Ciekawe, domowe metody czyszczenia mosiądzu

fot. stock.xchng, scoutsteve

Czyszczenie mosiądzu.

Często nabywając przedmiot wykonany z mosiądzu spotykamy się z różnym stopniem jego zabrudzenia i korozji. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze są one niepożądane. W niektórych wypadkach są wskazane. Powstająca z czasem patyna stanowi naturalną ochronę powierzchni metalu, chroniąc go przed dalszą szkodliwą korozją. Nie zdzierajmy jej bezmyślnie, bowiem stanowi ona nierozerwalną i integralną część zabytkowego przedmiotu. Naturalnie od tej zasady są odstępstwa i wtedy musimy sięgnąć po wypróbowane metody.  Pamiętajmy jednak, że przedmiot oczyszczony jest bardziej narażony na ponowne szybkie utlenianie się i należy go odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić opiszę w kolejnej części cyklu porad.

Proste metody domowe czyszczenia mosiądzu.

1. Papka bolońska.
Kredę bolońską rozrabiamy ze spirytusem lub 5% octem. Wszystko mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Czyścimy przedmiot za pomocą szmatki, aż do uzyskania wymaganego efektu. Następnie spłukujemy ciepłą wodą.

2. Papka poznańska.
Ziemniak lub kilka ziemniaków (w zależności od wielkości czyszczonego przedmiotu) obieramy i ścieramy lub miksujemy. Można dodać do nich nieco soku z cytryny lub kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszać. Postać ma przypominać masę na placki ziemniaczane. Następnie odsączamy mieszaninę z nadmiaru wody, przepuszczając ją przez sito. Całkowicie pokrywamy przedmiot przygotowanym smarowidłem i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie usuwamy zaschniętą skorupę i myjemy przedmiot ciepłą wodą lub spirytusem.

mosiądz
fot. stock.xchng, pushbeyond

3. Papka babuni.
Popiół drzewny (może być zebrany z grilla, ale bez tłuszczu) rozrabiamy z kwasem z kiszonej kapusty. Wszystko mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Czyścimy przedmiot za pomocą szmatki do uzyskania wymaganego efektu. Następnie myjemy go ciepłą wodą.

4. Kąpiel szczawiowa.
 
Składniki na 1 litr:
200 g Kwasu szczawiowego
1 litr ciepłej wody
rękawiczki lateksowe
 
Kwas (w postaci kryształków) rozpuszczamy dokładnie w wodzie. Następnie wkładamy przedmiot lub przemywamy go do uzyskania oczekiwanego efektu. Na koniec dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.
Można dodać do roztworu inhibitor w ilości 1%, może być to np. płyn do naczyń Ludwik Ważne, żeby zawierał tzw. anionowe i niejonowe związki powierzchniowoczynne.

5. Kąpiel gorąca.
 
Składniki na 1 litr:
 
50-70 g sody oczyszczonej
1 litr gorącej wody
10-20 cm folii aluminiowej
rękawiczki lateksowe
 
Sodę rozpuszczamy w gorącej wodzie. Naczynie dokładnie wykładamy folią i wkładamy do niego przedmiot, a następnie zalewamy roztworem. Musimy zadbać, by pomieszczenie miało zapewnioną dobrą wentylację np. wyciąg kuchenny, lub otwarte okno. Czas trwania kąpieli około kilku minut, do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.

MarkusAntikus