi barwami - będą one odbijać światło i sprawiać, że wnętrze wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. W dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na nieco większą swobodę. Intensywniejsze, ciemniejsze farby nie przytłoczą wnętrza; wręcz przeciwnie, sprawią, że wyda się przytulniejsze. Warto wiedzieć, że łącząc różne kolory farb, możemy wpływać na postrzeganie kształtu pomieszczenia. Zbyt wąskie pomieszczenia poszerzymy, malując ściany blisko siebie na jasny kolor. Zbyt długie skrócimy optycznie, malując odległe od siebie ściany na kolor ciemny. Wybierając kolor farb, warto zwrócić uwagę również na oświetlenie wnętrza. Im mniej światła dziennego dostaje się do pomieszczenia, tym jaśniejsze odcienie powinniśmy wybrać (dowiedz się więcej na temat tego, jak udekorować ścianę).

Kolory mają wpływ na samopoczucie

Podczas remontu warto pamiętać także o tym, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Niektóre uspokajają, inne pobudzają. Kolor pomarańczowy pobudza aktywność mózgu, nie może być jednak zbyt intensywny, ponieważ mógłby wywołać nadpobudliwość. Kolor żółty hamuje negatywne emocje, a także wspomaga pamięć. Niebieski uspokaja, sprzyja zasypianiu, ale również koncentracji. Doskonale nadaje się zarówno do sypialni, jak i do gabinetu. Kolor czarny może pogarszać nastrój, skłaniać do refleksji i melancholii - lepiej unikać malowania czarną farbą większych połaci i ograniczyć się do detali. Kolor szary pomoże w wyciszeniu i uspokojeniu. Róż i fiolet pobudzą kreatywność. Świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym w kąciku do zabawy.

Zmiana koloru ścian to świetny sposób na odświeżenie i ożywienie mieszkania. Przed zakupem farby warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dzięki prawidłowemu doborowi kolorów możemy wpłynąć nie tylko na styl wnętrza, ale także na postrzeganie jego proporcji. Więcej ciekawych projektów znajdziesz na tej stronie.

Artykuł partnerski