Abstrakcyjne obrazy - dekoracja nie tylko dla nowoczesnych wnętrz

Abstrakcyjne obrazy w aranżacji wnętrz

Dlaczego na portalu zajmującym się antykami pojawiają się nowoczesne obrazy? Abstrakcja większości z nas może się kojarzyć ze współczesną sztuką, tą najbardziej aktualną. Tymczasem dzieła nie przedstawiające są jednym z najstarszych sposobów wyrażania się ludzkości. Mowa oczywiście o ornamentach i geometrycznych deseniach, które znajdziemy w prehistorycznych jaskiniach. Z kolei abstrakcja, w tym najpopularniejszym znaczeniu, zaczęła się kształtować na początku XX wieku i właśnie dlatego takie akcenty dekoracyjne będą się doskonale prezentować z zabytkowymi meblami, pochodzącymi z ostatnich 100 lat.

Wysoka sztuka w zasięgu ręki

Miłośnicy sztuki z pewnością chcieliby widzieć w swoich wnętrzach autentyczne dzieła wielkich mistrzów. Niestety, zakup takiego skarbu znajduje się poza zasięgiem większości z nas. Znane nazwiska sprzedają się na aukcjach nie za tysiące, ale za miliony dolarów. Na szczęście sprytnym rozwiązaniem okażą się być drukowane na płótnie obrazy współczesne. Abstrakcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ jest niezwykle efektowna, a jej różnorodność pozwala dopasować wzór do każdego praktycznie wnętrza. Nie wydając więc oszczędności swojego życia, możemy się cieszyć oryginalną dekoracją z najwyższej półki. Co więcej, obraz to jeden z najszybszych sposobów na efektowną metamorfozę pokoju. Nie wymieniając mebli ani nie przemalowując ścian, zyskamy przestrzeń o zupełnie nowej jakości. Będziecie zaskoczeni jak wiele zmieni ten jeden tylko element w naszym wystroju.

Wysoka sztuka dla każdego

Abstrakcja w nietypowym otoczeniu

W jakim wnętrzu znakomicie będą się prezentować współczesne obrazy ? Abstrakcja to oczywiście strzał w dziesiątkę, gdy szukamy dekoracyjnego akcentu do nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji. Jest to sprawdzone rozwiązanie, na które możemy zdecydować się w ciemno. Co jednak z wystrojem w stylu retro, w którym dominują meble z minionych lat? Czy taka awangardowa kompozycja również znajdzie tu swoje miejsce? Bez wahania odpowiadamy: tak. Warto bowiem pamiętać, że zabytkowe meble to nie tylko te, które nawiązują do klasycyzmu, epoki Ludwika XV lub polskiego stylu dworkowego. To także geometryczny styl Art Deco, minimalistyczny modernizm czy kosmiczne formy w sztuce użytkowej lat 60. ubiegłego wieku. Właśnie w takim otoczeniu perfekcyjnie będą się prezentować nowoczesne obrazy. Abstrakcja w takich aranżacjach nabierze zupełnie nowego charakteru!

Abstrakcja abstrakcji nierówna

 

  • Miłość do geometrii

Mówiąc o sztuce nieprzedstawiającej należałoby powiedzieć kilka słów o tym, co może ona prezentować. Tym, co przychodzi nam do głowy jako pierwsze, są z pewnością geometryczne kompozycje i, wydawałoby się, przypadkowe plamy farby. To jednak zaledwie niewielki wycinek tego, co mogą przedstawiać takie obrazy. Abstrakcja geometryczna to rzeczywiście jeden z najpopularniejszych nurtów. W tej tendencji tworzył m. in. Piet Mondrian, na którego płótnach dominują białe, niebieskie i czerwone prostokąty czy Kazimierz Malewicz, które najbardziej znanym dziełem jest "Czarny kwadrat na białym tle". Takie przedstawienia, zawieszone w naszym salonie, staną się wyrazista i efektowną dominantą aranżacji.

  • Dziecięce rysunki

Historia współczesnej abstrakcji zaczęła się jednak od twórczości Wassily'ego Kandinsky'ego. Jego prace mogą nam przypominać chaotyczne, dziecięce obrazki. Są jednak pełne kolorów i artystycznego wigoru, dlatego warto dać im szansę. W sklepach internetowych znajdziemy wiele przedstawień nawiązujących właśnie do jego arcydzieł. Taka kompozycja, by jak najlepiej się prezentowała,powinna charakteryzować się wielkim formatem.

 

Abstrakcje pełne koloru
  • Złudna optyka

Nie każdy jednak szuka kolorowej dekoracji wnętrza. Czy znajdziemy sztukę nieprzedstawiającą utrzymaną w monochromatycznych barwach? Doskonałym przykładem jest bazujący na złudzeniach optycznych obraz. Abstrakcja, czarno biały, geometryczny wzór, o wibrującym charakterze będzie strzałem w dziesiątkę. Efektowne kompozycje z nurtu op art przypadną do gustu wszystkim miłośnikom nietuzinkowych rozwiązań.

  • Triumf koloru

Na sam koniec zostawiliśmy kompozycje inspirowane szalonymi, kolorowymi latami 70. Nowoczesny w wyglądzie, barwny design doskonale będzie się prezentował, gdy pojawią się w nim korespondujące stylistycznie obrazy. Abstrakcja o nieco psychodelicznych, płynnych formach utrzymana w estetyce mid-century modern to przepis na zachwycające wnętrze, od którego nie będzie można oderwać oczu.Sztuka nieprzedstawiająca to znacznie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. To prawdziwy triumf formy, kolorów i zaskakujących rozwiązań. To znakomity przepis na ożywienie nowoczesnej aranżacji i wprowadzenie nietuzinkowego, odświeżającego wnętrze akcentu, do wystroju w stylu retro.

Artykuł partnerski