Alpaka a srebro - co je różni?

fot. redakcja

Publikacja: 26.04.2010

Często podczas spacerów po giełdzie oraz tzw. polowań na okazje oko nasze zwracają błyszczące przedmioty. Niejednokrotnie są one elegancko eksponowane, ale bywa i tak, że mamy do czynienia ze stosem wymieszanych sztućców i innych przedmiotów. Sięgamy po nie z ciekawości, często w nadziei znalezienia czegoś oryginalnego i nietuzinkowego. Zwracają nasza uwagę również pod kątem uzupełnienia domowych kolekcji. Rozmawiając z kolekcjonerami spotykam się z opinią, że wielu sprzedawców nadużywa nazwy srebro w stosunku do metalu, z jakiego został wykonany dany gadżet, pomimo tego, że posiada on widoczne oznakowanie. Najczęściej spotykanym metalem srebropodobnym jest alpaka, popularnie zwana też białym srebrem. Cóż to takiego i dlaczego mylimy ją ze srebrem? Postaram się przystępnie to wytłumaczyć.

Otóż srebro występuje w naturze niezwykle rzadko w stanie rodzimym. Chociaż napotyka się duże bryły srebra metalicznego towarzyszące wydobyciu rudy miedzi lub jako związki z innymi pierwiastkami jak siarka, arsen, antymon. Tworzy wtedy minerały w postaci argentytu, pirargirytu i inne. Niewiele osób wie, że Polska wydobywa rocznie ok. 2000 ton tego kruszcu, co stanowi ok. 11% światowego wydobycia.  Plasujemy się na zaszczytnym siódmym miejscu na liście jego producentów, a na pierwszym w Europie. Od dawna są znane i wykorzystywane niezwykłe właściwości srebra, począwszy od medycyny poprzez fotografię, elektronikę, jubilerstwo - znajduje ono miejsce w naszym życiu codziennym. Niestety powszechność stosowania srebra ogranicza wielkość jego wydobycia oraz jego cena rynkowa. Szukano wielu sposobów podrabiania srebra poprzez stapianie różnych metali nieszlachetnych.

fot. redakcja

Najlepszy efekt dał stop miedzi z cynkiem i niklem. Jako pierwsi otrzymali go Chińczycy i już od wieków powszechnie stosowali pod nazwą ?Pakfong?. Do Europy trafił dopiero w XVIII wieku, a dopiero w połowie XIX wieku nauczono się go sporządzać. Od tej pory występuje pod nazwą argentan, alfenide, alpacca (w Polsce jako alpaka), ?NS? jako neusilber (nowe srebro) czy nawet chińskie srebro. Stop ten nie zawiera srebra, ale dzięki swoim właściwościom z powodzeniem je zastępuje. Wyroby wykonane z alpaki są znakowane pełną nazwą stopu w różnych językach, w zależności od kraju, w jakim je wykonano. Często podana jest niemiecka nazwa ?neusilber? błędnie interpretowana jako nazwa wyrobu srebrnego współcześnie wykonanego. Warto więc zapamiętać te nazwy i określenia, aby pozbyć się wątpliwości przy identyfikacji.

Przedmioty z alpaki bywają również srebrzone, lecz znakowanie tych wyrobów jest zupełnie inne, ale o tym w następnym artykule.

MarkusAntikus